Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE LV

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Lietuva tampa 19-ąja eurą įsivedusia valstybe nare

Briuselis, 31 Gruodžio 2014

Lietuva šį vidurnaktį – per bendros valiutos įvedimo 1999 metais 15-ąsias metines – įsives eurą ir taps devynioliktąja 337 milijonus europiečių vienijančios euro zonos valstybe nare. Tai didžiulis Lietuvos ir visos euro zonos pasiekimas. Nuo rytojaus Lietuvoje grynieji pinigai bus išduodami ir atsiskaitoma eurais.

Už eurą ir socialinį dialogą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „Nuoširdžiai sveikinu Lietuvą įsivedus eurą. Lietuvos prisijungimu prie euro zonos užbaigiamas Baltijos šalių sugrįžimas į politinį ir ekonominį mūsų žemyno centrą. Tai simbolinis momentas ne tik pačiai Lietuvai, bet ir visai euro zonai, kuri išlieka stabili, patraukli ir atvira naujiems nariams. Esu įsitikinęs, kad Baltijos šalių narystė euro zonoje sustiprins regiono ekonomiką ir padarys jį dar patrauklesnį verslininkams, prekybininkams ir investuotojams. Reikia pripažinti, kad Lietuvos Vyriausybė ir žmonės po ekonominės krizės įdėjo milžiniškas pastangas, kad atkurtų finansinį stabilumą, atgaivintų ekonomikos augimą ir galiausiai prisijungtų prie euro zonos.

Už ekonomikos ir finansų reikalus, mokesčius ir muitus atsakingas Europos Komisijos narys Pierre’as Moscovici sakė: „Įsivesdami eurą Lietuvos žmonės renkasi būti stabilaus, saugaus ir klestinčio regiono dalimi. Lietuva ne kartą yra įrodžiusi, kad gali vykdyti tvirtą fiskalinę politiką ir įgyvendinti struktūrines reformas, dėl kurių jos ekonomikos augimas buvo vienas didžiausių Europoje ir nuolat mažėjo nedarbas. Šalis yra gerai pasiruošusi sėkmingai veikti euro zonoje‟

Nuo rytojaus euras laipsniškai pakeis Lietuvos nacionalinę valiutą – litą. Dvi savaites apyvartoje bus abi valiutos – atsiskaityti bus galima ir eurais, ir litais. Palaipsniui litai bus išimti iš apyvartos. Sumokėjus litais, grąža bus atiduodama eurais. Tai užtikrinta iš anksto kruopščiai pasiruošus bendrosios valiutos įvedimui.

Grynųjų eurų įvedimas į apyvartą

Komerciniai bankai iš Lietuvos Banko (Lietuvos centrinio banko) jau gavo euro banknotų ir monetų ir savo ruožtu perdavė grynųjų eurų parduotuvėms ir kitiems verslo subjektams.

Nuo gruodžio 1 d. plačiajai visuomenei įsigyti pateikta 900 000 pradinių eurų monetų, kurių vienoje pusėje vaizduojama Lietuvos nacionalinė atributika, rinkinių. Dar 110 000 tokių rinkinių skirta mažmenininkams.

Nuo sausio 1 d. Lietuvos Bankas neribotą laiką ir nemokamai oficialiu kursu (1 EUR = 3,45280 LTL) į eurus keis neribotą kiekį litų. Komerciniai bankai grynuosius pinigus nemokamai ir be kiekio apribojimų keis iki 2015 m. birželio 30 d. Be to, iki 2015 m. kovo 1 d. grynuosius litus iki 1 000 eurų vertės bus galima nemokamai išsikeisti pašto skyriuose.

2015 m. sausio 1 d. beveik visi Lietuvos bankomatai per pirmąsias 30 minučių pradės išdavinėti eurų banknotus. Kad išsikeisti pinigus būtų lengviau, kai kurie bankai prailgino darbo valandas. 2015 m. sausio 1 d. popietę veiks didžiausių bankų 50 filialų. Kai kurie bankai dviejų valiutų cirkuliavimo laikotarpiu savo filialuose papildomai įdarbins darbuotojų grynųjų pinigų operacijoms. Sausio 1 d. pašto skyriai nedirbs, tačiau išimties tvarka dirbs pirmąjį sausio šeštadienį.

Kainų perskaičiavimas

Nuo 2014 m. rugpjūčio 23 d. kainos turėjo būti nurodomos litais ir eurais. Ši taisyklė bus taikoma bent iki 2015 m. birželio 30 d. Atsižvelgiant į vartotojų susirūpinimą, kad perėjimo prie naujos valiutos laikotarpiu gali būti padidintos kainos arba piktnaudžiaujama, 2014 m. rugpjūčio mėn. pradėta geros verslo praktikos įvedant eurą kampanija: verslo atstovai (pvz., mažmenininkai, finansų institucijos, interneto parduotuvės) buvo kviečiami pasirašyti memorandumą ir taip įsipareigoti taikyti oficialų keitimo kursą ir apvalinimo taisykles, kainas nurodyti aiškiai abiem valiutomis (litais ir eurais), neklaidinti vartotojų ir nesinaudoti euro įvedimu kaip dingstimi kelti prekių ir paslaugų kainas.

Kaip dviejų valiutų nurodymo laikotarpiu laikomasi reikalavimų perskaičiuoti bei nurodyti kainas ir kaip įgyvendinamas Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumas, visų pirma stebi Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Ji gali skirti baudas ir memorandumo nesilaikančių įmonių pavadinimus skelbti viešame „juodajame sąraše“.

Pagrindiniai faktai

2014 m. birželio 4 d. paskelbtoje konvergencijos ataskaitoje Komisija priėjo prie išvados, kad Lietuva atitinka euro įvedimo kriterijus (išsamiau apie vertinimą žr. IP/14/627). 2014 m. liepos 23 d. ES finansų ministrai priėmė oficialų sprendimą, kuriuo Lietuvai atvertas kelias įsivesti eurą.

Po to Lietuva pradėjo ruoštis prisijungti prie euro zonos ir įgyvendinti nacionalinį euro įvedimo planą, kuriame buvo numatytos visos organizacinės euro įvedimo ir lito išėmimo iš apyvartos detalės. Jame, pavyzdžiui, buvo nustatyta, kada grynuosius eurus turi gauti komerciniai bankai ir mažmenininkai, gyventojų grynųjų pinigų keitimo taisyklės iki pirmosios euro įvedimo dienos ir po to, taip pat banko sąskaitų, elektroninių mokėjimo sistemų ir bankomatų pritaikymo prie eurų strategija.

Rengdamosi įvesti eurą Lietuvos valdžios institucijos surengė aktyvią informavimo kampaniją. Prie šių pastangų prisidėjo ir Europos Komisija bei Europos Centrinis Bankas.

Daugiau informacijos

Europos Komisijos interneto svetainė apie euro įvedimą Lietuvoje

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/countries/lithuania_en.htm

Nacionalinė euro įvedimo Lietuvoje svetainė

http://www.euras.lt/

Daugiau informacijos apie eurą

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_lt.htm

IP/14/2860

Žiniasklaidai

Annikky LAMP (+32 2 295 61 51)
Annika BREIDTHARDT (+ 32 2 295 61 53)

Visuomenei:


Side Bar