Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisijas - paziņojums presei

Labāko 328 jauno zinātnieku atbalstam ES atvēlēs 458 miljonus eiro

Briselē, 15 decembris 2014

Eiropas Pētniecības padome (EPP) ir izraudzījusies 328 augstākā līmeņa zinātniekus, kuri saņems šīs padomes prestižās starta dotācijas līdz pat 2 miljonu eiro apjomā katram zinātniekam. Atvēlētais 485 miljonu eiro finansējums kalpos jaunas augstākās raudzes zinātnieku paaudzes atbalstam Eiropā un attīstīs tā saukto teorētisko jeb fundamentālo pētniecību: tālejošus, augsta riska un lielu ieguvumu pētniecības projektus jebkurā jomā.

Atlasītie projekti aptver plašu tematu klāstu — to vidū ir valkājami elektroniskie apģērbi, ko darbina ķermeņa izdalīts siltums, baktēriju klātbūtnes konstatēšana pēc smakas, "toksiskuma ekspertīze" naftas ķīmijas rūpniecībā, cilvēka prāta spēju rašanās, ar vēzi saistīta iekaisuma apkarošana, kā arī lietotāju saskarņu dizaina optimizēšana. Par dažiem no atlasītajiem projektiem var plašāk lasīt šeit.

Karlušs Muedešs, par pētniecību, inovāciju un zinātni atbildīgais Komisijas loceklis, sacīja: "Lai radītu rītdienas inovāciju un izaugsmi, ir nepieciešama progresīvā pētniecība. Ar starta dotācijām Eiropas Pētniecības padome cenšas izveidot jaunu izcilu zinātnieku paaudzi, ļaujot viņiem apmierināt savu zinātnisko zinātkāri un uzņemties risku. Lai izvirzītos priekšgalā, Eiropai ir vajadzīgi šie drosmīgie prāti, un tai ir jāiegulda jaunajos talantos."

Šogad dotācijas piešķirtas 38 valstu zinātniekiem, kas darbosies 180 dažādās pētniecības iestādēs visā Eiropā. Uzņemošo pētniecības iestāžu skaita ziņā vadībā ir Vācija (70 dotācijas) un  Apvienotā Karaliste (55 dotācijas), tām seko Francija (43 dotācijas) un Nīderlande (34 dotācijas). Pētnieki darbosies arī tādās valstīs kā Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Itālija, Izraēla, Īrija, Norvēģija, Portugāle, Rumānija, Serbija, Somija, Spānija, Turcija, Ungārija, Zviedrija, kā arī viens projekts norisināsies Eiropas kodolpētījumu organizācijā (CERN) Šveicē.

Aptuveni 40 zinātnieki nav Eiropas Savienības pilsoņi; dotācijas saņēmēju vidū ir pētnieki no Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas, Āzijas, Austrālijas, Jaunzēlandes un Krievijas. Daudzi no viņiem arī pirms tam strādājuši Eiropā.

Bet ir arī 18 zinātnieki, kas EPP finansēta projekta īstenošanai dosies uz Eiropu, no tiem 13 ir Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kas tagad atgriežas, bet ir arī tādi, kas uz Eiropu pārceļas no Austrālijas un Ziemeļamerikas. Tas ir saskaņā ar EPP virsmērķi piesaistīt vairāk izcilu zinātnieku Eiropai.

Izraudzīto pētnieku vidējais vecums ir apmēram 35 gadi.


Konteksts

 

Šis ir pirmais starta dotāciju konkurss saskaņā ar Eiropas Savienības programmu "Apvārsnis 2020", kas ir septītā līdz šim īstenotā pētniecības pamatprogramma. Konkursā tika saņemti 3273 pieteikumi, no tiem izraudzīti 10 %. 143 dotācijas piešķirtas dabaszinātņu un inženierzinātņu jomā, 124 dotācijas — dzīvības zinātņu jomā, un 61 dotācija — sociālo zinātņu un humanitāro zinātņu jomā. Šogad dotāciju saņēmēju vidū ir vairāk sieviešu — viņu skaits no 30 % pagājušajā gadā ir pieaudzis līdz 33 %.

 

Finansējums ļaus starta dotāciju saņēmējiem veidot savas pētniecības komandas, iesaistot tajās kopumā vairāk nekā 1400 pēcdoktorantūras un doktorantūras studentu. Tādējādi EPP palīdz radīt jaunu izcilu zinātnieku paaudzi Eiropā.

 

EPP starta dotācijas tiek piešķirtas jebkuras valstspiederības pētniekiem, kuriem ir 2 līdz 7 gadu pieredze kopš doktora (vai līdzvērtīga) grāda iegūšanas un daudzsološa zinātniskās darbības pieredze. Pētniecība jāveic publiskā vai privātā pētniecības organizācijā, kas atrodas kādā no ES dalībvalstīm vai asociētajām valstīm. Finansējums (ne vairāk kā 2 miljoni eiro katrai dotācijai) tiks nodrošināts līdz pat 5 gadu garumā.

 

Eiropas Savienības 2007. gadā izveidotā Eiropas Pētniecības padome (EPP) ir pirmā Eiropas mēroga progresīvās pētniecības finansēšanas organizācija. Katru gadu tā atlasa un finansē vislabākos un visradošākos dažādu tautību un vecumu zinātniekus, kuri Eiropā vadīs piecu gadu projektus. Padome arī cenšas darbam Eiropā ieinteresēt augstākā līmeņa pētniekus no visas pasaules. Līdz šai dienai EPP ir nodrošinājusi finansējumu vairāk nekā 4500 augstākās klases zinātnieku dažādos viņu profesionālās darbības posmos.

 

Sīkāka informācija

EPP šajā starta dotāciju kārtā finansēto projektu piemēri:

http://erc.europa.eu/sites/default/files/press_release/files/Examples_ERC_StG_Projects_2014.pdf

 

Statistika par šo EPP starta dotāciju konkursu:

http://erc.europa.eu/sites/default/files/document/file/erc_2014_stg_statistics.pdf

 

Atlasīto pētnieku saraksts pēc uzņemošās iestādes valsts (alfabēta kārtībā katrā valsts grupā):

http://erc.europa.eu/sites/default/files/document/file/erc_2014_stg_results_all_domains.pdf

 

EPP tīmekļa vietne:

http://erc.europa.eu

“Apvārsnis 2020”:

http://ec.europa.eu/research/horizon2020/

IP/14/2634

Kontakti presei:

Sabiedrībai:


Side Bar