Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 6. martā

“Tehnoloģijas ir pārāk svarīgas, lai tās atstātu tikai vīriešiem!”

Eiropas digitālā ekonomika un aplikāciju nozare zeļ un plaukst, bet cik sieviešu tajā strādā?

Daži fakti par sievietēm digitālajā ekonomikā:

Eiropā tikai 9 no 100 aplikāciju izstrādātājiem ir sievietes,

tikai 19 % no IKT nozares vadošajiem amatiem ieņem sievietes (citās pakalpojumu nozarēs — 45 %),

tikai 19 % no IKT uzņēmējiem ir sievietes (citās pakalpojumu nozarēs — 54 %). Sieviešu īpatsvars IKT darbinieku vidū ir mazāks par 30 %,

samazinās to sieviešu īpatsvars, kas ieguvušas augstāko izglītību datorzinībās (3 % sieviešu salīdzinājumā ar 10 % vīriešu no visiem augstskolu beidzējiem).

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa (@NeelieKroesEU) sacīja:

“Tehnoloģijas ir pārāk svarīgas, lai tās atstātu tikai vīriešiem! Katru nedēļu es satieku arvien vairāk iedvesmojošu sieviešu, kas strādā tehnoloģiju jomā.

Nav vairs tā, ka IKT jomā strādātu tikai daži nūģi — tehnoloģijas ir modē, un tām pieder nākotne! No aplikāciju izstrādātājiem tikai 9 % esot sievietes? Nu gan! Pamēģiniet kodēšanu un redzēsiet, cik tā interesanta.

Mēs vēlamies radīt forumu, kurā sievietes stāstītu par to, kā guvušas panākumus tehnoloģijās. Un šādu veiksmes stāstu ir daudz — atsūtiet mums jūsējo un palīdziet iedvesmot nākamo paaudzi!”

Iesaistieties kampaņā! Izveidojiet video un pastāstiet, kā jums sokas digitālajā nozarē. Augšupielādējiet to Facebook lapā “Every Girl Digital”.

Šodien Eiropas Komisija sāk kampaņu, lai atrastu un cildinātu digitālajā nozarē panākumus guvušas sievietes, kas iedvesmos meitenes un jaunietes pievērsties studijām un karjerai IKT jomā. Komisija aicina sievietes (un vīriešus!) uzņemt video un dalīties savā digitālajā veiksmes stāstā, lai iedvesmotu jaunas meitenes un sievietes izšķirties par datorzinībām.

Sievietēm digitālajā jomā var pavērties lieliska karjera, kā to apliecina kampaņas dalībnieču veikums.

Monika Morrova (@mjmorrow) no Šveices stāsta, ka agrāk viņa nekad nebūtu iedomājusies, ka strādās IT jomā. Turp viņu aizveda spēja risināt problēmas. Informācijas tehnoloģijas Monikai ir ļāvušas pabūt daudzviet pasaulē, strādāt dažādu nozaru uzņēmumos un gūt interesantu pieredzi. Viņai tas sagādā prieku.

Lindsija Nefeša-Klārka (@WomensW4) no Francijas ir IKT speciāliste, kas strādā attīstības jomā. Viņa runā par to, kā IKT potenciāls pārveidot pasauli sekmē sieviešu līdzdalību un ka pati pievērsusies šim darbam, redzot Bangladešas digitalizāciju. Vai viņa iesaka arī citām meitenēm izvēlēties šo darbu? “Jā, jā un vēlreiz jā!”

Sofija Svantesone (@sofiasvanteson) no Zviedrijas atgādina jaunietēm, kas apsver domu studēt datorzinības, ka informācijas tehnoloģijas izmanto visdažādākajās jomās. Viņa uzskata, ka tehnoloģijā progresam nevajadzētu būt pašmērķim, bet lietotājam ērti un jēgpilni risinājumi var uzlabot cilvēku dzīvi. Viņasprāt, šajā procesā piedalīties ir aizraujoši.

Par savu pieredzi stāsta arī Eva Berneke no Dānijas, Anneke Burgere no Nīderlandes un Naomi Šāha no ASV. Iepazīstieties ar vēl citiem iedvesmojošiem stāstiem!

Vispārīga informācija

Kampaņa sākta, balstoties uz Komisijas pētījumu par sievietēm IKT nozarē, kurā konstatēts, ka sievietes vislabāk var pievērst tehnoloģiju nozarei, iepazīstinot viņas ar citu šīs nozares veiksminieču piemēriem. Redzot iedvesmojošus piemērus, kad kolēģēm izdevies gūt panākumus, arī citas nozarē strādājošās sievietes var pārliecināt nepamest jau iesāktu IT karjeru.

Sieviešu piesaistīšana karjerai informātikā ir ekonomiska nepieciešamība. Ja digitālajā jomā sievietes būtu nodarbinātas tikpat bieži kā vīrieši, Eiropas IKP ik gadu palielinātos par aptuveni 9 miljardiem eiro (tas ir 1,3 reizes vairāk nekā Maltas IKP), teikts pētījumā. Organizācijās, kur vadošos amatos ir lielāks sieviešu īpatsvars, ieņēmumi no pamatkapitāla ir par 35 % lielāki nekā citās līdzīgās organizācijās, bet akcionāru gūtie kopējie ieņēmumi — par 34 % lielāki.

Sievietes arī nav pietiekami pārstāvētas vadošos amatos, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu. Lai gan tā ir vispārēja problēma, IKT jomā sieviešu īpatsvars vadošā darbā ir daudz mazāks nekā citās nozarēs: tikai 19,2 % darbinieku IKT nozarē strādā sievietes pakļautībā (citās nozarēs — 45,2 % darbinieku).

Uzņēmējas IKT nozarē pelna par 6 % vairāk nekā darba ņēmējas tajā pašā nozarē, viņas ir apmierinātākas ar darbu, un viņām ir izteiktāks gandarījums par paveikto. Ēnas puse ir tāda, ka viņām ir lielāks stress.

Problēmu sarežģītāku padara tas, ka sievietes biežāk nekā vīrieši aiziet no šīs nozares, atstādamas karjeru pusratā. Nozarē strādā 20 % sieviešu 30 gadu vecumā, kuras ieguvušas datorzinību bakalaura diplomu, taču vecumā pēc 45 gadiem sieviešu ar šādu kvalifikāciju ir tikai 9 %.

Savukārt darba devēji sūdzas, ka nevarot atrast IKT speciālistus, un Eiropā itin drīz varētu pietrūkt līdz pat 900 tūkstošiem IKT darbinieku. Tad būtu palaista vējā iespēja novērst lielo bezdarbu un apdraudēta Eiropas digitālā konkurētspēja.

Noderīgas saites

Skatīt arī: ICTLadies, Inspringfifty,Shefigures2012, Science it's a girl thing

Atsauces tagi: #IWD2014 #WomensDay

Sievietes IKT

Nēlī Krusas tīmekļa vietne

Kontakti:

Comm-kroes@ec.europa.eu, tviterī: @RyanHeathEU


Side Bar