Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2014 m. kovo 6 d.

„Technologijų sritis per daug svarbi, kad priklausytų tik vyrams!“

Europos skaitmeninė ekonomika ir programinės įrangos sektorius klesti, bet kurgi moterys?

Faktai apie moterų veiklą skaitmeninėje ekonomikoje:

Iš 100 Europos programinės įrangos kūrėjų tik 9 yra moterys.

IRT sektoriuje moterys sudaro tik 19 % vadovų (kituose paslaugų sektoriuose – 45 %).

Iš IRT sektoriaus verslininkų tik 19 % yra moterys (kituose paslaugų sektoriuose – 54 %). Moterys sudaro mažiau kaip 30 % visų IRT srities dirbančiųjų.

Mažėja informatikos mokslus baigusių moterų skaičius (10 % vyrų ir tik 3 % moterų).

Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes (@NeelieKroesEU) sakė:

„Technologijų sritis per daug svarbi, kad priklausytų tik vyrams! Kiekvieną savaitę sutinku vis daugiau technologijų srityje dirbančių moterų, kurių pavyzdys įkvepia.“

„IRT nebėra grupelei entuziastų įdomi sritis – tai šauni veikla, kuriai priklauso ateitis! Tik 9 % programinės įrangos kūrėjų yra moterys? Nagi, pabandykit programuoti ir pamatysit, kaip tai smagu!“

„Mes norėjome sudaryti sąlygas moterims papasakoti apie savo patirtį technologijų srityje. Juk aplink tiek daug sėkmingų istorijų – pasidalinkite savąja ir padėkite mums įkvėpti naująją kartą!“

Prisijunkite prie kampanijos: sukurkite vaizdo įrašą apie savo veiklą skaitmeniniame sektoriuje ir įkelkite jį į „Facebook“ puslapį Every Girl Digital.

Europos Komisija šiandien pradeda kampaniją, kuria siekiama surasti ir plačiai pristatyti asmenis, kurie savo pavyzdžiu galėtų paskatinti jaunas moteris ir merginas studijuoti IRT bei siekti karjeros šiame sektoriuje. Komisija kviečia moteris (ir vyrus!) sukurti vaizdo įrašą ir pasidalinti savo asmenine sėkmės skaitmeniniame sektoriuje istorija, kuri galėtų padėti sudominti technologijomis moteris ir merginas.

Technologijų sektoriuje moterys gali daryti puikią karjerą, kaip liudija šie įkvepiantys pavyzdžiai, kuriais pradedama kampanija:

Monique Morrow (@mjmorrow) iš Šveicarijos sako, kad niekada nemanė dirbsianti IT srityje. Tačiau gebėjimas spręsti problemas ją atvedė būtent į šią sritį ir nuo tol, dirbdama su IT, ji apkeliavo pasaulį, susipažino su daugeliu sričių, įgijo nemažai įdomios patirties – tuo ji išties džiaugiasi ir mano, kad užsiimti šia veikla yra smagu.

Lindsey Nefesh-Clarke (@WomensW4) iš Prancūzijos dirba su IRT vystymosi srityje. Ji pasakoja, kad IRT galia skatinti pokyčius moterims suteikiama daugiau savarankiškumo, taip pat apie tai, kaip, stebėdama Bangladešo žengimą į skaitmeninę erą, nusprendė imtis dabartinės veiklos. Ką Lindsey patartų merginoms? Dirbti su IT! Arba, kaip ji sako angliškai, „do IT, do IT, do IT!“.

Sofia Svanteson (@sofiasvanteson) iš Švedijos pataria jaunoms moterims, kurios svarsto apie karjerą technologijų srityje, plačiai žvelgti į technologijų panaudojimo galimybes. Jos nuomone, technologijų pažanga negali būti savitikslė – kai technologijos patogios vartotojui ir prasmingos, jos gali teigiamai paveikti žmonių gyvenimą. Sofia mano, kad yra nuostabu dalyvauti tokiame procese.

Savo istorijomis taip pat dalijasi Eva Berneke iš Danijos, Anneke Burger iš Nyderlandų ir Naomi Shah iš Jungtinių Valstijų. Daugiau įkvepiančių pasakojimų rasite čia.

Pagrindiniai faktai

Ši kampanija grindžiama Komisijos tyrimu apie moteris IRT sektoriuje, kuriame prieita prie išvados, kad geriausias būdas pritraukti daugiau moterų į darbo vietas technologijų sektoriuje – skleisti informaciją apie sėkmingai dirbančius technologijų specialistus, kurie gali tapti įkvepiančiu pavyzdžiu. Informacija apie puikias karjeros galimybes galėtų motyvuoti technologijų sektoriuje jau dirbančias moteris jame ir pasilikti.

Pritraukti daugiau moterų į technologijų sritį – ekonominė būtinybė. Remiantis tyrimu, jeigu skaitmeniniame sektoriuje dirbtų tiek pat moterų kiek vyrų, Europos BVP kasmet galėtų būti padidintas maždaug 9 mlrd. EUR (tai 1,3 karto daugiau už Maltos BVP). Organizacijų, kurios linkusios daugiau moterų patikėti vadovaujamas pareigas, kapitalo grąža didesnė 35 %, o visa grąža akcininkams 34 % didesnė negu kitose panašiose organizacijose.

Taip pat ypač mažai moterų užima vadovaujamas ir su sprendimų priėmimu susijusias pareigas. Nors tai bendro pobūdžio problema, IRT sektoriuje moterų vadovių procentas yra daug mažesnis nei kituose sektoriuose: tik 19,2 % IRT sektoriaus darbuotojų, palyginti su 45,2 % ne IRT darbuotojų, vadovauja moterys.

IRT sektoriuje dirbančios moterys verslininkės uždirba beveik 6 % daugiau negu moterys, kurios tame pačiame sektoriuje vykdo ne verslo veiklą. IRT sektoriuje dirbančios moterys verslininkės labiau patenkintos savo darbu, labiau didžiuojasi gerai atliktomis užduotimis ir uždirba daugiau, negu moterys, kurios IRT sektoriuje vykdo ne verslo veiklą. Tačiau esama ir neigiamo aspekto – moterys verslininkės skundžiasi didesniu stresu.

Problemą didina ir tai, kad karjerai įpusėjus moterys dažniau nei vyrai palieka šį sektorių („darbuotojų nutekėjimo“ fenomenas). Sektoriuje dirba 20 % 30 metų amžiaus moterų, turinčių IRT srities bakalauro diplomą, ir tik 9 % tokį diplomą turinčių moterų, kurioms virš 45 metų.

Tuo tarpu darbdaviai skelbia, kad jiems sunku rasti IRT specialistų, o Europos IRT sektoriuje netrukus gali pritrūkti iki 900 000 darbuotojų – tai reikštų, kad neišnaudota galimybė kovoti su masiniu nedarbu, o Europa rizikuotų prarasti savo skaitmeninį konkurencingumą.

Naudingos nuorodos

Dar žr. ICTLadies, Inspringfifty Shefigures2012, Science it's a girl thing

Raktažodžiai: #IWD2014 #WomensDay

Moterys IRT sektoriuje

Neelie Kroes svetainė

Asmenys ryšiams:

Comm-kroes@ec.europa.eu, Twitter @RyanHeathEU


Side Bar