Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 6. märts 2014

„Tehnoloogia on liiga oluline, et jätta see meeste hooleks!”

Euroopa digitaalmajandus ja äpisektor õilmitseb, aga kus on sealsed naised?

Fakte naiste rolli kohta digitaalmajanduses:

Igast sajast Euroopa äpiarendajast ainult 9 on naised.

Ainult 19% IKT-juhtidest on naised (muudes teenustesektorites on naisi 45%).

Ainult 19% IKT-ettevõtjatest on naised (muudes teenustesektorites on naisi 54%). IKT-töötajatest on naisi vähem kui 30%.

Andmetöötluse eriala kõrgkoolilõpetajate hulgas naiste arv väheneb (naissoost kõrgkoolilõpetajaid 3%, meessoost 10%).

Euroopa Komisjoni asepresident @NeelieKroesEU ütles:

„Tehnoloogia on liiga oluline, et jätta see üksnes meeste hooleks! Iga nädal kohtun ma üha inspireerivamate naistega tehnoloogia valdkonnas.”

„IKT ei ole enam üksikute patsiga poiste asi – see on „cool” ja see on tulevik! Ainult 9% äpiarendajatest naised? No kuulge! Proovige oma käega koodikirjutamist ja näete, kui vahva see võib olla!”

„Me tahtsime luua platvormi, kus naised saaksid rääkida, kuidas nad tehnoalale sattusid. Edulugusid on väga palju – rääkige meile oma lugu ja aidake inspireerida tulevast põlvkonda!”

Osale kampaanias: võid teha omaenda video oma elust digisektoris. Laadi oma video üles Facebooki lehele „Every Girl Digital”.

Euroopa Komisjon käivitab täna kampaania, et leida ja tutvustada eeskujusid, kes innustaksid noori naisi ja neide õppima ja töötama IKT erialal. Komisjon kutsub naisi (ja mehi!) üles tegema videosid ja jagama omaenda digielu edulugusid, et panna naisi ja neide mõtlema tehnoloogiale.

Naistel on võimalik teha tehnoloogia aladel suurt karjääri, nagu näitab kampaaniale avalöögi andnud naiste eeskuju:

Monique Morrow, @mjmorrow Šveitsist ütleb, et ta poleks iial uskunud, et valib endale IT kutseala. Ent tema oskus probleeme lahendada tõi ta sellesse valdkonda ja sestsaadik on IT viinud teda mitmele poole üle maailma ja erinevatesse valdkondadesse, pakkunud talle palju huvitavaid kogemusi, see meeldib talle ja ta leiab, et see on vahva.

Lindsey Nefesh-Clarke, @WomensW4 Prantsusmaalt töötab arengukoostööga seotud IKT alal. Ta räägib IKT võimest olla katalüsaatoriks naiste võimaluste edendamisel ja sellest, kuidas Bangladeshi toomine digiajastusse tõi ta enda selle töö juurde, mida ta praegu teeb. Tema nõuanne tüdrukutele? „IT-ida, IT-ida, IT-ida!”

Sofia Svanteson, @sofiasvanteson Rootsist soovitab noortel naistel, kes kaaluvad oma tulevase erialana tehnoloogiat, hoida silmi lahti selle suhtes, milleks tehnoloogiat on võimalik kasutada. Ta leiab, et tehnoloogia areng ei saa toimuda tehnoloogia enda pärast: inimeste elu hakkab see paremaks muutma alles siis, kui see on kasutajasõbralik ja mõttekas. Sofia arvates on oivaline olla ise selles protsessis sees.

Oma loo räägivad ka Eva Berneke Taanist, Anneke Burger Hollandist ja Naomi Shah Ameerika Ühendriikidest. Teisi inspireerivaid lugusid leiate siit.

Taust

Kampaania aluseks on komisjoni uuring naiste rollist IKT-sektoris, milles leiti, et parim viis tuua rohkem naisi tehnoloogilistele kutsealadele on tutvustada teiste tehnospetsialistide innustavat eeskuju. Inspireerivate karjääridega tutvumine võib aidata ka juba tehnoalal töötavatel naistel kogu oma karjääriks sellesse sektorisse jääda.

Suurema hulga naiste meelitamine tehnoloogilistele erialadele on majanduslikult hädavajalik. Kui naisi oleks digierialadel sama palju kui mehi, võiks uuringu kohaselt Euroopa SKP kasvada igal aastal ligikaudu 9 miljardit eurot (1,3-kordne Malta SKP). Ettevõtted, kus naisi on rohkem juhatusse kaasatud, saavutavad 35% suurema omakapitali tootluse ja 34% suuremad koguväljamaksed aktsionäridele kui teised võrreldavad ettevõtted.

Naised on ühtlasi tugevalt alaesindatud juhtivatel ja otsustustasandi ametikohtadel. Kuigi see on üldine probleem, on naiste osakaal IKT valdkonna ülemuste hulgas palju väiksem kui muudes sektorites: IKT sektori töötajaid, kellel on naisülemus, on 19,2%, muudes sektorites on selliseid töötajaid aga 45,2%.

Naisettevõtjad IKT sektoris teenivad 6% rohkem kui sama sektori mitteettevõtjatest naised. IKT sektoris on naisettevõtjad rohkem oma tööga rahul, neil on tugevam tunne, et nad on oma tööd hästi teinud, ja nad teenivad rohkem kui IKT sektori naistöötajad, kes ei ole ettevõtjad. Negatiivsest küljest on neil siiski ka kõrgem stressitase.

Probleemi süvendab ka see, et karjääri keskel lahkub sektorist rohkem naisi kui mehi (nn „lekkiv karjääritoru”). 30-aastastest naistest, kellel on IKT-alane bakalaureusekraad, töötab IKT sektoris 20%, kuid üle 45-aastastest samasuguse kraadiga naistest töötab selles sektoris ainult 9%.

Samal ajal teatavad tööandjad, et neil on raske leida IKT spetsialiste ja et Euroopas on peatselt puudu kuni 900 000 IKT töötajat, mistõttu Euroopa laseb käest võimaluse võidelda ulatusliku tööpuuduse vastu ja seab ohtu oma digitaalse konkurentsivõime.

Kasulikud lingid

Vt ka: ICTLadies, Inspringfifty Shefigures2012, Science it's a girl thing

Teemaviited: #IWD2014 #WomensDay

Naised IKT alal

Neelie Kroesi veebisait

Kontaktinfo:

Comm-kroes@ec.europa.eu, Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar