Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE LT

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 3. janvārī

Pāreja uz eiro Latvijā sākusies sekmīgi

No 2014. gada 1. janvāra par Latvijas nacionālo valūtu ir kļuvis eiro. Pāreja uz jauno valūtu noritējusi sekmīgi un saskaņā ar plānu. Iepriekšējo nacionālo valūtu – latus – tagad pakāpeniski izņem no apgrozības divu nedēļu ilgā pārejas posmā, kad apritē ir abas valūtas un kad tām abām ir likumīga maksāšanas līdzekļa statuss. Līdz ceturtdienas, 2. janvāra, vakaram 30 % maksājumu veikalos tika veikti tikai eiro un 94 % pircēju saņēma atlikumu eiro. Banku sektorā vai mazumtirdzniecības nozarē netika novērotas būtiskas problēmas.

Saskaņā ar aptauju, ko nesen veikusi Eiropas Komisija1, lielai daļai Latvijas iedzīvotāju jau divas dienas pirms pārejas uz jauno valūtu bijuši eiro skaidrā naudā — 52 % bijušas eiro banknotes un 64 % eiro monētas, kas visbiežāk saglabājušās no ceļojumiem uz ārzemēm, bet daudzi bija arī samainījuši naudu bankā vai pastā Latvijā vai iegādājušies eiro sākumkomplektus. Pateicoties tam, ka tik daudziem bija eiro skaidrā nauda jau pirms dienas, kad ieviests eiro, pāreja uz jauno valūtu noritējusi sekmīgāk.

Bankomātu pārslēgšana noritējusi sekmīgi, un jau 1. janvāra pirmajā stundā praktiski visos bankomātos varēja izņemt eiro banknotes. Turklāt trešdien, 1. janvārī, bija atvērtas vairākas triju lielāko banku filiāles, kuras sniedza skaidras naudas pakalpojumus. Tikpat veiksmīgi tirdzniecības vietās līdz veikalu atvēršanai 2. janvārī noritējusi arī maksājumu karšu terminālu pārprogrammēšana uz eiro.

Saistībā ar Jaungada brīvdienām komercdarbība pirmajās divās pārejas dienās bija mazāk aktīva nekā parasti. Kā liecina Eiropas Komisijas veiktā aptauja2, lielākā daļa iedzīvotāju, kuri veikuši pirkumus, maksājot skaidrā naudā, 2. janvārī lietojuši Latvijas latus, dodot priekšroku iepriekšējās valūtas izmantošanai veikalos, nevis naudas apmaiņai bankā. Tomēr otrās dienas beigās pēc pārejas uz eiro 30 % no aptaujātajiem teica, ka ir jau norēķinājušies tikai eiro, kas ir ļoti augsts rādītājs salīdzinājumā ar citām valstīm, kas iepriekš pārgājušas uz eiro.

Latvijas Banka jau iepriekš bija izsniegusi komercbankām eiro banknotes un monētas, savukārt komercbankas saskaņā ar īpašu līgumu tālāk apgādāja veikalus un citus uzņēmumus ar eiro skaidro naudu, lai sekmīgi nodrošinātu skaidras naudas norēķinus pirmajās dienās pēc pārejas uz eiro. Pateicoties tam, ka tik veiksmīgi iepriekš piegādāta skaidrā nauda, ļoti daudzi mazumtirgotāji varēja nodrošināt atlikuma izdošanu tikai eiro. Otrās dienas beigās pēc pārejas uz eiro 94 % gadījumos atlikums jau izdots jaunajā valūtā. Tas ir svarīgi, lai izņemtu agrākos Latvijas latus no apgrozības tik drīz, cik vien iespējams.

Pēc pirmajām divām dienām ar jauno valūtu 25 % aptaujāto pilsoņu teica, ka viņu makos jau ir tikai eiro banknotes vai pārsvarā eiro.

Pateicoties rūpīgi veiktajiem sagatavošanās darbiem, pāreja uz eiro sākusies sekmīgi. Līdz šim nav konstatētas būtiskas problēmas, un kopumā bankām un mazumtirgotājiem darbs pirmajās dienās pēc pārejas uz eiro ritējis bez aizķeršanās.

Papildu informācija:

http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/euro/2013-12-06-latvia-getting-ready-euro_en.htm

Latvijas nacionālā tīmekļa vietne par eiro ieviešanu:

Http://www.eiro.lv/en/what-are-euros-/security-features/latvia-s-national-euro-changeover-plan

Plašāku informāciju par eiro skatīt šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_lv.htm

Kontaktpersonas:

Simon O'Connor (+32 2 296 73 59)

Audrey Augier (+32 2 297 16 07)

Vandna Kalia (+32 2 299 58 24)

Iedzīvotāji var sazināties ar Europe Direct pa tālruni 00 800 6 7 8 9 10 11 vai e-pastu

1 :

Flash Eurobarometer 390. Aptaujas jautājumi uzdoti 2013. gada 30. decembrī.

2 :

Flash Eurobarometer 391. Aptaujas jautājumi uzdoti 2014. gada 2. janvārī.


Side Bar