Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE LV

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2014 m. sausio 3 d.

Sėkminga euro įvedimo Latvijoje pradžia

2014 m. sausio 1 d. euras tapo oficialiąja Latvijos valiuta. Euras įvedamas sklandžiai ir pagal planą. Ankstesnė nacionalinė valiuta latas iš apyvartos bus laipsniškai išimta per dviejų savaičių laikotarpį, kuriuo apyvartoje bus naudojamos ir teisėtomis mokėjimo priemonėmis laikomos abi valiutos. Iki sausio 2 d. (ketvirtadienio) pabaigos 30 proc. mokėjimų parduotuvėse atlikta vien eurais ir 94 proc. klientų grąžą gavo eurais. Nei bankuose, nei mažmeninės prekybos sektoriuje jokių esminių problemų nepastebėta.

Naujausios Komisijos atliktos apklausos duomenimis1, likus dviem dienoms iki euro įvedimo didelė dalis latvių jau turėjo grynųjų eurų: eurų banknotų turėjo 52 proc. piliečių, o eurų monetų – 64 proc. piliečių (daugiausia iš kelionių užsienyje, tačiau nemažai buvo išsikeitę kuriame nors iš Latvijos bankų ar pašto skyrių arba buvo įsigiję pradinių eurų monetų rinkinių). Dėl to, kad daugelis žmonių dar iki euro įvedimo dienos turėjo grynųjų eurų, perėjimas prie naujos valiutos yra sklandesnis.

Bankomatų valiutos pakeitimas eurais buvo sklandus – beveik iš visų bankomatų buvo galima pasiimti eurų banknotų jau pirmąją sausio 1 d. valandą. Be to, keli trijų didžiausių bankų filialai grynųjų pinigų keitimo paslaugas teikė sausio 1 d. (trečiadienį). Mokėjimo kortelėmis terminalai prekybos vietose taip pat buvo laiku parengti operacijoms eurais iki parduotuvių atidarymo sausio 2 d.

Įvedus eurą dvi pirmąsias dienas komercinė veikla dėl Naujųjų metų šventės buvo lėtesnė nei paprastai. Komisijos apklausos duomenimis2, dauguma sausio 2 d. grynaisiais pinigais už pirkinius atsiskaičiusių žmonių mokėjo Latvijos latais, nes norėjo išleisti senuosius pinigus parduotuvėse, kad nereikėtų jų keisti banke. Tačiau antrosios dienos nuo euro įvedimo pabaigoje 30 proc. apklaustųjų teigė, kad mokėjo tik eurais, – tai labai didelis skaičius, palyginti su anksčiau eurą įsivedusiomis šalimis.

Komerciniai bankai eurų banknotų ir monetų iš anksto gavo iš Latvijos centrinio banko ir savo ruožtu pagal specialią sutartį aprūpino grynaisiais eurais parduotuves ir kitas įmones, kad jos galėtų tvarkyti mokėjimus ir duoti grąžą eurais nuo pat pirmosios euro įvedimo dienos. Sėkmingas išankstinis aprūpinimas grynaisiais pinigais suteikė galimybę daugumai mažmenininkų duoti grąžą vien eurais. Antrosios dienos nuo euro įvedimo pabaigoje 94 proc. grąžos buvo atiduota naująja valiuta. Tai svarbu siekiant kuo greičiau išimti Latvijos latus iš apyvartos.

Praėjus dviem dienoms nuo naujosios valiutos įvedimo 25 proc. apklaustų piliečių teigė piniginėse turintys vien tik arba daugiausia eurų banknotus.

Euro įvedimo pradžia buvo sėkminga, nes tam kruopščiai pasirengta. Iki šiol jokių didesnių problemų nekilo, pirmosiomis euro įvedimo dienomis bankai ir mažmenininkai iš esmės dirbo sėkmingai.

Daugiau informacijos:

http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/euro/2013-12-06-latvia-getting-ready-euro_en.htm

Euro įvedimui skirta nacionalinė Latvijos svetainė:

Http://www.eiro.lv/en/what-are-euros-/security-features/latvia-s-national-euro-changeover-plan

Daugiau informacijos apie eurą:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_lt.htm

Asmenys ryšiams:

Simon O'Connor, tel. +32 2 296 73 59

Audrey Augier, tel. +32 2 297 16 07

Vandna Kalia, tel. +32 2 299 58 24

Visuomenei: „Europe Direct“ telefonu 00 800 6 7 8 9 10 11 arba e. paštu

1 :

Greitoji „Eurobarometro“ apklausa Nr. 390. Klausimai užduoti 2013 m. gruodžio 30 d.

2 :

Greitoji „Eurobarometro“ apklausa Nr. 391. Klausimai užduoti 2014 m. sausio 2 d.


Side Bar