Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 10. februārī

Apritējis gads kopš Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centra izveides

Kādi ir galvenie ar kibernoziedzību saistītie draudi, kas mūs sagaida nākotnē? Un kā Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centrs (EC 3) ir palīdzējs aizsargāt Eiropas iedzīvotājus un uzņēmumus kopš tā dibināšanas 2013. gada janvārī?

Šie jautājumi ir EC 3 gada ziņojuma pamatā, ar kuru iepazīstināja un ko apsprieda šodien Komisijas rīkotā konferencē. Tajā piedalījās pārstāvji no tiesībaizsardzības iestādēm, valsts un ES iestādēm un no privātā sektora.

“Noziedzīgā pasaule, izmantojot tehnoloģiju attīstību un juridiskās nepilnības, strauji mainās. Noziedznieki arī turpmāk būs izdomas bagāti. Lai iegūtu vairāk naudas, viņi turpinās izmantot sarežģītus uzbrukumu veidus, un mums arvien jāspēj būt soli priekšā. EC 3 zināšanas palīdz mums veikt šo uzdevumu un veicināt sadarbību Eiropā. Pagājušajā gadā, veicot vairākas veiksmīgas un tālejošas darbības, Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centrs jau ir ieguvis pelnīto atpazīstamību tiesībaizsardzības aģentūru vidū,” teica ES iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma.

Troelss Ertings (Troels Örting), Eiropas kibernoziedzības apkarošanas centra vadītājs piebilda: “Šajos 12 mēnešos kopš EC 3 izveides mēs aktīvi strādājām, palīdzot ES tiesībaizsardzības iestādēm novērst un izmeklēt pārrobežu kibernoziegumus. Tiktāl esmu lepns un apmierināts par paveikto, tomēr mēs nevaram gulēt uz lauriem. Mani it īpaši uztrauc tas, ka parādās aizvien sarežģītāki ļaunprogrammatūru veidi, kā arī tehnoloģiski advancētākas kiberkrāpšanas shēmas un tā dēvētā “sextortion“ – pret nepilngadīgajiem vērsta izspiešana, kas saistīta ar seksuālām darbībām. Atklāta ir tikai aisberga redzamā daļa, tomēr EC 3, kuru atbalsta ieinteresētās personas un partneri, ir apņēmies atbalstīt dalībvalstis to turpmākās operācijās cīņā ar kibernoziedzību.”

Saskaņā ar jaunāko Eirobarometra aptauju pret 12 % interneta lietotāju Eiropā ir bijuši vērsti hakeru uzbrukumi sociālos plašsaziņas līdzekļos vai e-pastā. No krāpnieciskiem darījumiem ar kredītkarti vai no finanšu krāpšanas tiešsaistē ir cietuši 7 %.

EC 3 galvenie sasniegumi

Eiropas kibernoziedzības apkarošanas centra galvenais uzdevums ir izjaukt organizētās noziedzības tīklus, kuru ietvaros tiek pastrādāti smagi un organizēti kibernoziegumi (sīkākai informācijai skatīt MEMO/13/6 un infografiku). Konkrētāk, EC 3 atbalsta un koordinē darbības un dalībvalstu iestāžu veiktās izmeklēšanas vairākās jomās. Turpmāk sniegti piemēri no gada laikā notikušajām izmeklēšanām.

Augsto tehnoloģiju noziegumi (kiberuzbrukumi, ļaunprogrammatūras)

Pirmajā gadā EC 3 palīdzēja koordinēt 19 nozīmīgas kibernoziedzības apkarošanas operācijas, piemēram:

Tika veiktas divas nozīmīgas starptautiska mēroga izmeklēšanas (Ransom un Ransom II), kas saistītas ar tā dēvēto policijas ļaunprogrammatūru jeb tās paveidu, kas bloķē lietotāja datoru un upuri apsūdz nelegālu materiālu aplūkošanā, kuros atainota bērnu seksuāla izmantošana, vai citās nelikumīgās darbībās. Lai cietušais varētu atjaunot datora darbību, noziedznieki pieprasa maksāt “soda naudu”, tādējādi liekot domāt, ka ļaunprogrammatūra ir no likumīgas tiesībaizsardzības iestādes. Kibernoziedznieks pārliecina upuri samaksāt “soda naudu” aptuveni 100 eiro apmērā. Pieejami divi maksājumu veidi — virtuālais un anonīmais. EC 3 izmeklēšanā atklātie kibernoziedznieki inficēja desmitiem tūkstošu datoru visā pasaulē, nodrošinot peļņu, kas pārsniedz vienu miljonu eiro gadā. Tika aizturētas 13 personas (galvenokārt Spānijā) un minētie tīkli tika izjaukti.

EC 3 ir arī atbalstījusi vairākas starptautiskas iniciatīvas tādās jomās kā robottīklu izjaukšana, noziedzīga satura forumu slēgšana un izmeklēšana, kā arī ļaunprogrammatūru uzbrukumu finanšu iestādēm novēršana, piemēram, nesenā ZeroAccess robottīkla slēgšana sadarbībā ar Microsoft un augsto tehnoloģiju noziedzības apkarošanas vienībām no Vācijas BKA, Nīderlandes, Latvijas, Luksemburgas un Šveices.

Bērnu seksuālā izmantošana internetā

Pašreiz EC 3 Eiropas Savienībā atbalsta 9 plaša mēroga policijas operācijas cīņai pret bērnu seksuālu izmantošanu. EC 3 kopā ar dalībvalstīm un ar sadarbības partneriem no valstīm ārpus ES ieguldīja nopietnu darbu pedofilu nelegālo darbību apkarošanā, kuri nodarbojas ar bērnu seksuālu izmantošanu internetā, izmantojot slēptus pakalpojumus.

EC 3 ir iesaistīts vairākās operācijās un kopīgās izmeklēšanās, kuras orientētas uz tādu materiālu, kas saistīti ar bērnu seksuālu izmantošanu, ražošanas un izplatīšanas izskaušanu interneta platformās. Tas nodrošina nepārtrauktu operatīvo un analītisko atbalstu izmeklēšanās par pagrīdes internetu, kur pedofili tirgo ar bērnu seksuālu izmantošanu saistītus materiālus, kā arī izmeklēšanās par izspiešana, kas saistīta ar seksuālām darbībām. Izspiešana, kas saistīta ar seksuālām darbībām izpaužas šādi: varmākas iegūst piekļuvi nepiedienīga rakstura nepilngadīgo attēliem un izmanto šos attēlus, lai piespiestu upurus veikt turpmākas darbības, vai arī varmāka draud pārsūtīt šos attēlus upura ģimenei un draugiem.

Maksājumu krāpniecība

EC 3 pašlaik sniedz operatīvo un analītisko atbalstu 16 izmeklēšanās, kas saistītas ar maksājumu krāpniecību.  Tas 2013. gadā atbalstīja izmeklēšanas, kuru rezultātā tika izjaukti trīs dažādi starptautiskie kredītkaršu krāpnieku tīkli.

Vienas operācijas ietvaros tika aizturētas 29 aizdomās turētas personas, kuras, izmantojot 30 000 kredītkaršu turētāju maksājumu datus, guvušas peļņu 9 miljonu eiro apmērā.

Operācijas gaitā saistībā ar otra tīkla izjaukšanu tika aizturētas 44 personas (ieskaitot iepriekš veiktās aizturēšanas, kopā ir aizturētas 59 personas). Tika izjauktas divas nelegālās darba grupas, kuras strādāja pie iekārtu un programmatūru gatavošanas, kas paredzētas maksājumu karšu terminālu manipulēšanai. Tika konfiscēts nelegālais elektroniskais aprīkojums, finanšu dati, klonētās kartes un skaidra nauda. Organizētās noziedzības grupas darbības skāra aptuveni 36 000 banku karšu / kredītkaršu turētājus 16 Eiropas valstīs,

Trešā operācija bija vērsta pret kādu Āzijas noziedzīgo tīklu, kas ir atbildīgs par nelikumīgiem darījumiem un aviobiļešu pirkšanu. Divi šīs noziedzīgās grupas locekļi tika aizturēti Helsinku lidostā, ceļojot ar viltotiem dokumentiem. Konfiscētajos datoros tika atrasti aptuveni 15 000 apdraudēti kredītkaršu numuri. Tīkls izmantoja karšu datus, kas nozagti karšu turētājam visā pasaulē. Karšu turētājiem un bankām Eiropā tika radīti zaudējumi vairāk nekā 70 000 eiro apmērā.

EC 3 koordinēja operāciju 38 lidostās 16 valstīs, kas bija vērsta pret lidsabiedrību krāpniekiem, kuri lidmašīnu biļešu iegādei izmantoja krāpnieciskas kredītkartes. Operācijas gaitā nozares pārstāvji ziņoja par vairāk nekā 200 aizdomīgiem darījumiem, un tika aizturētas 43 personas (kam sekoja vēl 74 aizturēšanas; pavisam tika aizturētas 117 personas). Tika konstatēta šo personu saistība ar citām noziedzīgām darbībām, piemēram, kredītkaršu datu izplatīšanu internetā, patvaļīgu iekļūšanu finanšu iestāžu datubāzēs, citiem aizdomīgiem finanšu darījumiem, narkotiku tirdzniecību, cilvēku kontrabandu un dokumentu, tostarp personas apliecību, viltošanu un citiem krāpšanas veidiem. Tiesībsargājošās iestādes jau bija izsludinājušas meklēšanā dažas no aizturētajām personām saskaņā ar Eiropas apcietināšanas orderiem.

Nākotnes draudi un tendences kibernoziedzībā

Šobrīd apmēram 2,5 miljardiem planētas iedzīvotāju ir piekļuve internetam, un aplēses liecina, ka nākamo četru gadu laikā piekļuvi internetam iegūs vēl apmēram 1,5 miljardi cilvēku. Mūsu saskare ar internetu un visām tā milzīgajām priekšrocībām aizvien pieaugs, un tāpat draudi, ko mums rada kibernoziedznieki. Savā pirmajā gada pārskatā EC 3 aplūko nākotnes kibernoziedzības draudus un tendences. Cita starpā tas norāda uz šādām tendencēm.

Pieaug noziedznieku rindas. Slieksnis, kas jāpārvar, lai nodarbotos ar kibernoziedzības rūpalu, kļūst pavisam zems. Jau tagad ir izveidojusies vesela ēnu ekonomika, kur apgrozībā ir visu veidu noziedzīga rakstura preces un pakalpojumi, tostarp narkotikas, ieroči, pasūtījuma slepkavības, zagti maksājumu dati un bērnu seksuāla izmantošana. Jebkāda veida kibernoziegumu — paroles uzlaušanu, pielāgotas ļaunprogrammatūras vai DDoS uzbrukumu – var paveikt pat bez tehniskām prasmēm.

Pieaug pieprasījums. Gaidāms, ka turpinās pieaugt kibernoziegumu pakalpojumu pieprasījums un to izmantošana, kā rezultātā pieaugs ļaunprogrammatūru izstrāde, testēšana un izplatīšana, robottīklu izstrāde un pielietošana, kredītkaršu datu zādzība un tirdzniecība, kā arī nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas pakalpojumi.

Pieaug komplicētība. Gaidāms, ka tiks izstrādāti agresīvāki un izturīgāki ļaunprogrammatūras veidi. Tai skaitā ļaunprogrammatūras ar augstāku šifrēšanas sarežģītības pakāpi, izturīgāki robottīkli, banku ļaunprogrammatūras un Trojas zirgi (Trojans), kas ir smalki izstrādāti, lai apietu aizsardzības pasākumus finanšu iestādēs.

Vēl globālāka ietekme. Ņemot vērā to, ka strauji izplatās interneta pieslēguma pieejamība, turpinās pieaugt to kibernoziegumu skaits, kas izdarīti no Dienvidaustrumu Āzijas, Āfrikas un Dienvidamerikas.

Draudi mobilajām ierīcēm. Gaidāms, ka kibernoziedznieki arvien lielāku uzmanību pievērsīs vīrusu izstrādei mobilajām ierīcēm un vīrusu izplatīšanai ar to starpniecību.

Viltīgāki izplatīšanas veidi. Nākamajos gados gaidāma jaunu agresīvu un izturīgu ļaunprogrammatūru veidu izplatība. Pieaug arī satraucoša tendence – bērnu seksuāla izmantošana interneta tiešraidē. Tas apgrūtina policijas iespējas iegūt liecības, ja vien šāda tiešraide nav pārtverta raidīšanas laikā.

Palielinājusies vajadzība legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus. Noziedznieki meklēs vieglus veidus nelikumīgi iegūt skaidras naudas līdzekļus un tos legalizēt. Visticamāk turpināsies scenārijs, kad noziedznieki orientējas uz lielu iedzīvotāju skaitu un uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un uz salīdzinoši nelielām summām. Biežāk arī tiks izmantota maksājumu datu informācija, kas gūta no tiešsaistē veiktajiem pirkumiem. Aizvien pieaugs pieprasījums pēc interneta valūtas un citām anonīmām maksājumu sistēmām.

Mākoņdatošanas pakalpojumu lietošanas apdraudējums. Noziedzniekiem aizvien interesantāka kļūst mākoņdatošanas pakalpojumu uzlaušana. Paredzams, ka noziedznieki arvien vairāk pievērsīsies šādu pakalpojumu uzlaušanai, izspiegošanai, datu pārtveršanai un izspiešanai.

Lai rīkotos šo tendenču sakarā un cīnītos ar noziedzību, kas pēc būtības nepazīst robežas vai jurisdikcijas, EC 3 turpinās sniegt operatīvo atbalstu gan ES dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādēm, gan trešo valstu sadarbības partneriem. Tas turpinās uzkrāt pieredzi apmācību, spēju veidošanas, stratēģiskās analīzes un digitālās kriminālistikas atbalsta jomās.

Noderīgas saites

EC 3 2014. gada ziņojums

Eiropas Kibernoziedzības apkarošanas centrs Eiropolā

Īpašais Eirobarometra 404. apsekojums par kiberdrošību (2013. gada novembris).

Sesīlijas Malmstrēmas tīmekļa vietne.

Sekojiet komisārei Malmstrēmai Twitter.

Iekšlietu ģenerāldirektorāta tīmekļa vietne.

Sekojiet Iekšlietu ģenerāldirektorātam Twitter.

Kontaktpersonas:

Michele Cercone (+32 2 298 09 63)

Tove Ernst (+32 2 298 67 64)


Side Bar