Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 10. októbra 2014

Výrazne rozšírený európsky týždeň programovania

11. – 17. októbra 2014

@CodeWeekEU ¦ #CodeEU ¦ Facebook

Kontaktujte svojho miestneho veľvyslanca programovania, pokiaľ ide o poskytovanie rozhovorov a citovanie!

Nájdite podujatie vo vašom okolí na mape európskych podujatí!

Európsky týždeň programovania 2014 sa začína 11. októbra: viac ako 1500 podujatí vdýchne život digitálnemu svetu – v celej EÚ a ďalších krajinách od Nórska po Turecko.

Programovanie sa stáva centrom pozornosti vo chvíli, keď siedmi európski ministri školstva začlenili programovanie do celoštátnych učebných osnov a v ďalších piatich krajinách sa ponúka ako voliteľný predmet.

Je najvyšší čas, lebo správy poukazujú na to, že v Európe bude čoskoro chýbať milión odborníkov s digitálnymi zručnosťami.

Okrem toho sa 14. októbra spustí významná nová programovacia platforma pod patronátom zástupcov odvetvia zameraná na podporu učenia sa a výučby programovania, ktorá prinesie oživenie vízie Veľkej koalície pre pre pracovné miesta v oblasti digitálnych technológií.

Existuje aj nový „tool kit“ pre deti, dospelých, rodičov, učiteľov i podniky s vysvetlením, ako sa možno do týždňa programovania zapojiť.

Organizátorka týždňa programovania Alja Isaković, jedna z 90 veľvyslancov programovania, sa vyjadrila takto: „Je úžasné, keď vidíte, koľko zanietenia pre túto iniciatívu existuje v každom kúte Európy! Programovanie je zábavné, no zároveň je to prostriedok na prejavenie kreativity poskytujúci skvelé pracovné príležitosti dokonca aj ľuďom, ktorí sa nechcú stať programátormi na plný úväzok. Európskym týždňom programovania chceme vykresať iskru a dosiahnuť, aby čoraz viac ľudí začalo premieňať každý týždeň roka na týždeň programovania a naučilo sa lepšie riešiť problémy.“

Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová (@NeelieKroesEU), ktorá zodpovedá za digitálnu agendu, uviedla: Programovanie je nová gramotnosť – základný súbor zručností tak pre dievčatá, ako aj pre chlapcov. Nie sú to nudné hodiny informatiky, ale spôsob, ako urobiť všetky predmety zaujímavejšími. Zapojte sa teda do niektorého podujatia vo vašej blízkosti a zlepšite svoje porozumenie digitálneho sveta.“

Európska komisárka Androulla Vassiliouová, ktorá zodpovedá za vzdelávanie, kultúru, multilingualizmus a mládež (@VassiliouEU), uviedla: „Veľmi ma teší, že programovanie sa dostáva do celoštátnych učebných osnov v EÚ. Musíme udržať dynamiku tohto procesu. A ako sme konštatovali pri spustení iniciatívy Otváranie systémov vzdelávania v minulom roku, musíme zabezpečiť aj to, aby učitelia získali dostatočnú podporu.“

Aké podujatia sa uskutočnia?

Pripravené sú podujatia pre rozličné skupiny: od začiatočníkov po pokročilých programátorov, pre každého od uchádzačov o pracovné miesta, ktorí si chcú osvojiť novú zručnosť, po fanúšikov robotov a počítačové maniačky.

Školáci sa naučia prvýkrát programovať a niektoré spoločnosti ponúknu bezplatné kurzy v rámci miestnych komunít.

Programovanie je pre dievčatá aj pre chlapcov, v škole aj mimo nej. Musíme prelomiť tabu spojené s výpočtovou technikou a IT, najmä pokiaľ ide o zapojenie rodičov a učiteľov.

Prečo by sa deti a aj ostatní mali naučiť programovať?

Umenie programovať nám pomáha pochopiť náš totálne prepojený svet a lepšie porozumieť tomu, čo sa deje za obrazovkami. Programovanie je príkladom digitálnych zručností, ktoré mladí ľudia potrebujú na to, aby sa mohli stať kreatívnymi a aktívnymi občanmi a pripraviť sa na pracovné požiadavky budúcnosti.

Ktoré krajiny majú programovanie v celoštátnych učebných osnovách?

Niekoľko členských štátov už začalo zavádzať programovanie do svojich celoštátnych učebných osnov:

Ako povinný predmet: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Grécko, Poľsko, Portugalsko a Spojené kráľovstvo.

Ako nepovinný predmet: Dánsko, Estónsko, Írsko, Taliansko a Litva.

Súvislosti

Európsky týždeň programovania je iniciatíva, s ktorou sa mladí poradcovia obrátili na podpredsedníčku Komisie Neelie Kroesovú. Táto iniciatíva si získala podporu programátorských a vzdelávacích hnutí ako CoderDojo a Rails Girls. Podporujú ho aj hlavné technologické a IT spoločnosti, ako je Facebook, Microsoft, Rovio, Google, SAP, Oracle a Liberty Global, ako aj Európska školská sieť a Veľká koalícia pre pracovné miesta v oblasti digitálnych technológií.

Užitočné odkazy

Aktuálne podujatia vo vašom okolí

Koho môžem vo svojej krajine požiadať o viac informácií – miestni veľvyslanci Európskeho týždňa programovania

Blog Európskeho týždna programovania

Iniciatíva „Otváranie systémov vzdelávania“

Videá:

Coding and Digital learning

Programovanie je zábava s mladými poradcami

Learn how to code with EU Code Week

Učte sa programovať pre svoju budúcnosť a pre Európu s podpredsedníčkou Kroesovou

Kontaktné osoby:

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu. Telefón: +32 2 295 7361. Twitter: @RyanHeathEU

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky 00 800 6 7 8 9 10 11 alebo e­mailom


Side Bar