Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 10 października 2014 r.

Europejski Tydzień Kodowania nabiera ogromnego rozmachu

11-17 października 2014 r.

@CodeWeekEU ¦ #CodeEU ¦ Facebook page

Aby przeprowadzić wywiad i uzyskać dane, skontaktuj się ze swoim lokalnym ambasadorem ds. kodowania

Aby znaleźć najbliższą imprezę, zajrzyj do europejskiej mapy imprez

Europejski Tydzień Kodowania 2014 rozpoczyna się 11 października: to ponad 1 500 imprez, które przywołają do życia cyfrowy świat – we wszystkich państwach UE oraz w pozostałych państwach europejskich - od Norwegii po Turcję.

Na kodowanie padają światła rampy, a to za sprawą siedmiu europejskich ministrów szkolnictwa, którzy wprowadzili kodowanie do swoich programów nauczania szkolnego; w pięciu innych krajach kodowanie jest oferowane w szkołach jako przedmiot fakultatywny.

Jest to jak najbardziej odpowiedni moment, jak wskazują bowiem sprawozdania, już wkrótce w Europie aż milion miejsc pracy może być nieobsadzonych, ponieważ Europejczycy nie posiadają dostatecznych umiejętności informatycznych.

W dniu 14 października uruchomiona zostanie nowa, kierowana przez branżę platforma kodowania; jej zadaniem będzie promowanie nauczania kodowania i nabywania tych umiejętności, a także urzeczywistnienie wizji wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym.

Wprowadzono nowy zestaw narzędzi dla dzieci, dorosłych, rodziców, nauczycieli i przedsiębiorców, które pomogą zaangażować się w kodowanie!

Organizator Europejskiego Tygodnia Kodowania, Alja Isakovic, jeden z 90 ambasadorów ds. kodowania, powiedziała: Fantastycznie jest widzieć, że w każdym zakątku Europy jest tyle entuzjazmu dla naszej inicjatywy! Kodowanie to przyjemność, to kreatywne narzędzie, które daje ogromne możliwości rozwoju kariery zawodowej, nawet tym osobom, które nie chcą całkowicie poświęcić się programowaniu. Chcielibyśmy, aby Europejski Tydzień Kodowania był iskrą, która sprawi, że dla wielu osób każdy tydzień roku będzie tygodniem kodowania oraz że wiele osób będzie w stanie lepiej rozwiązywać problemy".

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes (@NeelieKroesEU), odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: Kodowanie to nasz nowy alfabet – podstawowy zestaw umiejętności niezbędnych w równym stopniu dziewczętom i chłopcom. To nie nudna lekcja na temat nauk informatycznych, a sposób na to, aby wszystkie przedmioty stały się bardziej interesujące. Zachęcam więc do wzięcia udziału w najbliższej imprezie, by pogłębić swoje zrozumienie cyfrowego świata”.

Członek Komisji Europejskiej Androulla Vassiliou, odpowiedzialna za edukację, kulturę, wielojęzyczność i młodzież (@VassiliouEU) powiedziała:Ogromnie się cieszę, że kodowanie zaczyna pojawiać się w krajowych programach nauczania w UE. Musimy utrzymać tę tendencję. I tak jak powiedzieliśmy w momencie uruchamiania inicjatywy na rzecz otwartej edukacji w zeszłym roku – musimy dopilnować, aby również nauczyciele dysponowali odpowiednim wsparciem."

Jakiego rodzaju imprezy zostaną zorganizowane?

Imprezy będą dostępne dla wszystkich grup odbiorców: od początkujących po tych, których umiejętności kodowania są już zaawansowane, dla każdego - począwszy od osób bezrobotnych pragnących zyskać nowe umiejętności, aż po wielbicieli robotów i zafascynowane komputerem dziewczyny.

Kodowania spróbują nauczyć się po raz pierwszy uczniowie szkół podstawowych, a przedsiębiorstwa zaoferują nieodpłatnie lekcje swoim pracownikom.

Kodowanie jest zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców, czy to w ramach zajęć szkolnych, czy poza nimi. Musimy przełamywać tabu związane z naukami komputerowymi i informatyką – zwłaszcza jeżeli chodzi o zaangażowanie rodziców i nauczycieli.

Dlaczego dzieci i dorośli powinni uczyć się kodowania?

Wiedza o kodowaniu pomoże nam zrozumieć nasz połączony wzdłuż i wszerz świat oraz zdać sobie sprawę, co dzieje się za ekranem. Kodowanie to przykład umiejętności cyfrowych niezbędnych dla młodych ludzi, którzy pragną być kreatywni i móc decydować jako obywatele oraz chcą przygotować się do zawodów przyszłości.

W których państwach kodowanie znajduje się w programach nauczania?

Niektóre państwa członkowskie rozpoczęły wprowadzanie kodowania do swoich krajowych programów nauczania:

Obowiązkowo: Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Grecja, Polska, Portugalia i Wielka Brytania.

Fakultatywnie: Dania, Estonia, Irlandia, Włochy i Litwa.

Kontekst

Europejski Tydzień Kodowania jest inicjatywą młodych doradców komisarz Neelie Kroes, wiceprzewodniczącej Komisji. Inicjatywa zyskała poparcie ruchów działających na rzecz kodowania i edukacji, takich jak CoderDojo oraz Rails Girls. Popierają ją również najważniejsze spółki z sektora technologii i informatyki, do których należą Facebook, Microsoft, Rovio, SAP, Google, Oracle oraz Liberty Global, jak również sieć European Schoolnet oraz wielka koalicja na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym .

Przydatne linki

Aby znaleźć najbliższą imprezę

Z kim mogę się skontaktować w moim kraju, aby uzyskać więcej informacji - ambasadorowie Europejskiego Tygodnia Kodowania

Blog Europejskiego Tygodnia Kodowania

Inicjatywa na rzecz otwartej edukacji

Nagrania wideo:

Coding and Digital learning

Kodowanie to przyjemność z udziałem młodych doradców

Learn how to code with EU Code Week

Uczmy się kodować - dla dobra naszej przyszłości i dla dobra Europy z udziałem wiceprzewodniczącej Kroes

Kontakt:

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel: +32.229.57361, Twitter: @RyanHeathEU

Dla obywateli: Europe Direct tel.:00 800 6 7 8 9 10 11 lub e-mailem:


Side Bar