Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 10. října 2014

Týden programování v celé Evropě

11. – 17. října 2014

@CodeWeekEU ¦ #CodeEU ¦ Facebooková stránka

Kontaktujte svého nejbližšího ambasadora programování, pokud jde o poskytování interview a citace

Vyhledejte akci ve svém okolí na mapě evropských akcí

Dne 11. října 2014 bude zahájen Evropský týden programování: v celé EU a dalších zemích od Norska až po Turecko ožije digitální svět při více než 1 500 akcích.

Do centra pozornosti se programování dostává poté, co sedm ministrů školství v evropských zemích zařadilo povinné programování do učebních osnov a dalších pět zemí je nabídlo školám jako volitelný předmět.

Je to nanejvýš aktuální, protože se objevily zprávy, podle nichž by Evropě brzy mohl chybět milion pracovníků na pozice, které vyžadují digitální dovednosti.

Na podporu studia a výuky programování bude také 14. října otevřena nová významná platforma pro programování, kterou povede příslušné odvětví. Tato platforma pomůže realizovat vizi Velké koalice pro digitální pracovní místa.

Existuje rovněž nový soubor nástrojů pro děti, dospělé, rodiče, učitele a podniky s informacemi o tom, jak se zapojit!

Organizátorka Evropského týdne programování Alja Isakovicová, jedna z 90 ambasadorů programování, uvedla: „Je úžasné pozorovat tolik nadšení pro tuto iniciativu u lidí ze všech koutů Evropy! Programování je zábavná a kreativní činnost, která nabízí velké profesní příležitosti, a to i těm, kdo nechtějí být programátory z povolání. Evropským týdnem programování chceme motivovat více lidí k tomu, aby si týden programování udělali z každého týdne v roce a naučili se lépe řešit problémy.“

„Programování je novým druhem gramotnosti – patří do základního souboru dovedností pro děvčata i chlapce,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová (@NeelieKroesEU). „Nejde o nudnou hodinu informatiky – díky programování mohou být všechny předměty zajímavější. Připojte se proto k některé z akcí v okolí a budete lépe rozumět digitálnímu světu.“

Evropská komisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou (@VassiliouEU) k tomu dodala: „Jsem velmi ráda, že se programování začíná v EU objevovat v národních učebních osnovách. V tomto trendu musíme pokračovat. A jak zaznělo při loňském zahájení iniciativy Otevření systémů vzdělávání – musíme také zajistit, aby se dostatečné podpory dostalo i učitelům.“

Jaké typy akcí se budou konat?

Akcí se mohou zúčastnit všichni: od začátečníků po zkušené programátory, od uchazečů o práci, kteří se chtějí naučit něčemu novému, až po nadšence do robotiky či fanynky IT.

Poprvé se budou programování učit školní děti a společnosti nabídnou pro zájemce lekce zdarma.

Programování je pro dívky i chlapce, ve škole i mimo ni.   Musíme odstranit tabu spojená s informatikou a IT – zejména pokud jde o zapojení rodičů a učitelů.

Proč by se měly děti (a nejen ony) učit programovat?

Znalost programování nám pomůže pochopit náš veskrze propojený svět a uvědomit si, co se děje za monitory. Programování je příkladem digitálních dovedností, které jsou nezbytné pro to, aby se mladí lidé mohli stát kreativními občany a připravit se na své budoucí povolání.

Které země mají programování v učebních osnovách?

Některé členské státy již začaly programování zavádět do svých učebních osnov:

Povinné: Bulharsko, Česká republika, Kypr, Polsko, Portugalsko, Řecko a Spojené království.

Volitelné: Dánsko, Estonsko, Irsko, Itálie a Litva.

Souvislosti

Evropský týden programování je iniciativou mladých poradců místopředsedkyně Komise Neelie Kroesové. Tato iniciativa získala podporu hnutí zabývajících se programováním a vzděláváním, jako jsou např. CoderDojoRails Girls. Podporují ji i velké společnosti působící v oblasti technologií a IT, jako jsou Facebook, Microsoft, Rovio, Google, SAP, Oracle a Liberty Global, a rovněž Evropská síť škol či Velká koalice pro digitální pracovní místa.

Užitečné odkazy

Akce, které se konají ve vašem okolí

Koho požádat ve své zemi o další informace – místní ambasadoři Evropského týdne programování

Blog Evropského týdne programování

Iniciativa Otevření systémů vzdělávání

Videa:

Coding and Digital learning

Coding is fun s mladými poradci

Learn how to code with EU Code Week

Learning to code for your future and for Europe s místopředsedkyní Kroesovou

Kontaktní osoby:

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel.: +32.229.57361, Twitter: @RyanHeathEU

Pro veřejnost: služba Europe Direct, tel.:00 800 6 7 8 9 10 11 nebo e-mail


Side Bar