Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 15. října 2013

Soutěž „Migranti v Evropě“: vítězí italská, belgická a estonská škola

Komisařka Cecilia Malmströmová včera vyhlásila vítěze celoevropské multimediální soutěže „Migranti v Evropě“, jež byla určena studentům uměleckých oborů, grafiky a komunikace z celé EU. Záměrem bylo dát studentům možnost zamyslet se nad přínosem migrantů pro společnost v evropských zemích.

Tato soutěž postavila před studenty úkol vytvořit umělecké dílo vyjadřující jejich pohled na tuto tematiku a zachycující roli migrantů v Evropě. Školy mohly předložit jednu či několik prací v různých kategoriích (Plakát, Fotografie a Video). Soutěže se zúčastnilo 777 vysokoškolských institucí ze všech 28 zemí EU.

Vítězi se stali:

Nejlepší plakát: Better together, Andrea Raia, Fondazione Accademia di Comunicazione, Itálie

Nejlepší fotografie: Rue des Palmiers 80, Romy Cordivani, Institut des Hautes Etudes des Communications Sociales, Belgie

Nejlepší video: My family's migrations, Nadja Haugas, Martin Siilak, Kuressaare Ametikool, Estonsko

Cena veřejnosti: My family's migrations, Nadja Haugas, Martin Siilak, Kuressaare Ametikool, Estonsko

„Ráda bych pogratulovala všem soutěžícím. Je dobře, že se této soutěže rozhodlo zúčastnit tolik mladých talentovaných umělců. S mnoha názory, které projevili ve své práci, souhlasím. Náš postoj k rozmanitosti a přistěhovalectví by měl být založen na faktech, a nikoli na mylných představách,“ uvedla Cecilia Malmströmová, komisařka EU pro vnitřní věci.

Všichni vítězi jsou uvedeni na stránkách www.migrantsineurope.eu.

Z 1 500 přijatých děl vybraly národní poroty své favority. Tento výběr následně zúžila evropská porota1 na 27 finalistů, z nichž zvolila tři vítěze, jednoho v každé kategorii (Video, Plakát a Fotografie).

Umělecká díla finalistů si mohla prohlédnout i veřejnost, která hlasovala pro nejlepší počin v kategorii Cena veřejnosti.

Ceny předala 14. října na slavnostní ceremonii komisařka Malmströmová v předsednické galérii budovy Komise Berlaymont, kde budou práce všech finalistů vystaveny do 31. října.

Každá ze škol, jejíž studenti získali hlavní cenu v jedné ze tří kategorií nebo ve veřejném hlasování, obdržela odměnu ve výši 10 000 EUR určenou na vzdělávací účely.

Aby podnítila konstruktivní diskusi, uspořádala Komise ve stejný den i konferenci na téma obraz migrantů ve sdělovacích prostředcích, na níž se sešli novináři, zástupci občanské společnosti, akademiční pracovníci a tvůrci politik.

Souvislosti

Některé hlavní údaje (viz také infografika o azylu a přistěhovalectví):

  • Podle údajů Eurostatu činil k 1. lednu 2012 celkový počet obyvatel Evropské unie 503,7 milionu, což oproti roku 2011 představuje nárůst o 1,3 milionu.

  • Populace EU v produktivním věku (15–64 let) dosáhla 335,4 milionu v roce 2012 a očekává se, že během padesáti let poklesne na 290,6 milionu v roce 2060.

  • V roce 2012 činil index závislosti starých osob 26,8 %. Předpokládá se, že tento podíl strmě poroste a v roce 2060 dosáhne 52,6 %.

  • V EU žije na 20,7 milionu státních příslušníků třetích zemí, tj. přibližně 4,1 % celkové populace EU.

  • V roce 2012 se oproti roku 2011 zvýšil celkový počet žádostí o azyl o 9,7 % a počet žadatelů těsně přesáhl hranici 330 000 osob (hluboko pod rekordem 425 000 osob v roce 2001).

Užitečné odkazy

Internetové stránky komisařky Cecilie Malmströmové

Komisařka Malmströmová na Twitteru

Internetové stránky Generálního ředitelství pro vnitřní věci

Internetové stránky Generálního ředitelství pro vnitřní věci na Twitteru

Internetové stránky soutěže „Migranti v Evropě“

Portál EU pro přistěhovalectví

Infografika o azylu a přistěhovalectví

Čtvrtá výroční zpráva Komise o azylu a přistěhovalectví

Kontaktní osoby:

Michele Cercone (+32 22980963)

Tove Ernst (+32 22986764)

1 :

Členové evropské poroty: Dagmawi YIMER, předseda poroty (filmový režisér), Fernanda FREITASOVÁ (televizní novinářka), Annemie GOEGEBUEROVÁ (odbornice na reklamu), Jakub JANISZEWSKI (novinář), Laurent MUSCHEL (Evropská komise), Jelena SILAJDŽIĆOVÁ (vedoucí nevládní organizace) a Valerio VINCENZO (reportážní fotograf).


Side Bar