Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 6 lutego 2013 r.

Pokaz 17 filmów wspieranych przez unijny program MEDIA na festiwalu w Berlinie

W ciągu dwóch tygodni (7-17 lutego) w trakcie 63. edycji festiwalu filmowego Berlinale zostanie pokazanych szereg najlepszych nowych filmów europejskich i światowych, w tym 17 wspieranych przez unijny program MEDIA (lista w załączeniu). Jak dotąd filmy te otrzymały wsparcie z programu w łącznej kwocie 1 mln euro. Celem programu jest promowanie różnorodności i konkurencyjności poprzez finansowanie produkcji filmów oraz promocję i dystrybucję filmów europejskich poza krajami, w których powstały. W ramach programu Media wspierane są również cztery główne atrakcje festiwalu: wydarzenia Shooting Stars (Wschodzące Gwiazdy), podczas którego zaprezentowanych zostanie dziesięciu najlepszych młodych aktorów w Europie, Berlinale Talent Campus (Kuźnia Talentów Berlinale), Co-Production Market (Rynek Koprodukcji) oraz programu Berlinale Residency (szczegóły poniżej).

Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży powiedziała: „Jest mi niezwykle miło, że doceniane przez nas filmy cieszą się takim samym uznaniem na Berlinale; festiwal stanowi świetną platformę zarówno dla filmowców europejskich, jak i dla programu MEDIA – i niech tak jak najdłużej pozostanie. Unia Europejska oferuje znaczące korzyści dzięki ukierunkowanym inwestycjom w sektor audiowizualny i sektor kultury, które istotnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Wierzę, że państwa członkowskie i Parlament Europejski zatwierdzą wkrótce nasz nowy program Kreatywna Europa obejmujący program MEDIA oraz istniejący program Kultura. W naszym wniosku przewidziano siedmioletni budżet dla Kreatywnej Europy w wysokości 1,8 mld euro. Mimo że w ujęciu ogólnym ta kwota jest niewielka, będzie ona stanowić wsparcie dla europejskiego przemysłu filmowego, który musi sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą cyfryzacja i globalizacja, umożliwiając jednocześnie promocję różnorodności kulturowej i językowej”.

Tegoroczne „Wschodzące Gwiazdy” to: Mikkel Boe Følsgaard (Dania), Laura Birn (Finlandia), Christa Théret (Francja), Saskia Rosendahl (Niemcy), Luca Marinelli (Włochy), Arta Dobroshi (Kosowo), Ada Condeescu (Rumunia), Jure Henigman (Słowenia), Nermina Lukač (Szwecja) oraz Carla Juri (Szwajcaria). Aktorzy wezmą udział w sesji fotograficznej i konferencji prasowej w niedzielę 10 lutego (godz. 12:30, Hotel de Rome, Behrenstraße 37).

Sesja informacyjna dotycząca obecnego programu MEDIA oraz przyszłego programu Kreatywna Europa, w której wezmą udział przedstawiciele działu Komisji ds. programu MEDIA oraz Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego odbędzie się w poniedziałek 11 lutego (godz. 11:00, Hotel Ritz-Carlton, Potsdamer Platz 3). Komisja Europejska uruchomi również na festiwalu centrum biznesowe ds. programu MEDIA przeznaczone dla producentów filmowych, dystrybutorów i szkoleniowców.

Kontekst

Celem organizowanej 16. rok z rzędu inicjatywy „Shooting Stars” jest promowanie najlepszych młodych aktorów w Europie. Grupa ekspertów wybiera dziesięć młodych gwiazd z całej Europy spośród potencjalnych kandydatów nominowanych przez organizacje członkowskie europejskiej sieci promocji filmów, skupiającej organizacje zawodowe z 36 krajów europejskich. Wielu laureatów poprzednich edycji osiągnęło międzynarodową sławę. Zaliczają się do nich między innymi: Daniel Craig (Skyfall, Casino Royale), Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!, Bękarty wojny), Ludivine Sagnier (Basen, Tajemnica), Maria Bonnevie (Wygnanie), Rachel Weisz (Wierny ogrodnik, Głębokie błękitne morze), Moritz Bleibtreu (Baader-Meinhof, Soul Kitchen), Johanna Wokalek (Baader-Meinhof, Papieżyca Joanna) oraz Nina Hoss (Wolfsburg, Barbara). W ramach programu MEDIA przeznaczono 132 tys. euro na wsparcie promocji filmów europejskich oraz inicjatywy Shooting Stars. Ta kwota odpowiada połowie budżetu projektu na 2013 r.

Kuźnia Talentów na festiwalu Berlinale oferuje szkolenia dla ponad 350 młodych filmowców z całego świata biorących udział w warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych ekspertów. Historia pokazuje, że dla wielu młodych reżyserów jest to pierwszym krokiem ku karierze międzynarodowej. Kuźnia Talentów została uruchomiona w 2002 r. przez Dietera Kosslicka (dyrektora Berlinale), Paula Trijbitsa (producenta filmów Jane Eyre, Tamara i mężczyźni) i Klausa Keila (byłego prezesa niemieckiej rady filmowej i medialnej). Współpracowali z nimi między innymi reżyserzy filmowi Mike Leigh, Wim Wenders, Jia Zhangke, Anthony Minghella oraz aktorka Juliette Binoche. W ramach programu MEDIA przeznacza się 300 tys. euro rocznie na inicjatywę Kuźnia Talentów, co odpowiada połowie jej budżetu.

W ramach Rynku Koprodukcji na Berlinale co roku potencjalnym inwestorom prezentowanych jest około 40 filmów. Około 65 proc. projektów pochodzi z Europy. Program MEDIA wspiera ten rynek od 2005 r., w tym roku wsparcie to wyniesie 105 tys. euro.

Berlinale Residency to międzynarodowy program staży umożliwiający filmowcom realizację swoich projektów w Berlinie przez cztery miesiące, począwszy od września. W tym roku na Berlinale Residency przeznaczonych zostanie 154 tys. euro z programu MEDIA Mundus, będącego międzynarodową wersją programu MEDIA.

W sumie w latach 2007-2013 europejski przemysł filmowy otrzyma wsparcie z programu MEDIA w wysokości 755 mln euro, co ma na celu usprawnić dystrybucję i promocję europejskich filmów oraz zwiększyć konkurencyjność tej branży.

Komisja złożyła wniosek o przyznanie środków w wysokości 1,8 mld euro na nowy program Kreatywna Europa (na lata 2014-2020). Ponad 900 mln euro z tej kwoty będzie przeznaczonych na działalność związaną z programem MEDIA.

Dodatkowe informacje

Komisja Europejska:  http://ec.europa.eu/media

Strona internetowa Androulli Vassiliou

Komisarz Androulla Vassiliou na Twitterze: @VassiliouEU

Festiwal Filmowy Berlinale, Kuźnia Talentów, Rynek Koprodukcji:

www.berlinale.de/en/HomePage.html

Shooting stars (Wschodzące gwiazdy): www.shooting-stars.eu

Kontakt :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Załącznik

Filmy wspierane przez unijny program MEDIA na Festiwalu Filmowym w Berlinie, edycja 2013

The Spirit of ’45, reż. Ken Loach (Wielka Brytania, sekcja Berlinale Special)

Elle s'en va (On my Way), reż Emmanuelle Bercot (Francja, udział w konkursie)

La Religieuse (Die Nonne), reż. Guillaume Nicloux (Francja/Niemcy/Belgia, udział w konkursie)

Layla Fourie, reż. Pia Marais (Niemcy/RPA/Francja/Holandia, udział w konkursie)

Paradies: Hoffnung (Paradise: Hope), reż. Ulrich Seidl (Austria/Francja/Niemcy, udział w konkursie)

Poziţia Copilului (Child's Pose), reż. Călin Peter Netzer (Rumunia, udział w konkursie)

Night Train to Lisbon (Nachtzug nach Lissabon), reż. Bille August (Niemcy/Szwajcaria/Portugalia, poza konkursem)

Slow Food Story, reż. Stefano Sardo (Włochy, sekcja Kulinarne Kino)

Krugovi (Circles), reż. Srdan Golubović (Serbia/Niemcy, sekcja Forum)

La Plaga (The Plague), reż. Neus Ballús (Hiszpania, sekcja Forum)

Materia oscura (Dark Matter), reż. Massimo D’Anolfi i Martina Parenti (Włochy, sekcja Forum)

Shirley – Visions of Reality, reż. Gustav Deutsch (Austria, sekcja Forum)

The Weight of Elephants, reż. Daniel Josh Borgman (Nowa Zelandia/Dania, sekcja Forum)

Nono, Het Zigzag Kind (Nono, the Zigzag Kid), reż. Vincent Bal (Holandia/Belgia, sekcja Generacja Kplus)

Boven is het stil (It's all so Quiet), reż. Nanouk Leopold (Holandia/Niemcy, sekcja Panorama)

Belleville Baby, reż. Mia Engberg (Szwecja, sekcja Panorama)

The Act of Killing, reż. Joshua Oppenheimer (Dania/Norwegia/Wielka Brytania, sekcja Panorama)

Wybór filmów na Berlinale obejmuje wiele różnych gatunków filmowych; zalicza się do nich m.in. sekcja Kulinarne Kino promująca filmy o kuchni i środowisku; program Panorama Special przedstawia nowe filmy uznanych reżyserów, a ponadto debiuty i nowe odkrycia; filmy z cyklu Generacja skierowane są do młodszej publiczności (K Plus do dzieci, a 14 Plus do nastolatków). W ramach Perspektive Deutsches Kino promowane są nowe talenty reżyserskie w Niemczech.

2. Filmy wspierane przez unijny program MEDIA, które wygrały nagrody we wcześniejszych edycjach Festiwalu Filmowego w Berlinie

2003

Złoty Niedźwiedź

In This World

Michael Winterbottom

2004

Złoty Niedźwiedź

Gegen Die Wand

Fatih Akin

2005

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Reżyser

Sophie Scholl - The Final Days

Marc Rothemund

2006

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Reżyser

The Road to Guantanamo

Michael Winterbottom

2006

Srebrny Niedźwiedź – Najlepsza Aktorka

Requiem

Sandra Hüller

2006

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Aktor

The Elementary Particles

Moritz Bleibtreu

2006

Kryształowy Niedźwiedź – Najlepszy Film Pełnometrażowy

Drømmen - the Dream

Niels Arden Oplev

2007

Srebrny Niedźwiedź – Najlepsza Aktorka

Yella

Nina Hoss

2010

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Reżyser

The Ghostwriter

Roman Polanski

2011

Nagroda Grand Prix Jury

The Turin Horse

Béla Tarr

2011

Najlepszy Debiut Pełnometrażowy

The Guard

John Michael McDonagh

2012

Złoty Niedźwiedź

Caesar Must Die

Paolo &Vittorio Taviani

2012

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Aktor

A Royal Affair

Mikkel Følsgaard

2012

Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy Scenariusz

A Royal Affair

Nikolaj Arcel i Rasmus Heisterberg

3. Najważniejsze filmy niemieckie wspierane przez unijny program MEDIA

Good Bye, Lenin (reż. Wolfgang Becker, 2003)

2003 Najlepszy Film, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenariusz, Europejska Nagroda Filmowa

2003 Błękitny Anioł dla najlepszego filmu europejskiego, Festiwal Filmowy w Berlinie

2004 Najlepszy Film Zagraniczny, nagroda Cezar

Gegen Die Wand/Head on (reż. Fatih Akin)

2004 Złoty Niedźwiedź, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale

2004 Nagroda publiczności, Europejska Nagroda Filmowa

Die Geschichte Vom Weinenden Kamel/The Story of the Weeping Camel (reż. Byambasuren Davaa, 2003)

2004 Najlepszy Reżyser – Film Dokumentalny, Nagroda Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych

2005 nominacja w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Akademii Filmowej

Das Leben Der Anderen/The Lives of Others (reż. Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)

2006 Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Nagroda Akademii Filmowej

2006 Najlepszy Film, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenarzysta, Europejska Nagroda Filmowa

2008 Najlepszy Film Zagraniczny, nagroda Cezar

Auf Der Anderen Seite/ The edge of heaven (reż. Fatih Akin)

2007 Najlepszy Scenariusz, Festiwal Filmowy w Cannes

2007 Najlepszy Scenariusz, Europejska Nagroda Filmowa

2007 Nagroda Parlamentu Europejskiego „Lux”

2007 niemiecka nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Nagroda Akademii Filmowej

Soul Kitchen (reż. Fatih Akin)

2009 Nagroda specjalna jury, Festiwal Filmowy w Wenecji

Das Weisse Band/The White Ribbon (reż. Michael Haneke, 2009)

2009 Złota Palma, Festiwal Filmowy w Cannes

2009 Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Europejska Nagroda Filmowa

2009 niemiecka nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Nagroda Akademii Filmowej

Pina (reż. Wim Wenders, 2011)

2012 nominacja w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, Nagroda Akademii Filmowej

2011 Najlepszy Film Dokumentalny, Europejska Nagroda Filmowa

Barbara (reż. Christian Petzold)

2012 Srebrny Niedźwiedź w kategorii Najlepszy Reżyser, Berlinale

2012 Najlepszy Film Pełnometrażowy, Niemiecka Nagroda Filmowa

2012 niemiecka nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Nagroda Akademii Filmowej

Halt Auf Freier Strecke/Stopped On Track (reż. Andreas Dresen)

2011 Nagroda Główna - Un Certain Regard, Festiwal Filmowy w Cannes

2012 Niemiecka Nagroda Filmowa: Najlepszy Film Pełnometrażowy, Najlepsza Rola główna, Najlepsza Rola Drugoplanowa, Najlepszy Reżyser

Lore (reż. Cate Shortland)

2012 Nagroda publiczności, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Locarno

2012 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie, Najlepszy Film Pełnometrażowy, Najlepsza Rola, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka

2012 Filmfest w Hamburgu, Nagroda krytyków


Side Bar