Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 4. oktobrī

ES gatavojas apspriest turpmāku sadarbību attīstības jomā ar Gvatemalu

Šonedēļ savā pirmajā vizītē Gvatemalā ES attīstības komisārs Andris Piebalgs ar Gvatemalas iestādēm un pilsonisko sabiedrību apspriedīs turpmākas ES palīdzības prioritātes. Sagaidāms, ka Piebalga kungs arī atkārtoti apstiprinās ES apņemšanos sadarboties ar Gvatemalu.

Šī oficiālā vizīte notiks pēc vakardienas paziņojuma par to, ka ES sniegs divpusējo palīdzību līdz pat 775 miljonu eiro apmērā Nikaragvai, Salvadorai, Gvatemalai un Hondurasai (par to Padomei un Eiropas Parlamentam vēl jāsniedz galīgais apstiprinājums) laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam. Tika paziņots arī par palīdzību 120 miljonu eiro apmērā reģionālo projektu atbalstam Centrālamerikā laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam. Sagaidāms, ka ES un Gvatemalas sadarbībā galvenā uzmanība tiks pievērsta pārtikas nodrošinājumam, vardarbības un konfliktu novēršanai un turpmākai ekonomikas konkurētspējai. Ja Eiropas Parlaments un Eiropadome to apstiprinās, paredzēts, ka divpusējais atbalsts Gvatemalai laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam būs 186 miljoni eiro.

Komisārs Andris Piebalgs teica: "Gvatemala ir guvusi ievērojamus panākumus izglītības un nabadzības izskaušanas jomā, taču vēl ir neatrisinātas nopietnas problēmas, piemēram, ļoti augstais nepietiekama uztura līmenis. Pareizāk sadalot mūsu turpmāko atbalstu, lai garantētu, ka tas ir vērsts uz galvenajām jomām, mēs darīsim visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka mēs turpinām palīdzēt tiem, kam tas ir visvairāk nepieciešams."

Vizītes laikā komisārs Piebalgs plāno tikties ar prezidentu Otto Perezsu Molinu (Otto Pérez Molina), lai apspriestu galvenās problēmas, ar ko saskaras Gvatemala, un to, kā ES var palīdzēt šo problēmu risināšanā. Komisārs tiksies arī ar ģenerālprokurori Claudia Paz y Paz, kurai bija nozīmīga loma nesodāmības mazināšanā valstī.

Komisārs atvēlēs laiku arī tam, lai iepazītos ar vietējiem projektiem, piemēram, pārtikas nodrošinājuma projektiem, Hambre Cero (Zero Hunger jeb "Bez bada"), projektu, kura ietvaros cīnās ar vardarbību pret sievietēm, un INACIF tiesu ekspertīžu laboratoriju.

Pēc vizītes ANO Ģenerālajā asamblejā pagājušajā nedēļā, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta tūkstošgades attīstības mērķiem (TAM) un programmai pēc 2015. gada, komisārs pārbaudīs arī Gvatemalas panākumus saistībā ar TAM. Lai gan ir gūti ievērojami uzlabojumi izglītības jomā, panākot, ka gandrīz visiem ir piekļuve pamatizglītībai, mātes veselības joma joprojām ir palikusi novārtā. Valstī ir arī visaugstākais pastāvīgas uztura nepietiekamības rādītājs Latīņamerikā, un 43 % bērnu vecumā līdz 5 gadiem cieš no nepietiekama uztura.

Vispārīga informācija

Gvatemala ir valsts, kurā ir zemi vidējie ienākumi un kurā ir lielas atšķirības starp reģioniem galvaspilsētas tuvumā un nabadzīgākajiem, attālākajiem lauku reģioniem, ko apdzīvo galvenokārt pirmiedzīvotāji. Tā ir valsts, kurā ir vislielākais pirmiedzīvotāju īpatsvars Centrālamerikā (aptuveni 50 %).

Tomēr Gvatemala ir arī Centrālamerikas lielākā ekonomika, kuras IKP ir 50,8 miljardi ASV dolāru. Paredzams, ka ekonomikas izaugsme 2013. gadā sasniegs 3,5 %. Taču neformālās tirdzniecības līmenis ir ļoti augsts, proti, 75 % no kopējā nodarbinātības līmeņa.

Palīdzība 120 miljonu eiro apmērā laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam tiks piešķirta reģionāliem projektiem Kostarikā, Salvadorā, Gvatemalā, Hondurasā, Nikaragvā un Panamā.

Vairāk informācijas

MEMO/13/838: ES attiecības un sadarbība attīstības jomā ar Centrālameriku

Eiropas Komisijas attīstības komisāra Andra Piebalga tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm

Attīstības un sadarbības ģenerāldirektorāta EuropeAid tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm

Kontaktpersonas:

Alexandre Polack (+32 2 299 06 77)

Maria Sanchez Aponte (+32 2 298 10 35)


Side Bar