Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 26. septembrī

ES un FAO sešām valstīm palīdz sasniegt tūkstošgades attīstības mērķi par bada novēršanu

Līdz starptautiskās attīstības mērķu sasniegšanai noteiktajam termiņam ir palicis mazāk nekā divi gadi, un Eiropas Savienība (ES) un ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) izvērš savus centienus pasaulē mazināt badu, diviem miljoniem cilvēku sešās valstīs sniedzot palīdzību ar lauksaimniecības attīstības pasākumiem, kuru vērtība ir gandrīz 60 miljoni eiro.

Finansējums tiek sniegts ES iniciatīvas ietvaros, kuras kopējais apmērs ir 1 miljards eiro un kuras mērķis ir veicināt Tūkstošgades attīstības mērķu (TAM) ātrāku sasniegšanu.

Tik tuvu termiņam, kad vēl ir atlicis daudz darāmā, šie noderīgie ieguldījumi lauksaimniecībā ļaus FAO pastiprināt centienus izskaust badu un izvērst savu darbību, lai valstīm palīdzētu līdz 2015. gadam uz pusi samazināt badacietēju skaitu," sacīja FAO ģenerāldirektors Žozē Grazianu da Silva Tūkstošgades attīstības mērķiem veltītajā īpašajā sanāksmē ANO Ģenerālās asamblejas sesijas laikā.

"Es uzskatu par nepieņemamu, ka 21. gadsimtā aptuveni 870 miljoni cilvēku joprojām cieš badu un nepietiekama uztura dēļ ik gadu iet bojā vairāk nekā 3 miljoni bērnu. Šis finansējums uzsver mūsu apņēmību pielikt lielākas pūles, lai novērstu badu un sasniegtu TAM," piebilda ES attīstības komisārs Andris Piebalgs.

Tā dēvētās TAM iniciatīvas ietvaros ES un FAO pievēršas lauksaimniecības attīstībai, iesaistot lauksaimniekus no sīksaimniecībām un viņu ģimenes un tādējādi aptverot vairāk nekā divus miljonus cilvēku sešās valstīs.

Iniciatīva stingri atbalsta partnerību ar ANO aģentūrām, valdībām un pilsonisko sabiedrību, lai panāktu galveno mērķu sasniegšanu, tostarp uzlabotu uztura nodrošinājumu un atbalstītu lauksaimniecības politiku.

Projektu apraksts: lauksaimniecības attīstība un labāks uztura nodrošinājums

  • Burundi īstenotie pasākumi attieksies uz pārtikas produktu, piemēram, manioka un kukurūzas, kā arī pārdošanai audzētu kultūru, tostarp palmu eļļas un tējas, ražošanu un pārstrādi. Šie pasākumi 2,1 miljona eiro vērtībā ilgs četrus gadus, un nodrošinās atbalstu aptuveni 25 000 cilvēku.

  • Burkinafaso trīs gadu laikā īstenotā programma 16 miljonu eiro vērtībā koncentrēsies uz pamatkultūru, piemēram, sorgo un prosas, kā arī dārzeņu un tādu koku kā baobaba izcelsmes produktu ražošanas un tirdzniecības veicināšanu; šīs programmas mērķis ir uzlabot iztikas avotu 500 000 iedzīvotāju.

  • Gambijā FAO un ES lauksaimniekiem palīdzēs audzēt dārzeņus un pilnveidot prasmes to pārdošanai. Šie trīs gadu garumā īstenotie pasākumi 4 miljonu eiro vērtībā nesīs labumu aptuveni 70 000 cilvēku.

  • Haiti, īstenojot trīs gadus ilgu programmu 4 miljonu eiro vērtībā, kurā ir iesaistīti aptuveni 12 000 cilvēku, lauksaimnieki tiek apmācīti nolūkā palielināt zemesriekstu un zivju ražošanas apjomu. Viņi apgūst arī to, kā sākt neliela mēroga lauksaimniecisko uzņēmējdarbību.

  • Madagaskarā trīs gadu laikā īstenotā programma 12,5 miljonu eiro vērtībā, kas attiecas uz 750 000 cilvēku, ir vērsta uz to, lai mazajiem lauksaimniekiem nodrošinātu kvalitatīvu sēklu rīsu, kokosriekstu un batāšu audzēšanai un viņiem palīdzētu izveidot mazos uzņēmumus. Programmas ietvaros turklāt tiks atjaunota apūdeņošanas infrastruktūra un, pateicoties labākām uzglabāšanas iespējām, samazināti zaudējumi, kas rodas pēc ražas novākšanas.

  • Mozambikā piecu gadu laikā īstenojamā programma 19 miljonu eiro vērtībā ir paredzēta, lai palielinātu lauksaimniecības ražošanas apjomu, uzlabotu lauksaimnieku pieeju tirgiem un pilnveidotu uzturu, pateicoties virknei darbību, sākot no kvalitatīvu sēklu un mēslojuma nodrošināšanas līdz mācībām veselības aprūpes, higiēnas un uzturmācības jomā.

Vispārīga informācija

ES ir viena no dāsnākajām un pastāvīgākajām līdzekļu devējām FAO. Nesen FAO pauda atzinību ES par “ES pārtikas mehānismu” - iniciatīvu 1 miljarda eiro vērtībā atbildes rīcībai uz 2008.-2010. gada pārtikas cenu krīzi, kas daļēji īstenota kopā ar FAO. Šis mehānisms palīdzēja uzlabot iztikas līdzekļus 59 miljoniem cilvēku 50 valstīs. Ceremonijā, kas šogad notika Romā, atzinību ES vārdā pieņēma Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu.

FAO ģenerāldirektors Grazianu da Silva norādīja, ka, krīzes risināšanas nolūkā sniedzot atbalstu lauksaimniecībai, ES ir spēlējusi svarīgu lomu, lai lauksaimniecību un pārtikas nodrošinājumu attīstības politikas starptautiskajā dienas kārtībā atkal izvirzītu kā sākumpunktu, no kura sekmēt izaugsmi un attīstību daudzās valstīs.

ES nesen apņēmās laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam ieguldīt 3,5 miljardus eiro, lai veidotu ilgtermiņa izturētspēju starp visneaizsargātākajiem, novērstu bada un nabadzības cēloņus un uzlabotu uzturu dažās no pasaules nabadzīgākajām valstīm.

Sīkāka informācija

ES turpinās stiprināt nabadzīgo iedzīvotāju izturētspēju, saka Žozē Manuels Barrozu

http://www.fao.org/news/story/en/item/178049/icode/

Gūtie panākumi ir pierādījums, ka badu iespējams novērst

http://www.fao.org/news/story/en/item/178065/icode/

ES TAM iniciatīva

http://ec.europa.eu/europeaid/what/millenium-development-goals/mdg_initiative_en.htm

FAO un tūkstošgades attīstības mērķi

http://www.fao.org/mdg/en/

Eiropas attīstības komisāra Andra Piebalga tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm

Attīstības un sadarbības ģenerāldirektorāta EuropeAid tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_lv.htm

Kontaktpersonas:

Alexandre Polack (+32 2 299 06 77)

Maria Sanchez Aponte (+32 2 298 10 35)

FAO preses pārstāvis: Maarten Rooest (+39 06 5705 6524)


Side Bar