Navigation path
Left navigation
Additional tools
![]() Komisja Europejska Komunikat prasowy Bruksela, 5 lutego 2013 r. Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy: bardziej rygorystyczne przepisy w odpowiedzi na nowe zagrożenia W dniu dzisiejszym Komisja przyjęła dwa wnioski mające na celu zaostrzenie obowiązujących przepisów UE w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz transferu środków pieniężnych. Zagrożenia związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu nieustannie ewoluują, co wymaga regularnej aktualizacji przepisów. Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Michel Barnier, powiedział: „Unia przewodzi działaniom międzynarodowym mającym na celu walkę z praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw. Przepływ brudnych pieniędzy może szkodzić stabilności i wiarygodności sektora finansowego, zaś terroryzm wstrząsa podstawami naszego społeczeństwa. Oprócz instrumentów prawno-karnych, działania zapobiegawcze, prowadzone za pośrednictwem systemu finansowego, mogą przyczynić się do położenia kresu praniu brudnych pieniędzy. Naszym celem jest zaproponowanie jasnych przepisów w celu wzmożenia czujności banków, prawników, księgowych i innych grup zawodowych, których to dotyczy.”. Komisarz do spraw wewnętrznych Unii, Cecilia Malmström, stwierdziła: „Nie ma miejsca dla brudnych pieniędzy w naszej gospodarce, bez względu na to czy pochodzą z handlu narkotykami, nielegalną bronią czy handlu ludźmi. Musimy mieć pewność, że przestępczość zorganizowana nie legalizuje swoich pieniędzy za pośrednictwem systemu bankowego lub sektora gier losowych. W celu ochrony legalnej gospodarki, szczególnie w czasie kryzysu, nie może być luk prawnych, które organizacje przestępcze lub terroryści mogliby wykorzystać. Nasze banki nie mogą stać się pralniami mafijnych pieniędzy, ani umożliwiać finansowania terroryzmu.”. Przyjęty dzisiaj pakiet, który uzupełnia inne działania podjęte lub planowane przez Komisję w odniesieniu do zwalczania przestępczości, korupcji i oszustw podatkowych, obejmuje:
Oba wnioski w pełni uwzględniają najnowsze zalecenia1 Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) (zob. MEMO/12/246) - międzyrządowej organizacji zwalczającej pranie brudnych pieniędzy – a nawet idą dalej w wielu obszarach, by promować najwyższe standardy w zakresie walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Obydwa wnioski przewidują w szczególności bardziej ukierunkowane i oparte na analizie ryzyka podejście. Nowa dyrektywa:
Obydwa wnioski przewidują rozszerzenie uprawnień do nakładania sankcji przez właściwe organy, wprowadzając na przykład minimalny zestaw przepisów opartych na zasadach służących zaostrzeniu sankcji administracyjnych oraz wymóg koordynacji działań w sytuacjach o charakterze transgranicznym. Kontekst: W następstwie opublikowania zmienionego zbioru międzynarodowych standardów w lutym 2012 r. (IP/12/357), Komisja postanowiła szybko zaktualizować ramy prawne UE, aby wprowadzić do nich niezbędne zmiany. Równolegle Komisja podjęła również przegląd trzeciej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, który wykazał konieczność aktualizacji istniejących ram prawnych w celu usunięcia wszystkich stwierdzonych niedociągnięć. Proponowana aktualizacja przepisów prawnych będzie musiała zostać przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w ramach zwykłej procedury ustawodawczej. Więcej informacji: http://ec.europa.eu/internal_market/company/financial-crime/index_en.htm
|
Side Bar