Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 26. septembra 2013

Láska je... viacjazyčná

Ako sa povie „Páčiš sa mi“ v 24 jazykoch? Na túto užitočnú frázu dnes upozorňuje Európska komisia pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (EDL – z anglického European Day of Languages). Je to minimum, čo by ste mali vedieť, ak plánujete nadviazať známosť na medzinárodnom zoznamovacom podujatí EDL, na ktorom bude viacjazyčnosť jazykom lásky. Kozmopolitné metropoly Berlín a Praha hostia konverzačné zoznamovacie večery pre jazykovo dobrodružné typy: a i keď takými nie ste, teraz aspoň budete vedieť povedať „páčiš sa mi“ v 24 úradných jazykoch EÚ. Naprieč Európou sa uskutočnia mnohé ďalšie podujatia zamerané na jazyky, od viacjazyčného rapového koncertu v Záhrebe, cez veľtrh pracovných ponúk nazvaný „Think German for Jobs“ v škótskom Glasgowe až po tradičnú ULIČKU JAZYKOV vo štvrtok 26. septembra 2013 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Okrem 47 európskych krajín sa podujatia pri príležitosti Dňa jazykov organizujú aj v Kanade, Francúzskej Polynézii či Spojených arabských emirátoch. Informácie o podujatiach, ktoré sa uskutočnia vo vašom okolí, nájdete na webových lokalitách: http://edl.ecml.at/ a http://bit.ly/18UBpxo. Európsky deň jazykov podporuje Komisia a Rada Európy.

Androulla Vassiliou, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, v tejto súvislosti uviedla: „Európsky deň jazykov je deň, kedy oslavujeme európsku jazykovú rozmanitosť a prínosy štúdia jazykov. Obidva tieto aspekty sú našimi prioritami, pretože jazyková rozmanitosť je základnou súčasťou našej európskej kultúrnej identity a schopnosť hovoriť viacerými jazykmi je vstupenkou do sveta príležitostí. Podujatia sa konajú v celej Európe, v triedach, komunitných strediskách, kultúrnych inštitútoch, reštauráciách a vonku na ulici. Poobzerajte sa, čo sa koná vo vašom susedstve a zapojte sa do osláv.“

Ólöf Ólafsdóttir, riaditeľka útvaru „Demokratické občianstvo a aktívna účasť“ Rady Európy, dodala: „Európsky deň jazykov je pre každého! Jazyky a komunikácia sú stredobodom našej spoločnosti viac, ako kedykoľvek predtým. Jazykové vzdelávanie ponúka spôsoby, ako otvoriť naše myslenie novým perspektívam a kultúram“.

Komisia sa podieľa na organizácii dvoch osobitných konferencií pri príležitosti EDL: dnes sa vo Vilniuse zapojí 400 účastníkov do diskusie zastrešenej sloganom „Jednota v rozmanitosti – jazyky pre mobilitu, zamestnanosť a aktívne občianstvo“. Diskusia sa zameria na význam jazykov pre mobilitu a vyhliadky na získanie zamestnania, ako aj na potrebu rozšírenia viacjazyčného digitálneho obsahu o ďalšie jazyky a podporu pre menej vyučované alebo používané jazyky. Podujatie spoluorganizuje Inštitút pre litovský jazyk, Litovský jazykovedný ústav (Valstybinė lietuvių kalbos komisija) a Vilniuská univerzita. Zajtra (27. septembra) Komisia privíta v Bruseli účastníkov konferencie pod názvom „Prekladateľstvo a materinský jazyk“ s osobitným zameraním na taliansky a španielsky jazyk.

Erasmus+, nový program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež na obdobie rokov 2014 – 2020, podporí jazykové vzdelávanie vo všetkých svojich hlavných oblastiach opatrení. Nový program, ktorý by mal disponovať rozpočtom vo výške takmer 15 miliárd EUR (nárast o 40 % v porovnaní s existujúcimi programami mobility EÚ), poskytne granty pre viac ako 4 milióny ľudí, aby získali medzinárodné skúsenosti a zručnosti prostredníctvom štúdia, odbornej prípravy alebo dobrovoľníctva v zahraničí. Študentom, učňom a ostatným príjemcom grantov, ktorí si budú chcieť posilniť svoje jazykové schopnosti pred vycestovaním do zahraničia, budú ponúknuté online kurzy. Finančné prostriedky na podporu viacjazyčnosti sa poskytnú aj na opatrenia na podporu spolupráce v oblasti inovácií, výmeny osvedčených postupov a reformy politiky.

Národné agentúry zastrešujúce program Erasmus+ v členských štátoch dostanú za úlohu viac sa zamerať na udeľovanie Európskej jazykovej značky inovatívnym jazykovým projektom.

Súvislosti

Európsky deň jazykov prvýkrát usporiadala Rada Európy v roku 2001 ako súčasť Európskeho roka jazykov. Európska komisia a Európske centrum pre moderné jazyky zohrávajú aktívnu úlohu pri organizovaní podujatí zameraných na jazyky pri tejto príležitosti.

Cieľom Európskeho dňa jazykov je zvýšiť informovanosť o jazykoch používaných v Európe, podporovať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť a celoživotné jazykové vzdelávanie. Začiatkom tohto roka Rada Európy a Komisia podpísali dohodu o partnerstve, aby posilnili spoluprácu pri podporovaní využívania nástrojov IKT v jazykovej výučbe, testovaní a hodnotení jazykových zručností.

V Európskej únii je 24 úradných jazykov, okolo 60 regionálnych jazykov a jazykov národnostných menšín a viac než 175 jazykov migrantov. Vo svete je 6 000 až 7 000 jazykov, z ktorých väčšina sa vyskytuje v Ázii a v Afrike. Aspoň polovica svetovej populácie je dvojjazyčná alebo viacjazyčná, t. j. ovláda alebo rozumie dvom alebo viacerým jazykom.

Ako sa povie „Páčiš sa mi“ v 24 úradných jazykoch EÚ

angličtina – I like you

bulharčina – Харесвам те

čeština – Líbíš se mi

dánčina – Jeg kan godt lide dig

estónčina – Sa meeldid mulle

fínčina – Tykkään sinusta

francúzština – Tu me plais

gréčtina Μου αρέσεις

holandčina – Ik vind jou leuk

chorvátčina – Sviđaš mi se

írčina – Is maith liom thú

litovčina – Tu man patinki

lotyština – Tu man patīc

maďarčina – Tetszel nekem

maltčina – Togħġobni

nemčina – Ich mag Dich

poľština – Podobasz mi się

portugalčina – Gosto de ti

rumunčina – Îmi placiÎmi placi

slovenčina Páčiš sa mi

slovinčina - Všeč si mi

taliančina – Mi piaci

španielčina - Me gustas

švédčina – Jag gillar dig

Ďalšie informácie:

MEMO/13/825 Často kladené otázky o jazykoch v Európe

http://ec.europa.eu/languages/european-language-label/index_en.htmJazykové znalosti podporujú obchod a zamestnateľnosť

Webové sídlo konferencie Jednota v rozmanitosti

Jazykové služby Európskej komisie: tlmočenie a preklad

Webová lokalita Androully Vassiliouovej

Androulla Vassiliouová na Twitteri @VassiliouEU

Kontaktné osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar