Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. rugsėjo 26 d.

Meilė – tai... daugiakalbystė

Kaip pasakyti „Tu man patinki“ 24 kalbomis? Šia naudinga informacija šiandien minimos Europos kalbų dienos proga su jumis mielai pasidalins Europos Komisija. Bent tiek turite žinoti, jei rengiatės apsilankyti tarptautiniame Europos kalbų dienos pasimatymų renginyje, kuriame daugiakalbystė bus meilės kalba. Kosmopolitiškuosiuose Berlyne ir Prahoje rengiamuose pasimatymų vakaruose galės dalyvauti įvairių kalbų mokovai. Tačiau net jei nemokate užsienio kalbų, galite išmokti pasakyti „Tu man patinki“ 24 oficialiosiomis ES kalbomis. Taip pat visoje Europoje vyks šimtai kitų su kalbomis susijusių renginių: pavyzdžiui, Zagrebe bus surengtas daugiakalbis repo koncertas, Glazge – karjeros mugė „Mąstyk vokiškai", o Bratislavoje bus galima pasivaikščioti kalbų gatve. Europos kalbų diena bus minima ne tik 47 Europos šalyse, bet ir Kanadoje, Prancūzijos Polinezijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Europos kalbų dienos renginius remia Komisija ir Europos Taryba. Daugiau informacijos apie netoli jūsų vyksiančius renginius pateikiama adresu http://edl.ecml.at/ ir http://bit.ly/18UBpxo.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Androulla Vassiliou kalbėjo: „Minėdami Europos kalbų dieną džiaugiamės Europos lingvistine įvairove ir kalbų mokėjimo teikiama nauda. Mums svarbūs abu šie dalykai, nes kalbų įvairovė yra neatskiriama Europos kultūrinės tapatybės dalis, o gebėjimas bendrauti įvairiomis kalbomis atveria duris į galimybių kupiną pasaulį. Renginiai vyks visoje Europoje – klasėse, bendruomenės namuose, kultūros įstaigose, restoranuose, po atviru dangumi. Kviečiame dalyvauti ir švęsti drauge su mumis.“

Europos kalbų diena skirta visiems! Kalba ir komunikacija jau tapo vienu svarbiausių mūsų visuomenės aspektų. Mokėdami užsienio kalbų esame atviresni naujoms galimybėms ir kitoms kultūroms“,– pridūrė Europos Tarybos Demokratinio pilietiškumo ir dalyvavimo padalinio vadovė Ólöf Ólafsdóttir.

Komisija padeda organizuoti dvi specialiai Europos kalbų dienai paminėti skirtas konferencijas. Šiandien Vilniuje vyksiančioje konferencijoje „Vienijanti įvairovė: kalbų reikšmė mobilumui, darbui ir aktyviam pilietiškumui“ diskutuos 400 dalyvių. Daugiausia dėmesio bus skirta kalbų reikšmei didinant mobilumą ir gerinant užimtumo perspektyvas, taip pat būtinybei kurti daugiau daugiakalbio skaitmeninio turinio ir remti rečiau mokomas ar vartojamas kalbas. Konferencija rengiama drauge su Lietuvių kalbos institutu, Valstybine lietuvių kalbos komisija ir Vilniaus universitetu. Rugsėjo 27 d. Komisija Briuselyje surengs konferenciją „Vertimas raštu ir gimtoji kalba“, kurioje itin daug dėmesio bus skiriama italų ir ispanų kalboms.

Kalbų mokymasis bus remiamas pagal įvairias naujos 2014–2020 m. ES švietimo, mokymo ir jaunimo programos „Erasmus+“ dalis. Preliminarus naujosios programos biudžetas – beveik 15 mlrd. EUR (t. y. 40 proc. daugiau nei pagal dabartines judumo didinimo programas). Pagal ją stipendijas gaus daugiau kaip 4 mln. žmonių, išvyksiančių užsienin studijuoti, mokytis ar savanoriauti ir įgysiančių tarptautinės patirties bei gebėjimų. Išvykti besiruošiantiems studentams, stažuotojams ir kitiems asmenims bus siūlomi internetiniai kalbų kursai. Taip pat bus finansuojama veikla, kuria skatinamas bendradarbiavimas siekiant diegti naujoves ir dalytis gerąja patirtimi bei remiamos politikos reformos.

Programos „Erasmus+“ nacionalinės agentūros valstybėse narėse bus skatinamos novatoriškų kalbos projektų vykdytojus apdovanoti Europos kalbų ženklu.

Pagrindiniai faktai

Europos kalbų diena pirmą kartą paminėta Europos Tarybos 2001-aisiais, kurie buvo paskelbti Europos kalbų metais. Europos Komisija ir Europos šiuolaikinių kalbų centras yra aktyvūs su Europos kalbų diena susijusių renginių organizatoriai.

Europos kalbų dienos tikslas – informuoti visuomenę apie Europoje vartojamas kalbas, remti kultūrinę ir lingvistinę įvairovę ir skatinti kalbų mokytis visą gyvenimą. Šiemet Europos Taryba ir Komisija pasirašė partnerystės susitarimą dėl glaudesnio bendradarbiavimo kalbų mokymuisi skirtų IRT priemonių plėtotės ir testavimo bei kalbų mokėjimo vertinimo srityje.

Europos Sąjungoje vartojamos 24 oficialiosios kalbos, maždaug 60 regioninių ir mažumų kalbų ir daugiau kaip 175 migrantų kalbos. Pasaulyje kalbama 6 000–7 000 kalbų. Dauguma jų – Azijos ir Afrikos kalbos. Bent pusė pasaulio gyventojų yra dvikalbiai arba daugiakalbiai, t. y. sugeba bendrauti dviem ar daugiau kalbų.

Kaip pasakyti „Tu man patinki“ 24 oficialiosiomis ES kalbomis?

Airių kalba – Is maith liom thú

Anglų kalba – I like you

Bulgarų kalba Харесвам те

Čekų kalba – Líbíš se mi

Danų kalba – Jeg kan godt lide dig

Estų kalba – Sa meeldid mulle

Graikų kalba – Μου αρέσεις

Ispanų kalba – Me gustas

Italų kalba – Mi piaci

Kroatų kalba – Sviđaš mi se

Latvių kalba – Tu man patīc

Lenkų kalba – Podobasz mi się

Lietuvių kalba – Tu man patinki

Maltiečių kalba – Togħġobni

Olandų kalba – Ik vind jou leuk

Prancūzų kalba – Tu me plais

Portugalų kalba – Gosto de ti

Rumunų kalba – Îmi placi

Slovakų kalba – Páčiš sa mi

Slovėnų kalba – Všeč si mi

Suomių kalba – Tykkään sinusta

Švedų kalba – Jag gillar dig

Vengrų kalba – Tetszel nekem

Vokiečių kalba – Ich mag dich

Daugiau informacijos

MEMO/13/825 Dažnai užduodami klausimai apie Europos kalbas

http://ec.europa.eu/languages/european-language-label/index_lt.htmKalbų reikšmė verslui ir užimtumui

„Vienijanti įvairovė“. Konferencijos svetainė

Europos Komisijos kalbų tarnybos: Vertimas žodžiu ir Vertimas raštu

Androullos Vassiliou svetainė

Androullos Vassiliou Twitter @VassiliouEU

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott, tel. +32 2 295 92 58, Twitter @DennisAbbott

Dina Avraam, tel. +32 2 295 96 67


Side Bar