Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel, 26. září 2013

Jazyková rozmanitost – láska na první pohled

Jak se řekne „líbíš se mi“ ve 24 jazycích? Evropská komise vám dnes tuto velmi užitečnou informaci přináší u příležitosti Evropského dne jazyků. Je to nezbytné minimum, které budete potřebovat, pokud máte v úmyslu zúčastnit se mezinárodního randění v rámci Evropského dne jazyků, na němž bude láska promlouvat mnoha jazyky. Kosmopolitní města Berlín a Praha pořádají pro jazykové dobrodruhy večerní „rychlé rande na kus cizí řeči“. A pokud mezi takovéto dobrodruhy nepatříte, alespoň teď budete umět říct „líbíš se mi“ ve 24 úředních jazycích EU. V celé Evropě se kromě toho konají stovky dalších akcí spojených s jazyky. Od mnohojazyčného rapového koncertu v Záhřebu až po trh pracovních příležitostí v Glasgově nazvaný „Myslete německy“ či procházku Jazykovou ulicí v Bratislavě. Vedle 47 evropských zemí se akce v rámci oslav tohoto dne konají i v jiných částech světa - mimo jiné v Kanadě, Francouzské Polynésii a Spojených arabských emirátech. Evropský den jazyků se koná za podpory Komise a Rady Evropy a více informací o akcích, které se konají ve vaší blízkosti, najdete zde: http://edl.ecml.at/ a http://bit.ly/18UBpxo.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, prohlásila: „Evropský den jazyků je dnem, kdy si připomínáme jazykovou mnohotvárnost Evropy a přínos učení se jazykům. My hájíme obojí, protože jazyková rozmanitost je základní částí naší evropské kulturní identity, a schopnost mluvit různými jazyky představuje vstupenku do světa neomezených možností. V celé Evropě, ve školních třídách, ve společenských centrech, kulturních institucích, restauracích i pod širým nebem se uskutečňuje řada akcí, takže neváhejte, zjistěte, co se děje ve vaší blízkosti, a připojte se k oslavám.“

Evropský den jazyků je pro všechny! Jazyk a komunikace jsou více než kdy dříve ústředními prvky naší společnosti. Výuka jazyků nám pomáhá, abychom se stali otevřenější vůči novým perspektivám a kulturám,“ řekla Ólöf Ólafsdóttir, ředitelka oddělení pro demokratické občanství a účast na demokracii Rady Evropy.

Komise u příležitosti Evropského dne jazyků spolupořádá dvě zvláštní konference: ve Vilniusu dnes bude 400 účastníků diskutovat na téma „Jednotni v rozmanitosti – jazyky jako nástroj mobility, zaměstnanosti a aktivního občanství“. Konference se zaměří na význam jazyků pro mobilitu a vyhlídky na zaměstnání a rovněž na potřebu zvýšit objem mnohojazyčného digitálního obsahu a podporu méně vyučovaných nebo používaných jazyků. Akce se koná ve spolupráci s Institutem litevského jazyka, Státní komisí pro litevský jazyk a Universitou ve Vilniusu. Zítra (27. září) Komise pořádá v Bruselu konferenci nazvanou „Překlad a mateřský jazyk“ se zaměřením na italštinu a španělštinu.

Erasmus+, nový program EU v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mládeže na období 2014–2020, bude podporovat výuku jazyků v rámci všech svých hlavních oblastech činnosti. Nový program s předpokládaným rozpočtem takřka 15 miliard EUR (+40 % v porovnání se stávajícími programy mobility EU) poskytne finanční prostředky pro více než 4 miliony osob, které budou moci díky studiu, odborné přípravě nebo dobrovolné činnosti v zahraničí získat mezinárodní zkušenosti a dovednosti. Studentům, učňům a dalším příjemcům, kteří si chtějí před odjezdem do zahraničí zlepšit své jazykové schopnosti, budou nabízeny kurzy on-line. Finanční prostředky určené na podporu jazyků obdrží rovněž činnosti k posílení spolupráce v oblasti inovací a osvědčených postupů a také podpory politické reformy.

Národní agentury odpovědné za fungování programu Erasmus+ v členských státech budou pobízeny k tomu, aby inovativním jazykovým projektům udělovaly Evropskou jazykovou cenu Label.

Souvislosti

Poprvé uspořádala Evropský den jazyků Rada Evropy v roce 2001 v rámci Evropského roku jazyků. Evropská komise a Evropské středisko pro moderní jazyky se v období konání tohoto dne aktivně podílejí na organizaci akcí souvisejících s jazyky.

Cílem Evropského dne jazyků je zvýšit povědomí o jazycích, které se v Evropě používají, podpořit kulturní a jazykovou rozmanitost a povzbudit celoživotní jazykové vzdělávání. Rada Evropy a Komise již v letošním roce podepsaly dohodu o partnerství s cílem posílit spolupráci při propagaci nástrojů informačních a komunikačních technologií pro výuku a testování jazyků a posuzování jazykových kompetencí.

V Evropské unii existuje 24 úředních jazyků, přibližně 60 regionálních a menšinových jazyků a více než 175 jazyků používaných přistěhovalci. Na celém světě existuje 6–7 tisíc jazyků, přičemž většina z nich se používá v Asii a v Africe. Nejméně polovina světové populace je dvojjazyčná nebo mnohojazyčná, což znamená, že rozumí dvěma nebo více jazykům nebo těmito jazyky hovoří.

Jak se řekne „líbíš se mi“ ve 24 úředních jazycích EU

Anglicky – I like you

Bulharsky Харесвам те

Česky – Líbíš se mi

Dánsky – Jeg kan godt lide dig

Estonsky – Sa meeldid mulle

Finsky – Tykkään sinusta

Francouzsky – Tu me plais

Chorvatsky – Sviđaš mi se

Irsky – Is maith liom thú

Italsky – Mi piaci

Lotyšsky – Tu man patīc

Litevsky – Tu man patinki

Maďarsky – Tetszel nekem

Maltsky – Togħġobni

Německy – Ich mag dich

Nizozemsky – Ik vind jou leuk

Polsky – Podobasz mi się

Portugalsky – Gosto de ti

Rumunsky – Îmi placi

Řecky – Μου αρέσεις

Slovensky – Páčiš sa mi

Slovinsky – Všeč si mi

Španělsky – Me gustas

Švédsky – Jag gillar dig

Další informace

MEMO/13/825 Časté otázky o jazycích v Evropě

http://ec.europa.eu/languages/european-language-label/index_cs.htmJazyky pro podnikání a lepší konkurenceschopnost na pracovním trhu

Jednotni v rozmanitosti Internetové stránky konference

Jazykové služby Evropské komise: Tlumočení a překlady

Internetové stránky Adroully Vassiliou

Androulla Vassiliou@VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)


Side Bar