Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 25. septembrī

Zinātne ir kliedziens — 33 valstu 300 pilsētās norisināsies Zinātnieku nakts (27. septembris)

Pētnieki var darīt diezgan neticamas lietas. Atēnās redzēsiet, kā viņi panāk, ka neliels vilciena modelis paceļas gaisā, levitē un turpina kustēties. Vai jūs dziedot nespējat noturēt melodiju? Tā vairs nav problēma, Diseldorfas pētnieki ir izveidojuši virtuālu ierīci, kas jūs padarīs par operzvaigzni, kas nepaliktu ēnā pat pašam Placido Domingo. Zagrebā varēsiet uzzināt, vai Stenlija Kubrika filma Kosmosa odiseja ir kas vairāk par zinātnisko fantastiku. Vai arī Portu varēsiet iejusties mīklainas slepkavības izmeklētāja lomā. Zinātnieki Santanderā demonstrēs, kā fizika palīdz sērfotājiem noķert lielākos viļņus. Savukārt Perudžas apmeklētāji tiksies ar Lego robotu vārdā Le(g)onardo, kas prot taisīt portretus. Zinātne ir kliedziens, — un iedzīvotāji Poznaņā izies ielās, lai to pierādītu, cenšoties pārspēt skaļuma rekordu ar vērienīgāko kolektīvo kliedzienu.

Tie ir tikai daži no pasākumiem, kurus nekādi nedrīkst palaist garām un kas notiks 33 ES valstu un kaimiņvalstu Zinātnieku nakts ietvaros (27. septembris). 300 pilsētās no Īrijas līdz Izraēlai zinātnieki dalīsies savā interesē par zinātni ar sabiedrību. Pagājušajā gada Zinātnieku nakts pasākumos piedalījās vairāk nekā viens miljons apmeklētāju, tostarp 600 000 bērnu. Tās mērķis ir iepazīstināt ar zinātni aizraujošā veidā un veicināt interesi par pētniecību kā karjeras iespēju. Interesenti varēs iesaistīties eksperimentos un interaktīvos zinātniskos pasākumos, kā arī izmēģināt dažādas iekārtas pētniecības laboratorijās, kas parasti nav publiski pieejamas.

"Bērni ir zinātkāri un radoši pēc būtības, un Zinātnieku nakts ir lielisks veids, kā viņiem parādīt, ka zinātne ir forša. Kas zina, iespējams, tieši šīs nakts pasākumi rosinās dažas meitenes un zēnus nākotnē kļūt par lieliskiem zinātniekiem", sacīja izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu Eiropas komisāre Andrula Vasiliu.

Zinātnieku nakts pasākumus finansē ES Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības. Apskatiet pielikumā spilgtākos notikumus dažādās pilsētās vai atrodiet kādu tuvumā notiekošu pasākumu šeit.

Vispārīga informācija

Zinātnieku nakts visā Eiropā katru gadu notiek septembra ceturtajā piektdienā. Pasākumi tiek rīkoti 25 ES dalībvalstīs (gandrīz visās, izņemot Austriju, Dāniju un Luksemburgu), kā arī Bosnijā un Hercegovinā, Fēru salās, bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā, Islandē, Izraēlā, Melnkalnē, Serbijā un Turcijā.

Kopš 2006. gada līdzdalīgo pilsētu skaits ir pieaudzis no 92 līdz 300 pilsētām šogad.

Zinātnieku nakts saņem finansiālo atbalstu 4 miljonus eiro gadā (kopējās izmaksas ir 7,5 miljoni eiro) no ES Marijas Kirī vārdā nosauktajām darbībām, kas veicina starptautiska līmeņa karjeras iespējas pētniecības jomā. Šā notikuma mērķis ir izcelt pētniecības svarīgo nozīmi mūsu ikdienas dzīvē un radīt interesi par zinātni kā karjeras iespēju. Tā kā zinātnei ir milzīga loma Eiropas turpmākajā izaugsmē, kas kļūst arvien vairāk atkarīga no produktu un pakalpojumu inovācijas, ir būtiski mudināt aizvien vairāk jaunu vīriešu un sieviešu izvēlēties profesiju zinātnes jomā.

Zinātnieku nakts pasākumi tika atlasīti konkursa kārtībā saskaņā ar uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus.

Marijas Kirī vārdā nosaukto darbību kopējais budžets no 2007. līdz 2013. gadam ir 4,7 miljardi eiro. Šos līdzekļus gandrīz pilnībā pārvalda Eiropas Komisijas pētniecības izpildaģentūra. Programma tiks pārdēvēta par Marijas Sklodovskas-Kirī vārdā nosauktajām darbībām (MSKD), kas ietilps pamatprogrammā “Apvārsnis 2020”, kura ir jaunā ES pētniecības un inovācijas programma. Zinātnieku nakts turpinās saņemt atbalstu arī jaunās programmas ietvaros. Eiropas Parlaments un dalībvalstis nesen vienojās, ka MSKD atvēlēs 8 % no kopējā pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” budžeta. Šo lēmumu oficiāli pieņems turpmākajās nedēļās.

Plašāka informācija

Eiropas Komisija: Izglītība un apmācība

Andrulas Vasiliu tīmekļa vietne

Sekojiet Andrulai Vasiliou Tviterī: @VassiliouEU

Zinātnieku nakts 2013. gadā

Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības un ES Septītā pētniecības pamatprogramma (FP7)

Inovācijas savienība un stratēģija "Eiropa 2020"

Pētniecības izpildaģentūra

Pielikumā: Spilgtākie notikumi dažādās pilsētās

1. Athens and Volos (Greece)

Athens' Researchers' Night agenda includes experiments with explosive baking powder, rose petals that turn into breaking glass and magnetic fields able to lift a miniature 'bullet train' into the air and keep it in motion. In Volos, a team of mechanical engineers from the University of Thessaly will invite the public to sit in a race car they have just built.

2. Porto (Portugal)

Ready to make batteries powered by citrus fruit? Would you like your children to see what can be done with static electricity and straws? Do you want to learn how to build kites? The City Park of Paços de Ferreira will host a large number of workshops to which everyone is welcome. Would-be detectives can help researchers solve a 'murder' through hands-on experiments in the lab that will be key to shedding light on the perpetrator.

3. London (UK)

Would you like to join a live link-up with NASA scientists, try your hand at recreating cave art, or see Madagascan tenrecs, an endangered hedgehog-like mammal? The city’s iconic Natural History Museum will open its doors until midnight. The Museum’s collections will be also on show, including a Tyrannosaurus rex skeleton which is on public display for the first time in Europe.

4. Poznan (Poland)

The public will be invited to break a sound record with the loudest collective scream. Advice on fire protection and tips for would-be car mechanics are on the agenda too. There will be also workshops for kids, who will be able to see a graphical representation of their voice and scan their faces.

5. Göteborg (Sweden)

20 000 children across Sweden have been gathering tree leaves and photos for a scientific study on new weather and landscape patterns associated with climate change. The results will be revealed in Göteborg. Stories of fascinating expeditionary boat trips to the Arctic and other scientific adventures will feed the curiosity in an online chat.

6. Zagreb (Croatia)

Is Stanley Kubrick's Space Odyssey just science fiction? Or does it show, on the contrary, how scientific principles work in practice (e.g. there is no sound in the vacuum of space)? The Institute of Physics has organised a science fiction TV series seminar on the topic. A young local scientist from the Ruder Boskovic Institute will show a smoke launcher and how to fire giant shapes and vortex smoke rings.

7. Las Palmas de Gran Canaria, Santander and Oviedo (Spain)

The Park of Santa Catalina in the Canary Islands will host workshops on solar energy and wind power. Meanwhile, in Santander, researchers and members of the public will discuss the scientific principles of surfing. It is all physics! Magnetism and energy is a theme for the night in Oviedo. Here the local events also offer an opportunity to discover how cell phones, computers and refrigerators work.

8. Perugia (Italy)

A group of sci-fi fans will catch a bus to Trasimeno Lake to conduct some unusual geological studies. The bus, guided by actors and researchers, will take the participants to a different time, thousands of years ago, and explore, on the basis of collected samples, how much the planet's climate has changed and is still to evolve. Those with a passion for art, games and robotics will have the opportunity to be photographed by a portrait-making Lego robot named 'Le(g)onardo'.

9. Düsseldorf (Germany)

In Dusseldorf, everybody is invited to burn off calories on a sustainable dance floor: the more enthusiastic the participants are, the more lighting and visual games the floor will generate. For a few seconds, they will also be able to become an opera singer. Visitors' lips and hands movements will be transferred to a virtual tenor on a big screen, setting the rhythm and volume of his performance. A modern 360° video projection will screen educational films on climate change. Acoustics and visuals promise to be spectacular! More than 80 activities are on the agenda.

10. Limassol (Cyprus)

The public will have a choice between 20 different activities in Limassol, ranging from molecular gastronomy, genetic analysis of chromosomes, to a presentation of ancient Greek musical instruments. Theatre will have a special place throughout the night: a physicist will present a stand-up comedy based on science facts and elementary school pupils will make a theatre performance. High school students will participate in a science communication competition S-Factor, while PhD students will make drawings of their PhDs and have them assessed by a jury.

Kontaktpersonas:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Tviteris: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar