Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel, 24. září 2013

Věda je zábava: 27. září proběhne ve 300 městech ve 33 zemích Noc vědců

Vědci dovedou opravdu úžasné věci. V Aténách můžete sledovat, jak dokáží, aby se minivláček vznášel za jízdy ve vzduchu. Zpíváte falešně? Žádný problém, vědci z Düsseldorfu vyvinuli virtuální zařízení, které váš hlas promění v hlas operní hvězdy hodný Placida Dominga. V Záhřebu se můžete přesvědčit, jestli Kubrickova Vesmírná odysea je víc než pouhá science fiction. Nebo se můžete pokusit vyřešit záhadnou vraždu v Portu. Vědci v Santanderu předvedou, jak fyzika pomáhá surfařům „ulovit“ tu největší vlnu. Návštěvníci Perugie se setkajís „Lego robotem“, který maluje portréty, pojmenovaném Le(g)onardo. Věda je zábava — a veřejnost v Poznani se pokusí překonat rekord nejhlasitějšího hromadného výkřiku na volném prostranství.

To je jen několik z mnoha jedinečných akcí, které se konají v 33 zemích EU a sousedních zemích v rámci Noci vědců 27. září. Vědci se podělí s veřejností o své nadšení pro vědu ve 300 městech od Irska po Izrael. Loni se Noci vědců zúčastnilo přes milion návštěvníků, včetně 600 000 dětí. Cílem akce je odhalit tajemství vědy hravým způsobem a podnítit zájem o vědu jako povolání. Veřejnost se bude moci zúčastnit experimentů a interaktivních aktivit a také si vyzkouší zařízení ve výzkumných laboratořích, které jsou běžně nedostupné.

Děti jsou přirozeně zvídavé a tvůrčí a Noc vědců je vynikající způsob, jak jim ukázat, že věda je skvělá. Kdo ví, třeba to také inspiruje některé dívky a chlapce, aby se stali nadanými vědci budoucnosti,“ uvedla Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.

Noc vědců je podporována EU v rámci akcí „Marie Curie“. Podívejte se do přílohy, jaké akce se budou konat v jednotlivých městech, a pod tímto odkazem si najděte akci, která se bude konat blízko vás.

Souvislosti

Noc vědců se koná po celé Evropě každoročně čtvrtý pátek v září. Aktivity se pořádají ve 25 členských státech EU (s výjimkou Dánska, Lucemburska a Rakouska), a kromě toho v Bosně a Hercegovině, v Bývalé jugoslávské republice Makedonii, v Černé Hoře, na Faerských ostrovech, na Islandu, v Izraeli, Srbsku a Turecku.

Od roku 2006 vzrostl počet měst, která se Noci vědců účastní, z 92 na 300.

Na podporu Noci vědců EU ročně vynaloží 4 miliony eur (celkové náklady činí 7,5 milionů eur) v rámci akcí „Marie Curie“, které podporují mezinárodní profesní dráhu výzkumných pracovníků. Jejím cílem je zdůraznit významnou roli, kterou hraje výzkum v našem každodenním životě, a význam vědecké profesní dráhy. Pro budoucí evropský růst, který je stále více závislý na inovacích výrobků a služeb, je nesmírně důležité, aby se více mladých lidí rozhodlo věnovat se vědě.

Jednotlivé akce v rámci Noci vědců byly vybrány ve výběrovém řízení na základě výzvy k předkládání návrhů.

Celkový rozpočet na akce „Marie Curie“ v období let 2007–2013 činí 4,7 miliard eur. Jsou spravovány téměř výhradně Výkonnou agenturou pro výzkum Evropské komise. Program bude přejmenován na Akce Marie Skłodowska-Curie (MSCA) v rámci programu Horizont 2020, nový program EU pro výzkum a inovace. Noc vědců bude i v rámci nového programu nadále dostávat podporu. Evropský parlament a členské státy nedávno schválily, že na program MSCA připadne 8 % celkového rozpočtu programu Horizont 2020. Oficiálně by toto rozhodnutí mělo být přijato v nadcházejících týdnech.

Další informace

Evropská komise: Vzdělávání a odborná příprava

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Noc vědců 2013

Akce „Marie Curie“ a sedmý rámcový program EU pro výzkum (FP7)

Unie inovací a strategie Evropa 2020

Výkonná agentura pro výzkum

Příloha: Aktivity ve vybraných městech

1. Athens and Volos (Greece)

Athens' Researchers' Night agenda includes experiments with explosive baking powder, rose petals that turn into breaking glass and magnetic fields able to lift a miniature 'bullet train' into the air and keep it in motion. In Volos, a team of mechanical engineers from the University of Thessaly will invite the public to sit in a race car they have just built.

2. Porto (Portugal)

Ready to make batteries powered by citrus fruit? Would you like your children to see what can be done with static electricity and straws? Do you want to learn how to build kites? The City Park of Paços de Ferreira will host a large number of workshops to which everyone is welcome. Would-be detectives can help researchers solve a 'murder' through hands-on experiments in the lab that will be key to shedding light on the perpetrator.

3. London (UK)

Would you like to join a live link-up with NASA scientists, try your hand at recreating cave art, or see Madagascan tenrecs, an endangered hedgehog-like mammal? The city’s iconic Natural History Museum will open its doors until midnight. The Museum’s collections will be also on show, including a Tyrannosaurus rex skeleton which is on public display for the first time in Europe.

4. Poznan (Poland)

The public will be invited to break a sound record with the loudest collective scream. Advice on fire protection and tips for would-be car mechanics are on the agenda too. There will be also workshops for kids, who will be able to see a graphical representation of their voice and scan their faces.

5. Göteborg (Sweden)

20 000 children across Sweden have been gathering tree leaves and photos for a scientific study on new weather and landscape patterns associated with climate change. The results will be revealed in Göteborg. Stories of fascinating expeditionary boat trips to the Arctic and other scientific adventures will feed the curiosity in an online chat.

6. Zagreb (Croatia)

Is Stanley Kubrick's Space Odyssey just science fiction? Or does it show, on the contrary, how scientific principles work in practice (e.g. there is no sound in the vacuum of space)? The Institute of Physics has organised a science fiction TV series seminar on the topic. A young local scientist from the Ruder Boskovic Institute will show a smoke launcher and how to fire giant shapes and vortex smoke rings.

7. Las Palmas de Gran Canaria, Santander and Oviedo (Spain)

The Park of Santa Catalina in the Canary Islands will host workshops on solar energy and wind power. Meanwhile, in Santander, researchers and members of the public will discuss the scientific principles of surfing. It is all physics! Magnetism and energy is a theme for the night in Oviedo. Here the local events also offer an opportunity to discover how cell phones, computers and refrigerators work.

8. Perugia (Italy)

A group of sci-fi fans will catch a bus to Trasimeno Lake to conduct some unusual geological studies. The bus, guided by actors and researchers, will take the participants to a different time, thousands of years ago, and explore, on the basis of collected samples, how much the planet's climate has changed and is still to evolve. Those with a passion for art, games and robotics will have the opportunity to be photographed by a portrait-making Lego robot named 'Le(g)onardo'.

9. Düsseldorf (Germany)

In Dusseldorf, everybody is invited to burn off calories on a sustainable dance floor: the more enthusiastic the participants are, the more lighting and visual games the floor will generate. For a few seconds, they will also be able to become an opera singer. Visitors' lips and hands movements will be transferred to a virtual tenor on a big screen, setting the rhythm and volume of his performance. A modern 360° video projection will screen educational films on climate change. Acoustics and visuals promise to be spectacular! More than 80 activities are on the agenda.

10. Limassol (Cyprus)

The public will have a choice between 20 different activities in Limassol, ranging from molecular gastronomy, genetic analysis of chromosomes, to a presentation of ancient Greek musical instruments. Theatre will have a special place throughout the night: a physicist will present a stand-up comedy based on science facts and elementary school pupils will make a theatre performance. High school students will participate in a science communication competition S-Factor, while PhD students will make drawings of their PhDs and have them assessed by a jury.

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)


Side Bar