Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 23. septembra 2013

Diskusia o budúcnosti Európy: podpredsedníčka Viviane Redingová sa zhovára s občanmi v Helsinkách

Podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Redingová bude zajtra spolu s poslankyňou Európskeho parlamentu Sirpou Pietikäinenovou a zhruba troma stovkami občanov diskutovať o budúcnosti Európy. Beseda sa uskutoční 24. septembra medzi 10.00 a 12.00 (9.00 a 11.00 SEČ) v priestoroch Vanha ylioppilastalo na adrese Mannerheimintie 3 v Helsinkách.

Zajtrajšie podujatie predstavuje už tridsiaty z dialógov s občanmi, ktoré európski komisári spolu s politickými predstaviteľmi na celoštátnej aj miestnej úrovni a s poslancami Európskeho parlamentu usporadúvajú v celej Európskej únii. Každá beseda sa zameriava na tri hlavné témy: hospodárska kríza, občianske práva a budúcnosť Európy.

Fínsko je na treťom mieste v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra a spomedzi členských štátov EÚ je na čele – to je najlepší dôkaz, že tvrdá práca sa vypláca. Fínsko v deväťdesiatych rokov zasiahla hlboká banková kríza, ale vďaka vážnym a náročným štrukturálnym reformám z nej vyšlo silnejšie a konkurencieschopnejšie. Fínsko dnes môže byť iným európskym krajinám s hospodárskymi ťažkosťami vzorom. Teším sa, že sa so mnou fínski občania podelia o skúsenosti, a som zvedavá na ich názory a očakávania o budúcnosti Únie. Dialógy s občanmi sú vynikajúcou platformou na celoeurópsku výmenu podobných skúseností," vyhlásila podpredsedníčka Redingová, ktorá zodpovedá za spravodlivosť, základné práva a občianstvo.

Prišiel čas do hĺbky prediskutovať, akú Úniu si Európania a Fíni želajú. Voľby do Európskeho parlamentu v roku 2014 tejto diskusii dodajú ešte väčšiu váhu. Dialóg s občanmi v Helsinkách je príležitosťou predostrieť podpredsedníčke Redingovej a poslankyni Európskeho parlamentu Sirpe Pietikäinenovej rôzne postrehy, podeliť sa s nimi o názory a na čokoľvek sa ich opýtať. Spätná väzba sa premietne do návrhu politickej vízie o budúcnosti Európy, ktorá bude predstavená začiatkom jari 2014.

Na podujatie sa treba vopred zaregistrovať: http://kansalaiskeskustelu.eu/. Besedu povedie André Noël Chaker, „Politický moderátor roka 2012“ podľa Fínskeho fóra hovorcov a moderátorov. Podujatie sa bude naživo vysielať cez internet v podobe webcastu. Občania z celej Európy sa môžu zapojiť aj prostredníctvom Twitteru na #EUDeb8. Otázky možno posielať aj na adresu: comm-rep-hel-citizensdialogue@ec.europa.eu.

Podujatie organizuje Zastúpenie Európskej komisie v Helsinkách. Partnermi Európskeho roka občanov vo Fínsku sú Úrad predsedu vlády a Európske hnutie. Veľvyslancom Európskeho roka občanov je minister pre európske záležitosti a zahraničný obchod Alexander Stubb.

Súvislosti

V čom spočívajú dialógy s občanmi?

V januári Európska komisia odštartovala Európsky rok občanov (IP/13/2), venovaný občanom a ich právam. Počas tohto a budúceho roka sa členovia Európskej komisie spolu s politickými predstaviteľmi na celoštátnej a miestnej úrovni a s poslancami Európskeho parlamentu budú stretávať s európskymi občanmi a vypočujú si ich očakávania o budúcnosti EÚ.

Podpredsedníčka Redingová už viedla besedy v Berlíne, Dubline, Solúne, Bruseli, Eschi, vo Varšave, v Heidelbergu, Sofii, Namure a Terste. V celej Európskej únii bude počas roka 2013 a prvých mesiacov roka 2014 prebiehať mnoho ďalších dialógov a do diskusie s občanmi zo všetkých sociálnych skupín sa zapoja európski, národní aj miestni politici. Všetky diskusie môžete sledovať prostredníctvom webovej stránky: http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

Za dvadsať rokov od zavedenia občianstva EÚ sa dosiahlo veľa: posledný prieskum EÚ ukazuje, že dnes sa 62 % občanov cíti ako „Európania“. Vo Fínsku je to až 73 %. Práva plynúce z občianstva EÚ využívajú ľudia v celej Únii každý deň. Nie vždy však o týchto právach vedia. Napríklad asi polovica Fínov (49 %) uvádza, že by chceli vedieť viac o právach, ktoré im prináležia ako občanom EÚ.

Preto Komisia vyhlásila rok 2013 za Európsky rok občanov. Stredobodom tohto roku sú práve dialógy s občanmi.

Prečo to Komisia robí práve teraz?

Lebo Európa sa nachádza na rázcestí. Budúcnosť Európy je v celej EÚ aktuálnou témou a mnohí sa prihovárajú za vytvorenie politickej únie v podobe „Federácie národných štátov“ alebo „Spojených štátov európskych“. Nadchádzajúce mesiace a roky budú pre budúcu orientáciu Európskej únie rozhodujúce. Ďalšia európska integrácia musí ísť ruka v ruke s posilnením demokratickej legitimity Únie. Umožniť občanom priamo vyjadriť názor prostredníctvom týchto diskusií preto nikdy nebolo dôležitejšie.

Čo bude výsledkom týchto dialógov?

Komisia sa na základe spätnej väzby od občanov, ktorú poskytnú v rámci týchto dialógov, bude orientovať pri príprave plánov budúcej reformy EÚ. Jedným z hlavných cieľov dialógov bude tiež pripraviť pôdu pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v roku 2014.

Európska komisia 8. mája 2013 uverejnila už druhú Správu o občianstve EÚ, v ktorej predložila 12 nových konkrétnych opatrení na riešenie problémov, s ktorými sa občania stále stretávajú (IP/13/410 a MEMO/13/409). Správa o občianstve je reakciou Komisie na rozsiahlu online konzultáciu, ktorá prebiehala od mája 2012 (IP/12/461), a na vznesené otázky a návrhy o právach občanov a ich budúcnosti, ktoré boli nastolené v rámci občianskych dialógov.

Ďalšie informácie:

Ďalšie informácie o dialógu v Helsinkách:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/finland/helsinki/index_en.htm

Diskusie s občanmi o budúcnosti Európy:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_sk.htm

Európsky rok občanov:

http://europa.eu/citizens-2013/sk/home

Európania majú slovo: výsledky konzultácie o právach občanov EÚ:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Domovská stránka podpredsedníčky Komisie a komisárky EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovej:

http://ec.europa.eu/reding

Podpredsedníčka Komisie na Twitteri: @VivianeRedingEU

PRÍLOHA

1. Traja zo štyroch Fínov sa cítia ako občania EÚ a polovica by rada zistila viac o svojich právach.

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

2. Pre Fínov je najväčším úspechom EÚ mier v Európe a sloboda pohybu

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

Kontaktné osoby:

Mina Andreevová (+32 2 299 1382)

Natasha Bertaudová (+32 2 296 7456)


Side Bar