Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 23 września 2013 r.

Debata na temat przyszłości Europy: wiceprzewodnicząca Viviane Reding rozmawia z obywatelami w Helsinkach

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, będzie wraz z posłem do Parlamentu Europejskiego Sirpą Pietikäinenem prowadzić w Helsinkach debatę na temat przyszłości Europy z około 300 obywatelami. Debata odbędzie się w dniu 24 września w godz. 10:00 – 12:00 (9:00 – 11:00 CET) pod adresem: Vanha ylioppilastalo, Mannerheimintie 3, Helsinki.

Jutrzejsze spotkanie jest 30. z serii spotkań w ramach dialogu z obywatelami, organizowanych w całej Unii Europejskiej z udziałem komisarzy europejskich, polityków krajowych i lokalnych oraz członków Parlamentu Europejskiego. Każda debata poświęcona jest trzem głównym zagadnieniom: kryzysowi gospodarczemu, prawom obywateli i przyszłości Europy.

„Finlandia zajmuje 3 miejsce pod względem wskaźnika globalnej konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego, a z państw członkowskich UE zajmuje najwyższą pozycję – jest to najlepszy dowód na to, że ciężka praca prowadzi do sukcesu. W latach 90. XX w. Finlandia przeszła poważny kryzys bankowy, ale po głębokich i trudnych reformach strukturalnych stała się państwem silnym i konkurencyjnym. Może ona być wzorem dla innych europejskich państw znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji gospodarczej. Z przyjemnością dowiem się o doświadczeniach obywateli Finlandii i poznam ich opinie oraz oczekiwania dotyczące przyszłości naszej Unii. Debaty z obywatelami UE są doskonałą platformą wymiany takich doświadczeń w całej Europie”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

Nadszedł czas, aby przeprowadzić obszerną debatę na temat tego, jakiej Unii pragną Europejczycy i Finowie. Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. sprawią, że ta debata stanie się ważniejsza niż kiedykolwiek przedtem. Debata z obywatelami w Helsinkach daje możliwość przedstawienia swoich uwag, wymiany opinii i zadawania pytań wiceprzewodniczącej Viviane Reding i posłowi do PE Sirpie Pietikäinenowi. Uzyskane podczas debaty informacje zostaną uwzględnione w projekcie wizji politycznej dotyczącej przyszłości Europy, który ma zostać przedstawiony z początkiem wiosny 2014 r.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja: http://kansalaiskeskustelu.eu/. Debatę będzie moderował André Noël Chaker z firmy Speakersforum Finland, wybrany Mówcą Roku 2012. Impreza będzie transmitowana na żywo przez internet na stronie: webcast. Udział mogą w niej wziąć również obywatele z całej Europy za pośrednictwem serwisu Twitter (hashtag #EUDeb8). Pytania można również przesyłać na adres: comm-rep-hel-citizensdialogue@ec.europa.eu

Imprezę zorganizowało przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Helsinkach. Partnerami Europejskiego Roku Obywateli w Finlandii są kancelaria Premiera i Ruch Europejski. Ambasadorem Europejskiego Roku Obywateli jest fiński Minister do Spraw Europejskich i Handlu Zagranicznego, Alexander Stubb.

Kontekst

Czego dotyczy dialog z obywatelami?

Komisja Europejska zainaugurowała w styczniu Europejski Rok Obywateli (IP/13/2), poświęcony obywatelom i przysługującym im prawom. W tym i w przyszłym roku członkowie Komisji Europejskiej wraz z krajowymi i lokalnymi politykami oraz członkami Parlamentu Europejskiego będą spotykać się z obywatelami europejskimi i rozmawiać na temat ich oczekiwań dotyczących przyszłości UE.

Wiceprzewodnicząca Reding przeprowadziła już takie debaty w Berlinie, Dublinie, Salonikach, Brukseli, Esch, Warszawie, Heidelbergu, Sofii, Namurze i Trieście. Do końca roku 2013 i w pierwszych miesiącach 2014 w całej Unii Europejskiej odbędzie się wiele takich spotkań, na których europejscy, krajowi i lokalni politycy będą dyskutować z obywatelami z najróżniejszych środowisk. Wszystkie debaty można śledzić na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

W ciągu dwudziestu lat, które upłynęły od momentu wprowadzenia obywatelstwa UE, udało się wiele osiągnąć. Najnowsze badanie UE pokazuje, że obecnie 62 proc. obywateli czuje się „Europejczykami”. W Finlandii uważa tak 73 proc. respondentów. W całej UE obywatele na co dzień korzystają z przysługujących im praw. Nie zawsze jednak są ich świadomi. Na przykład około połowy Finów (49 proc.) twierdzi, że chciałoby dowiedzieć się więcej o prawach, jakie przysługują im jako obywatelom UE.

Dlatego właśnie Komisja ogłosiła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli. Dialog z obywatelami jest jedną z najważniejszych inicjatyw realizowanych z okazji tego roku tematycznego.

Dlaczego Komisja podejmuje te działania właśnie teraz?

Ponieważ Europa znajduje się na rozdrożu. O jej przyszłości rozmawia się dziś w całej UE, a przy tym wiele osób opowiada się za przekształceniem jej w unię polityczną, federację państw lub stany zjednoczone Europy. Najbliższe miesiące i lata będą decydujące dla przyszłego rozwoju Unii Europejskiej. Dalsza integracja europejska musi iść w parze z umacnianiem legitymacji demokratycznej Unii. Dlatego umożliwienie obywatelom wyrażenia swoich opinii bezpośrednio w takiej debacie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Jaki będzie wynik tych spotkań?

Głosy obywateli zebrane podczas spotkań pomogą Komisji w sporządzeniu planów przyszłej reformy UE. Jednym z głównych celów debat będzie również przygotowanie gruntu pod wybory europejskie, które odbędą się w 2014 r.

W dniu 8 maja 2013 r. Komisja Europejska opublikowała drugie Sprawozdanie na temat obywatelstwa UE, w którym zaproponowano 12 nowych konkretnych sposobów na rozwiązanie problemów, z jakimi wciąż zmagają się obywatele.(IP/13/410 i MEMO/13/409). Sprawozdanie na temat obywatelstwa stanowi odpowiedź Komisji na szeroko zakrojone konsultacje społeczne prowadzone od maja 2012 r. (IP/12/461) oraz na pytania i sugestie, które pojawiły się podczas dialogów z obywatelami dotyczących praw obywateli UE i ich przyszłości.

Dodatkowe informacje

Debata w Helsinkach:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/finland/helsinki/index_en.htm

Debata z obywatelami na temat przyszłości Europy:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_pl.htm

Europejski Rok Obywateli:

http://europa.eu/citizens-2013/pl/home

Europejczycy zabierają głos — wyniki konsultacji na temat praw obywatelskich w UE:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości:

http://ec.europa.eu/reding

Viviane Reding na Twitterze: @VivianeRedingEU

ZAŁĄCZNIK

1. Trzech na czterech Finów czuje się obywatelami UE, połowa z nich mówi, że chciałaby wiedzieć więcej na temat przysługujących im praw.

Źródło: Eurobarometr 79, badanie standardowe − maj 2013 r.

2. Dla Finów największymi osiągnięciami Unii są pokój w Europie i swoboda przemieszczania się

Źródło: Eurobarometr 79, badanie standardowe − maj 2013 r.

Kontakt:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)


Side Bar