Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. rugsėjo 23 d.

Europos ateitis. Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Viviane Reding dalyvaus diskusijose su piliečiais Helsinkyje

Rytoj Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Viviane Reding ir Europos Parlamento narė Sirpa Pietikäinen lankysis Helsinkyje, kur su maždaug 300 piliečių diskutuos apie Europos ateitį. Diskusija vyks rugsėjo 24 d. nuo 10:00 iki 12:00 val. (9:00–11:00 Vidurio Europos laiku) adresu Vanha ylioppilastalo, Mannerheimintie 3, Helsinkis.

Rytojaus renginys – jau trisdešimta diskusija su piliečiais, kurios vyksta visose Europos Sąjungos šalyse. Jose dalyvauja Europos Komisijos nariai, nacionalinio ir vietos lygmens politikai, Europos Parlamento nariai. Kiekvienoje diskusijoje aptariamos trys temos: ekonomikos krizė, piliečių teisės ir Europos ateitis.

Pagal pasaulio ekonomikos forumo pasaulinį konkurencingumo indeksą Suomija užima trečią vietą ir pirmauja iš ES valstybių narių. Tai geriausiai įrodo, kad už sunkų darbą atlyginama sėkme. Paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį Suomija išgyveno sunkią bankų krizę, tačiau po didelių ir sudėtingų struktūrinių reformų ji tapo stipri ir konkurencinga. Suomija gali būti europinis modelis kitoms šalims, šiandien patiriančioms ekonominių sunkumų. Nekantriai laukiu sužinoti apie Suomijos piliečių patirtį, taip pat jų požiūrį ir lūkesčius dėl Sąjungos ateities. ES piliečių dialogai – tai puiki galimybė pasidalyti tokia patirtimi visoje Europoje“, – sakė už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakinga Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja V. Reding.

Pats laikas visapusiškai aptarti, kokios Sąjungos europiečiai ir suomiai nori. Dėl 2014 m. vyksiančių Europos Parlamento rinkimų ši diskusija bus kaip niekad svarbi. Piliečių dialogas Helsinkyje yra galimybė pareikšti nuomonę, pasidalyti požiūriu ir užduoti klausimų pirmininko pavaduotojai V. Reding ir Europos Parlamento narei Sirpai Pietikäinen. Diskusijose išsakytos mintys padės rengti politinę Europos ateities viziją, kuri bus pristatyta 2014 m. ankstyvą pavasarį.

Būtina išankstinė registracija adresu http://kansalaiskeskustelu.eu/. Diskusijoms pirmininkaus André Noëlis Chakeris, kurį Suomijos pranešėjų forumas 2012 m. išrinko metų pranešėju. Renginys bus tiesiogiai transliuojamas internetu. Visų Europos šalių piliečiai galės įsitraukti į diskusijas naudodamiesi Twitter (raktažodis – #EUDeb8). Klausimus taip pat galima siųsti adresu comm-rep-hel-citizensdialogue@ec.europa.eu.

Renginį organizuoja Europos Komisijos atstovybė Helsinkyje. Europos piliečių metų partneriai Suomijoje yra Ministro Pirmininko tarnyba ir Europos judėjimas. Europos piliečių metų ambasadorius yra Europos reikalų ir užsienio prekybos ministras Alexanderis Stubbas.

Pagrindiniai faktai

Piliečių dialogas. Kas tai?

Sausio mėn. Europos Komisija pradėjo Europos piliečių metų (IP/13/2) veiklą – šiemet itin daug dėmesio skiriama piliečiams ir jų teisėms. Šiais ir ateinančiais metais Europos Komisijos nariai drauge su nacionaliniais ir vietos politikais ir Europos Parlamento nariais susitiks su Europos piliečiais jų ES ateities lūkesčiams aptarti.

Komisijos pirmininko pavaduotoja V. Reding jau diskutavo Berlyne, Dubline, Salonikuose, Briuselyje, Eše prie Alzeto, Varšuvoje, Heidelberge, Sofijoje, Namiūre ir Trieste. 2013 m. ir 2014 m. pradžioje visoje Europos Sąjungoje bus surengta dar ne viena diskusija, kurioje dalyvaus Europos, nacionaliniai ir vietos politikai bei piliečiai iš visų visuomenės sluoksnių. Visas diskusijas galima stebėti adresu http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

Per dvidešimt metų nuo Europos pilietybės atsiradimo padaryta didelė pažanga – naujausias ES tyrimas rodo, kad šiandien 62 proc. piliečių jaučiasi „europiečiai“. Suomijoje tokių piliečių 73 proc. Visos ES piliečiai kasdien naudojasi savo teisėmis. Tačiau žmonės ne visada žino šias teises. Pavyzdžiui, maždaug pusė suomių (49 proc.) teigia norintys apie savo kaip ES piliečių teises žinoti daugiau.

Todėl Komisija paskelbė 2013 m. Europos piliečių metais. Vadinamieji piliečių dialogai – vienas svarbiausių šių metų uždavinių.

Kodėl būtent dabar?

Todėl, kad Europa yra atsidūrusi kryžkelėje. Apie Europos ateitį kalbama kasdien – vienų nuomone, reikėtų siekti politinės sąjungos, kitų – nacionalinių valstybių federacijos ar Jungtinių Europos Valstijų. Ateinantys mėnesiai ir metai bus lemiami sprendžiant, kokia kryptimi turėtų vystytis Europos Sąjunga. Tolesnė Europos integracija ir Sąjungos demokratinio teisėtumo stiprinimas – dvi vieno medalio pusės. Todėl dabar kaip niekad svarbu suteikti piliečiams galimybę išsakyti savo nuomonę šiose diskusijose.

Kokių rezultatų tikimasi?

Diskusijose išsakytos piliečių mintys padės Komisijai rengti būsimos ES reformos planus. Vienas svarbiausių diskusijų siekių – paruošti dirvą 2014 m. Europos Parlamento rinkimams.

2013 m. gegužės 8 d. Europos Komisija paskelbė antrąją ES Pilietybės ataskaitą, kurioje pristatoma 12 naujų konkrečių priemonių spręsti problemoms, su kuriomis tebesusiduria piliečiai (IP/13/410 ir MEMO/13/409). Pilietybės ataskaita – tai Komisijos atsakas į plataus masto konsultacijas internetu, vykusias nuo 2012 m. gegužės mėn. (IP/12/461), ir piliečių diskusijose apie ES piliečių teises ir ateitį kilusius klausimus bei pasiūlymus.

Daugiau informacijos

Diskusijos Helsinkyje

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/finland/helsinki/index_en.htm

Diskusijos su piliečiais apie Europos ateitį

http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

Europos piliečių metai

http://europa.eu/citizens-2013

Europiečiai išsako savo nuomonę. Konsultacijų dėl ES piliečių teisių rezultatai

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Už teisingumą atsakingos Komisijos narės ir pirmininko pavaduotojos Viviane Reding svetainė

http://ec.europa.eu/reding

Komisijos pirmininko pavaduotojos Twitter @VivianeRedingEU

PRIEDAS

1. Trys iš keturių suomių jaučiasi esą ES piliečiai, tačiau pusę jų norėtų žinoti daugiau savo teises

Šaltinis. Standartinis „Eurobarometro“ tyrimas Nr. 79, 2013 m. gegužės mėn.

2. Suomių nuomone, taika Europoje ir judėjimo laisvė yra pagrindiniai ES laimėjimai

Šaltinis. Standartinis „Eurobarometro“ tyrimas Nr. 79, 2013 m. gegužės mėn.

Asmenys ryšiams:

Mina Andreeva, tel. +32 2 299 13 82

Natasha Bertaud, tel. +32 2 296 74 56


Side Bar