Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 15. septembra 2013

Budúcnosť Európy: podpredsedníčka Viviane Redingová diskutuje v Terste s občanmi Talianska, Chorvátska, Slovinska a Rakúska

Skutočnosť, že Slovinci, Chorváti a Rakúšania diskutujú o budúcnosti Európy spoločne s Talianmi, svedčí o schopnosti našej Európskej únie odstraňovať hranice,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Redingová. Vyjadrila sa tak pred začatím dialógu s občanmi, ktorý sa uskutoční 16. septembra v Terste (Taliansko) za účasti viac ako 500 občanov a ministra európskych záležitostí Talianska Enza Moavera Milanesiho.

Pondelkové podujatie predstavuje už 29. diskusiu v sérií dialógov s občanmi, ktoré vedú európski komisári spoločne s politickými predstaviteľmi na vnútroštátnej aj miestnej úrovni a poslancami Európskeho parlamentu po celej Európskej únii. Každá diskusia sa zameriava na tieto tri témy: cestu Európy von z hospodárskej krízy, práva občanov a budúcnosť Európy.

Tento cezhraničný dialóg s občanmi v Terste, na ktorom sa zídu ľudia zo štyroch rozličných susedných krajín, je výborným príkladom toho, čo Európa bez hraníc skutočne znamená,“ povedala podpredsedníčka Viviane Redingová.Nemali by sme nikdy zabúdať na to, že právo každého jedného európskeho občana na voľný pohyb je potrebné ctiť a chrániť. O tomto nie je možné diskutovať. Populistické šírenie poplašných správ o turistike za sociálnym blahobytom nemá v Európe miesto. Musíme zostať verní zásadám, ktoré tvoria základ Európskej únie, a voľný pohyb je samotným jadrom toho, čím EÚ je a čo predstavuje. Teším sa, že si vypočujem, čo Európa znamená pre Talianov, Rakúšanov, Chorvátov a Slovincov, ktorí sa zídu v Terste.

Dialóg s občanmi v Terste je prvým takýmto podujatím, do ktorého sa naraz zapojí európska verejnosť z viacerých krajín. Je zároveň vyvrcholením série dialógov, ktoré sa uskutočnili v Taliansku za posledných desať mesiacov − od novembra 2012 sa v krajine konalo šesť dialógov, ktoré vyústili do tohto záverečného podujatia v Terste.

Diskusia sa uskutoční v pondelok 16. septembra od 14.30 do 16.30 hod. v kongresovom centre Palazzo dei Congressi, Stazione Marittima v Terste. Jej moderátorom bude Federico Taddia – taliansky novinár rozhlasovej stanice Radio 24, ktorý je známy vďaka svojmu rozhlasovému týždenníku o Európe s názvom „l'Altra Europa“ („Iná Európa“).

Podujatie je možné sledovať v priamom prenose prostredníctvom web streamingu. Občania z celej Európy sa môžu zapojiť aj cez Facebook alebo cez Twitter na #EUDeb8.

Súvislosti

V čom spočívajú dialógy s občanmi?

V januári Európska komisia odštartovala Európsky rok občanov (IP/13/2), rok venovaný občanom a ich právam. Počas tohto a budúceho roka diskutujú členovia Európskej komisie spoločne s politickými predstaviteľmi na vnútroštátnej a miestnej úrovni a s poslancami Európskeho parlamentu s občanmi v rámci občianskych dialógov po celej EÚ o ich očakávaniach do budúcnosti.

Podpredsedníčka Redingová už viedla diskusie v Cádize (Španielsko), Grazi (Rakúsko), Berlíne (Nemecko), Dubline (Írsko), Coimbre (Portugalsko), Solúne (Grécko), Bruseli (Belgicko) a Esch-sur-Alzette (Luxembursko), vo Varšave (Poľsko), v Heidelbergu (Nemecko), Sofii (Bulharsko) a v meste Namur (Belgicko). V celej Európskej únii bude počas roka 2013 a prvých mesiacov roka 2014 prebiehať mnoho ďalších dialógov a do diskusie s občanmi zo všetkých sociálnych skupín sa zapoja európski, národní aj miestni politici. Všetky diskusie môžete sledovať prostredníctvom webovej stránky: http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_sk.htm

Za dvadsať rokov od zavedenia občianstva EÚ sa dosiahlo veľa: posledný prieskum EÚ ukazuje, že dnes sa 62 % občanov cíti byť Európanmi. Práva plynúce z občianstva EÚ využívajú ľudia v celej Únii každý deň. Nie vždy sú si však ľudia vedomí existencie týchto práv. Napríklad takmer sedem Talianov z desiatich (65 %) uvádza, že nie sú o právach, ktoré ako občania EÚ majú, dobre informovaní.

To je dôvod, prečo Komisia vyhlásila rok 2013 za Európsky rok občanov. Stredobodom tohto roku sú práve dialógy s občanmi.

Prečo to Komisia robí práve teraz?

Pretože sa Európa nachádza na rázcestí. Nadchádzajúce mesiace a roky budú pre budúce smerovanie Európskej únie rozhodujúce, pričom mnohí hovoria o posune smerom k politickej únii v podobe federácie národných štátov alebo spojených štátov európskych. Ďalšia európska integrácia musí ísť ruka v ruke s posilňovaním demokratickej legitimity Únie. Umožniť občanom priamo vyjadriť svoj názor prostredníctvom týchto diskusií je preto dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Čo bude výsledkom týchto dialógov?

Spätná väzba od občanov, ktorú poskytnú v rámci týchto dialógov, pomôže Komisii orientovať sa pri príprave oznámenia o budúcnosti Európy. Jedným z hlavných cieľov dialógov bude tiež pripraviť pôdu pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v roku 2014.

Dňa 8. mája 2013 uverejnila Európska komisia svoju druhú Správu o občianstve EÚ, v ktorej predložila 12 nových konkrétnych opatrení na riešenie problémov, ktoré občania ešte stále majú (IP/13/410 a MEMO/13/409). Správa o občianstve je reakciou Komisie na rozsiahlu online konzultáciu, ktorá prebiehala od mája 2012 (IP/12/461), a na vznesené otázky a návrhy o právach občanov a ich budúcnosti, ktoré boli nastolené v rámci dialógov s občanmi.

Ďalšie informácie:

Ďalšie informácie o dialógu v Terste:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/italy/trieste/index_en.htm

Diskusie s občanmi o budúcnosti Európy:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_sk.htm

Európsky rok občanov:

http://europa.eu/citizens-2013/sk/home

Európania majú slovo – výsledky konzultácie o právach občanov EÚ:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Domovská stránka podpredsedníčky Komisie a komisárky EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovej:

http://ec.europa.eu/reding

Podpredsedníčka Komisie na Twitteri: @VivianeRedingEU

Prispejte do diskusie na Facebooku:

http://www.facebook.com/Europainitalia a na Twitteri: @Europainitalia a #EUdeb8

PRÍLOHA

1. Taliani si myslia, že súčasnú krízu môže najúčinnejšie vyriešiť EÚ

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

2. Päť Talianov z desiatich sa cíti byť občanmi EÚ, traja z desiatich vedia, čo to znamená

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

3. Taliani pokladajú voľný pohyb osôb, tovaru a služieb za najvýznamnejší prínos EÚ, nasleduje mier medzi členskými štátmi

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

Kontaktné osoby:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)


Side Bar