Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. rugsėjo 15 d.

Europos ateitis. Pirmininko pavaduotoja Viviane Reding diskutuos su Italijos, Kroatijos, Slovėnijos ir Austrijos piliečiais Trieste

„Tai, kad slovėnai, kroatai ir austrai diskutuoja apie Europos ateitį drauge su italais, rodo mūsų Europos Sąjungos gebėjimą griauti sienas,“ – sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Viviane Reding. Ji kalbėjo prieš piliečių dialogą – diskusiją su daugiau nei 500 piliečių ir Italijos Europos reikalų ministru Enzo Moavero Milanesi, kuri rugsėjo 16 d. rengiama Trieste (Italija).

Pirmadienio renginys – jau dvidešimt devintas piliečių dialogas, kuriuos Europos Komisijos nariai rengia visose Europos Sąjungos šalyse kartu su nacionalinio ir vietos lygmens politikais ir Europos Parlamento nariais. Kiekvienoje diskusijoje aptariamos trys temos: Europos kelias iš ekonomikos krizės, piliečių teisės ir Europos ateitis.

Ši tarptautinė piliečių diskusija Trieste, pritraukianti žmones iš keturių skirtingų kaimyninių šalių, aiškiai parodo tikrąją Europos be sienų reikšmę, – sakė pirmininko pavaduotoja V. Reding. – Negalime pamiršti, kad kiekvieno Europos piliečio teisę į laisvą judėjimą verta puoselėti ir saugoti. Ji nėra derybų objektas. Populistiniams gąsdinimams „gerovės turizmu“ Europoje nėra vietos. Privalome likti ištikimi principams, kurie yra Europos Sąjungos pagrindas, o laisvas judėjimas – pamatinė ES vertybė. Nekantrauju išgirsti, ką Europa reiškia italams, austrams, kroatams ir slovėnams, susirinksiantiems Trieste.

Šis piliečių dialogas Trieste – pirmasis toks renginys, kuriame dalyvauja daugiatautė Europos visuomenė. Jis taip pat vainikuoja eilę diskusijų, įvykusių Italijoje per pastaruosius dešimt mėnesių: šalyje buvo surengti šeši dialogai, pradedant 2012 m. lapkričio mėn., iki pat baigiamojo renginio Trieste.

Diskusija įvyks rugsėjo 16 d., pirmadienį, nuo 14:30 iki 16:30 val. „Palazzo dei Congressi“, Stazione Marittima, Trieste. Diskusiją ves p. Federico Taddia – Italijos žurnalistas iš „Radio 24“, žinomas dėl savo savaitinės programos apie Europą „l'Altra Europa“ („Kita Europa“).

Renginys transliuojamas internetu. Visų Europos šalių piliečiai gali įsitraukti į diskusijas naudodamiesi Facebook arba Twitter (raktažodis #EUDeb8).

Pagrindiniai faktai

Piliečių dialogas. Kas tai?

Sausio mėn. Europos Komisija pradėjo Europos piliečių metų (IP/13/2) veiklą – šiemet itin daug dėmesio skiriama piliečiams ir jų teisėms. Šiais ir ateinančiais metais Europos Komisijos nariai visoje ES drauge su nacionaliniais ir vietos politikais ir Europos Parlamento nariais rengs diskusijas su piliečiais – vadinamuosius piliečių dialogus – jų ateities lūkesčiams aptarti.

Pirmininko pavaduotoja V. Reding jau diskutavo Kadise (Ispanija), Grace (Austrija), Berlyne (Vokietija), Dubline (Airija), Koimbroje (Portugalija), Salonikuose (Graikija), Briuselyje (Belgija), Eše prie Alzeto (Liuksemburgas), Varšuvoje (Lenkija), Heidelberge (Vokietija), Sofijoje (Bulgarija) ir Namiūre (Belgija). 2013 m. ir 2014 m. pradžioje visoje Europos Sąjungoje bus surengta dar ne viena diskusija, kuriose dalyvaus Europos, nacionaliniai ir vietos politikai bei piliečiai iš visų visuomenės sluoksnių. Visas diskusijas galima stebėti adresu http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

Per dvidešimt metų nuo Europos pilietybės atsiradimo padaryta didelė pažanga – naujausio ES tyrimo duomenimis, šiandien 62 proc. piliečių jaučiasi „europiečiai“. Visos ES piliečiai kasdien naudojasi savo teisėmis. Tačiau žmonės ne visada žino šias teises. Pavyzdžiui, beveik septyni iš dešimties italų (65 proc.) teigia nesą gerai informuoti apie savo kaip ES piliečių teises.

Todėl Komisija paskelbė 2013 m. Europos piliečių metais. Vadinamieji piliečių dialogai – vienas svarbiausių šių metų uždavinių.

Kodėl būtent dabar?

Todėl, kad Europa yra atsidūrusi kryžkelėje. Ateinantys mėnesiai ir metai nulems Europos kelią ateityje: vienų nuomone, reikėtų siekti politinės sąjungos, kitų – nacionalinių valstybių federacijos ar Jungtinių Europos Valstijų. Tolesnė Europos integracija ir Sąjungos demokratinio teisėtumo stiprinimas – dvi vieno medalio pusės. Todėl dabar, kaip niekad, svarbu suteikti piliečiams galimybę išsakyti savo nuomonę šiose diskusijose.

Kokių rezultatų tikimasi?

Diskusijose išsakytos piliečių mintys padės Komisijai rengti komunikatą apie Europos ateitį. Vienas svarbiausių diskusijų siekių – paruošti dirvą 2014 m. Europos Parlamento rinkimams.

2013 m. gegužės 8 d. Europos Komisija paskelbė antrąją ES Pilietybės ataskaitą, kurioje pristatoma 12 naujų konkrečių priemonių problemoms, su kuriomis tebesusiduria piliečiai, spręsti (IP/13/410 ir MEMO/13/409). Pilietybės ataskaita – tai Komisijos atsakymas į plataus masto konsultacijas internetu, vykusias nuo 2012 m. gegužės mėn. (IP/12/461), bei piliečių diskusijose apie ES piliečių teises ir ateitį kilusius klausimus ir pasiūlymus.

Daugiau informacijos

Diskusijos Trieste

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/italy/trieste/index_en.htm

Diskusijos su piliečiais apie Europos ateitį

http://ec.europa.eu/debate-future-europe

Europos piliečių metai

http://europa.eu/citizens-2013

Europiečiai išsako savo nuomonę. Konsultacijų dėl ES piliečių teisių rezultatai

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Už teisingumą atsakingos Komisijos narės ir pirmininko pavaduotojos Viviane Reding svetainė

http://ec.europa.eu/reding

Komisijos pirmininko pavaduotojos Twitter @VivianeRedingEU

Dalyvauti diskusijoje Facebook:

http://www.facebook.com/Europainitalia ir Twitter: @Europainitalia ir #EUdeb8

PRIEDAS

1. Italų nuomone, veiksmingiausiai su krize gali susidoroti ES

Šaltinis. Standartinis „Eurobarometro“ tyrimas Nr. 79, 2013 m. gegužės mėn.

2. Penki iš dešimties italų jaučiasi esą ES piliečiai, bet tik trys iš dešimties žino, ką tai reiškia

Šaltinis. Standartinis „Eurobarometro“ tyrimas Nr. 79, 2013 m. gegužės mėn.

3. Italų nuomone, laisvas žmonių, prekių ir paslaugų judėjimas – teigiamiausias ES veiklos rezultatas, po to eina taika tarp valstybių narių

Šaltinis. Standartinis „Eurobarometro“ tyrimas Nr. 79, 2013 m. gegužės mėn.

Asmenys ryšiams:

Mina Andreeva, tel. +32 2 299 13 82

Natasha Bertaud, tel. +32 2 296 74 56


Side Bar