Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 6. septembrī

Nīderlandes pilsēta Leuvardena būs Eiropas kultūras galvaspilsēta 2018. gadā

Šodien Amsterdamā tikās neatkarīga atlases žūrija, kuras uzdevums bija izvērtēt, kura Nīderlandes pilsēta iegūs Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2018. gadā. Žūrija ieteica izvēlēties Leuvardenu. Pārējās divas pilsētas, kuru kandidatūra tika apsvērta, bija Eindhovena un Māstrihta. ES Ministru Padome Leuvardenu oficiāli nominēs titulam 2014. gada maijā. Maltas galvaspilsēta Valleta jau ir izraudzīta par otru Eiropas kultūras galvaspilsētu 2018. gadā.

Izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu Eiropas komisāre Andrula Vasiliu paziņoja: “Apsveicu Leuvardenu ar veiksmīgu atlases iznākumu. Žūrijai tas nebija viegls lēmums, jo visu trīs pilsētu iesniegtie pieteikumi bija ļoti augstas kvalitātes. Esmu pārliecināta, ka Leuvardena izveidos aizraujošu pasākumu programmu ar izteiktu Eiropas dimensiju, kas piesaistīs apmeklētājus no visas pasaules. Tāpat esmu pārliecināta, ka šis tituls Leuvardenā un tās apkārtnē nodrošinās nozīmīgus ilgtermiņa kultūras, ekonomikas un sociālos ieguvumus, kā varējām vērot attiecībā uz iepriekšējām Eiropas kultūras galvaspilsētām”.

Vispārīga informācija

Nīderlande un Malta ir divas dalībvalstis, kuras rīkos Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumus 2018. gadā. To valstu saraksts, kuru pilsētām šis tituls secīgi tiks piešķirts līdz 2019. gadam, ir iekļauts Eiropas Parlamenta un Ministru Padomes 2006. gada lēmumā.

Malta savu atlases procedūru organizēja vienu gadu pirms parastā grafika, un 2013. gada maijā ES Ministru padome oficiāli izraudzīja Valletas pilsētu par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2018. gadam (IP/12/1099).

Konkursā pieteiktās pilsētas vērtē, pamatojoties uz kritērijiem, ko noteicis Eiropas Parlaments un Ministru padome. Šajos kritērijos paredzēts, ka pilsētām jāsagatavo kultūras programma ar izteiktu Eiropas dimensiju, kura sekmētu pilsētas, tās piepilsētu un visas valsts iedzīvotāju līdzdalību pasākumos. Turklāt programmai jānodrošina ilgstoša ietekme un jāveicina pilsētas kultūras un sociālā attīstība ilgtermiņā.

Eiropas dimensija ir atspoguļota izvēlētajos tematos un veidā, kā programmas pasākumi tiek organizēti. Tiek rosināta sadarbība starp kultūras darbiniekiem dažādās ES valstīs.

Eiropas kultūras galvaspilsētu atlases process sākas ar priekšatlases posmu, pēc kura tiek izveidots kandidātpilsētu sākotnējais saraksts. Galīgā atlase notiek pēc deviņiem mēnešiem. Izraudzīto pilsētu Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam oficiāli izvirza ES Ministru Padome.

Pieteikumus izskata žūrija, kuras sastāvā ir 13 neatkarīgi eksperti kultūras jomā, no kuriem sešus ieceļ dalībvalsts un pārējos septiņus — Eiropas iestādes.

Pašlaik Eiropas iestādes ir iecēlušas šādus žūrijas locekļus.

  • Eiropas Komisijas ieceltie locekļi — sers Džeremijs Aizāks (Sir Jeremy Isaacs) (Apvienotā Karaliste), televīzijas izpilddirektors un bijušais Londonas Karaliskās Covent Garden operas direktors; Manfrēds Gaulhofers (Manfred Gaulhofer) (Austrija), Eiropas 2003. gada kultūras galvaspilsētas Grācas pasākumu ģenerāldirektors.

  • Padomes ieceltie locekļi — Anu Kivilo (Igaunija), Starptautiskā Arvo Pērta centra rīkotājdirektore; Norberts Rīdls (Norbert Riedl) (Austrija), Austrijas Federālās Izglītības, mākslas un kultūras ministrijas Divpusējo un daudzpusējo kultūras lietu nodaļas vadītājs.

  • Eiropas Parlamenta ieceltie locekļi — Hordi Pardo (Jordi Pardo) (Spānija), starptautisko kultūras projektu vadītājs; Stīvs Grīns (Steve Green) (Lielbritānija), konsultants un kultūras politikas pētnieks.

  • Reģionu komitejas ieceltā locekle — Elizabete Vitouha (Elisabeth Vitouch) (Austrija), Reģionu komitejas Kultūras un izglītības komisijas pārstāve un Vīnes pilsētas pašvaldības locekle.

Marseļa (Francijā) un Košice (Slovākijā) ir Eiropas kultūras galvaspilsētas šajā gadā, savukārt Ūmeo (Zviedrijā) un Rīga (Latvijā) par tām kļūs 2014. gadā; Monsa (Beļģijā) un Pilzene (Čehijā) — 2015. gadā; Vroclava (Polijā) un Donostia-Sansebastjana (Spānijā) — 2016. gadā; Orhūsa (Dānijā) un Pafosa (Kiprā) 2017. gadā.

Sīkāka informācija

Eiropas Komisija: Eiropas kultūras galvaspilsētu tīmekļa vietne

Andrulas Vasiliu tīmekļa vietne

Sekojiet Andrulai Vasiliu tviterī: @VassiliouEU

Kontaktpersonas:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Tviteris: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar