Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. rugsėjo 6 d.

Nyderlandų miestas Leuvardenas – 2018 m. Europos kultūros sostinė

Šiandien Amsterdame vyksta nepriklausomos atrankos grupės, atsakingos už Nyderlandų miestų, pateikusių savo kandidatūras 2018 m. Europos kultūros sostinės vardui gauti, vertinimą, posėdis. Atrankos grupė rekomendavo kultūros sostine nominuoti Leuvardeno miestą. Kiti du miestai, pretendavę į šį titulą – Endhovenas ir Mastrichtas. Oficialiai Leuvardeną Europos kultūros sostine paskelbs ES Ministrų Taryba 2014 m. gegužės mėn. Kita 2018 m. Europos kultūros sostine jau paskelbta Maltos sostinė Valeta.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimo reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou kalbėjo: „Sveikinu būsimą Europos kultūros sostinę – Leuvardeną. Atrankos grupei teko sunkus uždavinys, nes visi trys miestai pateikė labai kokybiškas paraiškas. Esu tikra, kad Leuvardenas parengs įdomių renginių programą, kurioje daug dėmesio bus skirta europiniams aspektams ir kuri pritrauks lankytojų iš viso pasaulio. Taip pat esu tikra, kad kultūros sostinės vardas suteiks Leuvardenui ir visam regionui ilgalaikės kultūrinės, ekonominės ir socialinės naudos, kaip jau yra ne kartą nutikę kitoms Europos kultūros sostinėms."

Pagrindiniai faktai

2018 m. Europos kultūros sostinėmis bus dviejų valstybių narių – Nyderlandų ir Maltos – miestai. Šalių, kurių miestai bus Europos kultūros sostinėmis iki 2019 m., sąrašas paskelbtas dar 2006 m. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime.

Malta nusprendė atrankos procedūroje dalyvauti vieneriais metais anksčiau nei pagal įprastą tvarkaraštį ir 2013 m. gegužės mėn. ES Ministrų Taryba 2018 m. Europos kultūros sostine oficialiai paskelbė Valetą (IP/12/1099).

Atrankoje dalyvaujantys miestai vertinami pagal Europos Parlamento ir Ministrų Tarybos nustatytus kriterijus. Pagal šiuos kriterijus miestas turi parengti kultūros programą, kurioje pabrėžiamas stiprus europinis aspektas ir kuria skatinamas miesto, kaimyninių regionų ir visos šalies piliečių dalyvavimas. Programa turi daryti tvarų poveikį ir prisidėti prie ilgalaikės kultūrinės ir socialinės miesto plėtotės.

Europinį aspektą turėtų atspindėti pasirinktos temos ir renginiai. Be to, skatinamas įvairių ES šalių kultūros srities veikėjų bendradarbiavimas.

Pirmasis Europos kultūros sostinės atrankos etapas – išankstinė atranka, po kurios sudaromas galutinėje atrankoje dalyvausiančių miestų sąrašas. Galutinė atranka vyksta praėjus devyniems mėnesiams po pirminės atrankos. Atrinktas miestas ES Ministrų Tarybos oficialiai skelbiamas Europos kultūros sostine.

Paraiškas vertina atrankos grupė, kurią sudaro 13 nepriklausomų kultūros ekspertų. Šešis iš jų skiria valstybė narė, o likusieji atstovauja Europos institucijoms.

Europos institucijų paskirtieji atrankos grupės nariai:

  • Europos Komisijos atstovai: televizijos vadovas ir buvęs Karališkosios operos (Covent Garden) direktorius seras Jeremy Isaacs (Jungtinė Karalystė) ir iniciatyvos „Gracas – 2003 m. Europos kultūros sostinė“ generalinis direktorius Manfred Gaulhofer (Austrija);

  • Tarybos atstovai: „International Arvo Pärt Centre“ vykdomoji direktorė Anu Kivilo (Estija) ir Austrijos švietimo, menų ir kultūros ministerijos dvišalių ir daugiašalių kultūros projektų departamento vadovas Norbert Riedl (Austrija);

  • Europos Parlamento atstovai: tarptautinių kultūros projektų kuratorius Jordi Pardo (Ispanija) ir kultūros politikos tyrėjas ir konsultantas Steve Green (Jungtinė Karalystė);

  • Regionų komiteto atstovai: Kultūros ir švietimo komisijos atstovė ir Vienos miesto tarybos narė Elisabeth Vitouch (Austrija).

Šiųmetės Europos kultūros sostinės – Marselis (Prancūzija) ir Košicė (Slovakija), 2014 m. kultūros sostinėmis bus Umeo (Švedija) ir Ryga (Latvija), 2015 m. – Monsas (Belgija) ir Pilzenas (Čekija), 2016 m. – Vroclavas (Lenkija) ir San Sebastianas (Donostija) (Ispanija), o 2017 m. – Orhusas (Danija) ir Pafas (Kipras).

Daugiau informacijos

Europos Komisija. Europos kultūros sostinės svetainė

Androullos Vassiliou svetainė

Androullos Vasiliou Twitter @VassiliouEU

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott, tel. +32 2 295 92 58, Twitter @DennisAbbott

Dina Avraam, tel. +32 2 295 96 67


Side Bar