Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 6. september 2013

Madalmaade linn Leeuwarden nimetati 2018. aasta Euroopa kultuuripealinnaks

Täna oli Amsterdamis koos sõltumatu valikukomisjon, kes vastutab 2018. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlile kandideerivate Hollandi linnade hindamise eest. Komisjon soovitas valida Leeuwardeni. Ülejäänud kaks konkureerinud linna olid Eindhoven ja Maastricht. Euroopa Liidu Nõukogu nimetab Leeuwardeni ametlikult Euroopa kultuuripealinnaks 2014. aasta mais. 2018. aasta teiseks Euroopa kultuuripealinnaks on juba valitud Malta linn Valletta.

Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorte volinik Androulla Vassiliou ütles: Ma õnnitlen Leeuwardenit eduka kandideerimise puhul. Komisjonil ei olnud lihtne otsust teha, sest kõigi kolme linna taotlused olid väga heal tasemel. Olen kindel, et Leeuwarden pakub põnevat, Euroopa mõõdet tugevasti rõhutavat ürituste programmi, mis kutsub kohale külastajaid kogu maailmast. Ma olen veendunud ka selles, et Euroopa kultuuripealinna tiitel toob Leeuwardenile ja seda ümbritsevale piirkonnale pikaajalist kultuurilist, majanduslikku ja sotsiaalset kasu, nagu see on olnud ka eelmiste Euroopa kultuuripealinnade puhul.”

Taust

Madalmaad ja Malta on need kaks liikmesriiki, kus paiknevad linnad, kes kannavad Euroopa kultuuripealinna tiitlit 2018. aastal. Euroopa Parlament ja nõukogu määrasid 2006. aastal kindlaks Euroopa kultuuripealinnade asukohariigid kuni 2019. aastani.

Malta korraldas valimised aasta enne tavapärast menetlust ja Euroopa Liidu Nõukogu nimetas Valletta ametlikult 2018. aasta Euroopa kultuuripealinnaks 2013. aasta mais (IP/12/1099).

Konkureerivaid linnu hinnati Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu sätestatud kriteeriumide põhjal. Neis kriteeriumides on öeldud, et linnad peavad ette valmistama kultuuriprogrammi, millel on tugev Euroopa mõõde ja mis peab soodustama linna ja selle ümbruse elanike, samuti kogu riigi kodanike osalemist. Samuti peab kultuuriprogramm olema jätkusuutlik ning aitama kaasa linna pikaajalisele kultuurilisele ja sotsiaalsele arengule.

Euroopa mõõde kajastub valitud teemades ja selles, kuidas programmi üritusi organiseeritakse. Kõrgelt on hinnatud koostöö eri liikmesriikide kultuuriinimeste vahel.

Euroopa kultuuripealinna valikumenetluse esimeses etapis tehakse eelvalik ja määratakse esialgne kandidaatide nimekiri. Lõplik otsus tehakse üheksa kuu pärast. Seejärel nimetab Euroopa Liidu Nõukogu ametlikult Euroopa kultuuripealinna.

Taotlusi hindab 13 sõltumatust kultuuriasjatundjast koosnev valikukomisjon, kuhu asjaomane liikmesriik määrab kuus liiget ja Euroopa institutsioonid ülejäänud seitse.

Praegu on Euroopa institutsioonide määratud liikmed järgmised:

  • Euroopa Komisjoni esindavad telejuht ja endine Covent Gardeni Royal Opera House’i direktor Sir Jeremy Isaacs Ühendkuningriigist ning 2003. aastal Euroopa kultuuripealinna Grazi kultuuriprogrammi juhtinud Manfred Gaulhofer Austriast.

  • Nõukogu esindavad Rahvusvahelise Arvo Pärdi Keskuse juht Anu Kivilo Eestist ning Austria föderaalse haridus-, kunsti- ja kultuuriministeeriumi kultuuriosakonna juhataja Norbert Riedl.

  • Euroopa Parlamenti esindavad Jordi Pardo (Hispaania), kes vastutab rahvusvaheliste kultuuriprojektide eest, ning kultuuripoliitika konsultant ja uurija Steve Green Ühendkuningriigist.

  • Regioonide Komitee kultuuri- ja hariduskomisjoni esindab Elisabeth Vitouch Austriast, kes on Viini linnavalitsuse liige.

Pärast Prantsuse linna Marseille’d ja Slovakkia linna Košicet on 2014. aastal Euroopa kultuuripealinnadeks Umeå (Rootsis) ja Riia (Lätis); 2015. aastal Mons (Belgias) ja Plzeò (Tšehhis); 2016. aastal Wrocław (Poolas) ja Donostia-San Sebastián (Hispaanias); 2017. aastal Aarhus (Taanis) ja Paphos (Küprosel).

Lisateave

Euroopa Komisjon: European Capitals of Culture website

Androulla Vassiliou's website

Jälgi Androulla Vassilioud Twitteris @VassiliouEU

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar