Navigation path

Left navigation

Additional tools

Pressiteade

Strasbourg/Brüssel, 29. august 2013

Euroopa muinsuskaitsepäevad: 50 riiki pakuvad tasuta juurdepääsu ajaloolistele paikadele

Miljonid inimesed saavad septembrikuu jooksul külastada tuhandeid harva avatud ajaloo- ja kultuuripärandi objekte 50 riigis iga-aastaste Euroopa muinsuskaitsepäevade raames, mis on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Nõukogu ühisalgatus. 2013. aasta Euroopa muinsuskaitsepäevad avatakse ametlikult homme (30. augustil) Jerevanis Armeenias, kes on praegu Euroopa Nõukogu ministrite komitee eesistuja. Samal päeval avatakse ka interaktiivne veebisait, kus esitatakse teave üldsusele avatud paikade ning ürituste kohta, mis igas riigis muinsuskaitsepäevade raames toimuvad.

Tänavused Euroopa muinsuskaitsepäevad kubisevad nagu tavaliselt mitmetest põnevatest kohtadest ja sündmustest, mis aitavad ajaloo ellu äratada. Näiteks Põhja-Iirimaal võivad külastajad tunnetada omal nahal keskaegsesse lahingusse minekut: mõõga ja rõngassärgi raskust ning kiivrivisiiri kolksatust. Hollandis on ürituse teemaks „Võim ja hiilgus”, mille käigus külastajad saavad kogeda 400 aasta pikkust ajalugu. Rootsi „Kohtumispaigad” on emotsionaalne reis sajandite jooksul toimunud kohtumiste ja lahkumiste juurde, Šveitsis aga kasutatakse pärandimaastiku ilmestamiseks tule, valguse ja energia teemat.

Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou märkis: „Euroopa muinsuskaitsepäevad on fantastiline algatus, mida saavad nautida igas vanuses ja erineva taustaga inimesed. Tänavu on rohkem kui 20 miljonil täiskasvanul ja lapsel võimalus külastada objekte, mis on tavaliselt üldsusele suletud. Niimoodi tagame, et meie ühine Euroopa kultuuripärand on väärtustatud ja tulevaste põlvkondade jaoks kaitstud. Samuti saavad suurenenud turismist kasu kohalikud kogukonnad.”

Euroopa nõukogu asepeasekretär Gabriella Battaini-Dragoni lisas: „Euroopa muinsuskaitsepäevade edu ja üle 20 aasta pikkune ajalugu tulenevad sellest, et kandvaks jõuks on kohalikud ja piirkondlikud kogukonnad. Igal aastal tunnevad kogukonnad terves Euroopas ühtse kultuuriperena rõõmu meie ülirikka kultuuripärandi üle.”

Euroopa muinsuskaitsepäevade taust

Euroopa muinsuskaitsepäevi, mille tähistamisega tehti algust 1985. aastal, on korraldatud alates 1999. aastast Euroopa Komisjoni ja Euroopa Nõukogu ühisalgatusena. Euroopa muinsuskaitsepäevadel osalevad Euroopa kultuurikonventsioonile alla kirjutanud 50 riiki. Kuu jooksul toimuvate kultuuriüritustega juhitakse tähelepanu kohalikele oskustele ja traditsioonidele, arhitektuurile ja kunstile ning edendatakse Euroopa kodanike seas üksteisemõistmist.

Lisateave

Ürituste nimekiri

Euroopa Nõukogu: Euroopa muinsuskaitsepäevad

Euroopa Komisjon: Euroopa muinsuskaitsepäevad

Androulla Vassiliou veebisait:

Androulla Vassiliou Twitteris @VassiliouEU

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58) Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Euroopa Nõukogu kontaktisikud:

Madelena Grossmann (+33 0 3 88 41 22 03) - Euroopa muinsuskaitsepäevade programmi juhataja, II peadirektoraat – Demokraatia

Giuseppe Zaffuto (+33 0 3 90 21 56 04) – kõneisik


Side Bar