Navigation path

Left navigation

Additional tools

Tisková zpráva

Štrasburk/Brusel 29. srpna 2013

Dny evropského dědictví – 50 zemí nabízí vstup zdarma do historických pamětihodností

Miliony lidí se budou moci v průběhu září zdarma podívat do zřídka otevřených historických a kulturních památek v 50 zemích v rámci každoročních Dnů evropského dědictví, společné iniciativy Evropské komise a Rady Evropy. Dny evropského dědictví 2013 budou oficiálně zahájeny zítra (30. srpna) v Jerevanu v Arménii, která v současnosti předsedá Výboru ministrů Rady Evropy. Ve stejný den budou spuštěny http://europeanheritagedays.com/?nr=0také nové interaktivní internetové stránky, které poskytnou podrobnosti o památkách otevřených veřejnosti a také informace o výjimečných akcích pořádaných v jednotlivých zemích v souvislosti se Dny evropského dědictví.

Stejně jako v minulých letech se Dny evropského dědictví prezentují celou řadou fascinujících památek a akcí, díky kterým ožívá historie. Například v Severním Irsku budou mít návštěvníci možnost představit si, že jdou do středověké bitvy, když „pocítí tíhu meče, váhu drátěné košile a uslyší zacvaknout hledí přílby“. V Nizozemsku je tématem „Moc a sláva“ a návštěvníci budou mít možnost prožít 400 let dějin. Ve Švédsku nabídnou „Místa setkání“ emocionální putování do míst, kde v průběhu staletí probíhala setkávání a loučení, a Švýcarsko zase rozzáří své památky tématem ohně, světla a energie.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, prohlásila: „Dny evropského dědictví představují úžasnou iniciativu, kterou si mohou užívat lidé ze všech věkových a sociálních skupin. Očekáváme, že letos této zvláštní příležitosti navštívit památky, které jsou obvykle veřejnosti nepřístupné, využije více než 20 milionů dospělých a dětí. Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby bylo naše společné evropské dědictví oceňováno a chráněno pro příští generace, a také způsob, jak prostřednictvím oživení cestovního ruchu přinést prospěch místním společenstvím.

Gabriella Battaini-Dragoni, zástupkyně generálního tajemníka Rady Evropy, dodala: „Úspěch Dnů evropského dědictví je založený na úsilí místních a regionálních společenství. Obce v celé Evropě se každoročně stávají součástí „kulturní rodiny” při oslavě našeho nesmírně bohatého kulturního dědictví.”

Další informace ke Dnům evropského dědictví

Dny evropského dědictví, které se konaly poprvé v roce 1985, jsou od roku 1999 společnou iniciativou Evropské komise a Rady Evropy. Účastní se jich 50 signatářských zemí Evropské kulturní úmluvy. Kulturní akce pořádané během měsíc trvajících oslav napomáhají propagaci místních dovedností a tradic, architektury a umění a snaží se přispět také ke vzájemnému porozumění mezi Evropany.

Další informace:

Seznam akcí

Rada Evropy: Dny evropského dědictví

Evropská komise: Dny evropského dědictví

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258) Dina Avraam (+32 22959667)

Kontaktní osoby z Rady Evropy:

Madelena Grossmann (+33 0388412203) - Manažerka, program Dnů evropského dědictví, Generální ředitelství II – Demokracie

Giuseppe Zaffuto (+33 0390215604) – Tiskový úředník


Side Bar