Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 14. augustā

Digitalizācijas programma — Šveices, Francijas un Vācijas zinātnieki ir izstrādājuši miniatūras mākslīgas kukaiņu acis, kas varētu palīdzēt novērst negadījumus

Šveices, Vācijas un Francijas zinātnieki ir izpētījuši kukaiņu acs uzbūvi un izgatavojuši pirmo pilnīgi funkcionējošo miniatūro mākslīgo fasetaci ar izliektu formu. Projekts CURVACE saņēma 2 miljonu eiro lielu ES finansējumu, lai izstrādātu miniatūras “kukaiņu” acis, kurām būs plašs pielietojums rūpniecībā — mobilajos robotos, apģērbos ar viedo tehnoloģiju elementiem un medicīnas ierīcēs.

Nākotnē mākslīgās fasetacis varētu izmantot jomās, kurās ir vajadzīgs panorāmas kustību detektors. Piemēram, šādu mākslīgo aci varētu piestiprināt automašīnām, lai atklātu šķēršļus (novietojot stāvvietā, izmantojot automātisku vadības režīmu vai piefiksējot pārāk tuvu esošus transportlīdzekļus vai gājējus), vai arī iemontēt bezpilota mikrolidaparātos, lai, optiski skenējot apkārtni, nodrošinātu navigāciju bez sadursmēm (piemēram, nolaišanās laikā vai izvairoties no šķēršļiem glābšanas operācijās). Tā kā izgudrojuma izmēri ir mazi un tas ir elastīgs, mākslīgās fasetacis varētu iestrādāt audumos, ko izmantos apģērbos ar viedo tehnoloģiju elementiem, piemēram, cepurēs, kas raidītu signālu neredzīgajiem, kolīdz draudētu sadursme ar šķērsli. Turklāt intelektiskajos mājokļos mākslīgās fasetacis varētu piestiprināt pie sienas vai mēbelēm, lai uztvertu kustību (tas noderētu, piemēram, veciem cilvēkiem interaktīvā automatizētā dzīves vidē vai bērniem, lai novērstu negadījumus).

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa sacīja: “Daba mums piedāvā daudzus ārkārtīgi izsmalcinātus risinājumus, kas noder problēmu atrisināšanai. Eiropas Komisijas finansētās pētniecības programmas dod mums iespēju iedvesmoties, izprast, pārņemt un rūpnieciskā mērogā ieviest dažas lieliskas idejas, ko mums devusi Dabas māte, un tādējādi mēs varam uzlabot līdzcilvēku dzīvi.”

Mākslīgās fasetacs uzbūve un īpašības atbilst augļu mušas Drosophila un citu posmkāju acīm. Šī acs ir neliels (diametrs 12,8 mm, svars 1,75 g) cilindrisks priekšmets, ko veido 630 acs ķermenīši jeb omatīdijas, kas izkārtotas 42 kolonnās, katrā pa 15 sensoriem. Katru omatīdiju veido lēca (172 mikroni) un elektronisks pikselis (30 mikroni). Sensoriem ir izcila optiskā veiktspēja, tie bez izkropļojumiem uztver dziļu redzes lauku 180°x60° panorāmas leņķī un spēj pielāgoties dažādam apgaismojumam.

Projekts CURVACE saņēma finansējumu no Eiropas Komisijas Nākotnes un jauno tehnoloģiju atklātās programmas (FET), kura ietilpst ES pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” daļā “Zinātnes izcilība” un sekmē jaunas idejas un sadarbību sākuma stadijā esošās, riskantās un nākotnes prasībām atbilstošās zinātnes un tehnoloģijas jomās.

Vispārīga informācija

Projektā ir iesaistītas 5 iestādes: EPFL (Šveice), Eksas-Marseļas Universitāte un CNRS (Francija), Fraunhofas Lietišķās optikas un smalkmehānikas institūts (Vācija) un Tībingenes Universitāte (Vācija), kas sadarbojās 45 mēnešus (01.10.2009.–30.06.2013.). Viss projekta budžets ir 2,73 miljoni eiro, no tiem 2,09 miljoni ir ES finansējums.

Rezultāti tika publicēti ASV zinātniskajā izdevumā Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (PNAS).

Noderīgas saites

http://www.curvace.org/

http://cordis.europa.eu/projects/237940

Birkas tviterī: @fet_eu #FP7 #FET

Izsakiet savu viedokli

Digitalizācijas programma

Nēlī Krusa

Sekojiet Nēlī Krusai tviterī!

Kontakti:

E-pasts: comm-kroes@ec.europa.eu

Tālr.: +32.229.56361 Tviterī: @RyanHeathEU


Side Bar