Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 6. augusta 2013

Rozdiel v cenách za telefonovanie v EÚ až 774 %

Majitelia mobilných telefónov v Európskej únii čelia veľkým rozdielom v cenách za rovnaké služby. Najväčší rozdiel – 774 % – je v cenách tuzemských hovorov medzi najlacnejšou Litvou a najdrahším Holandskom. Rozdielne ceny nie je možné vysvetliť rozdielmi v kvalite, rozdielmi v nákladoch na poskytnutie konkrétnej služby ani rozdielmi v kúpnej sile obyvateľstva jednotlivých štátov.

Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová uviedla: „Tieto čísla jasne ukazujú, že 28 národných telekomunikačných trhov, ktoré sú dnes v Európe, neponúka spotrebiteľom také výhody ako jednotný trh. Preto EÚ ako taká musí konať rýchlo, aby sa vybudoval skutočný jednotný trh a dosiahlo ozajstné prepojenie Európy ako svetadielu.

Priemerná cena (v centoch) za minútu mobilného hovoru

V prípade iných kategórií základného tovaru a služieb na európskom jednotnom trhu sú cenové rozdiely ďaleko menšie. Napríklad liter mlieka kúpite kdekoľvek v EÚ za cenu medzi 0,69 a 0,99 eur, čo predstavuje cenový rozdiel 43 %. Príležitostné nákupy ako napr. iPad sa v celej EÚ cenovo líšia len o 11 %.

EÚ je jednotným trhom. Prečo je potom rozdiel v cenách hovorov taký veľký?

Príklady cien medzinárodných mobilných hovorov (za minútu) u rozličných operátorov

V septembri predstaví podpredsedníčka Komisie Neelie Kroesová nový balík, ktorého cieľom je posilniť jednotný trh s telekomunikáciami.

Užitočné odkazy

Digitálna agenda

Neelie Kroes: Sledujte Neelie na Twiteri

Kontaktné osoby

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel.: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar