Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 25 lipca 2013 r.

Europa czwartej generacji? Trzy czwarte Europejczyków nie mają dostępu do sieci 4G!

Od kilku tygodni Europejczycy wyruszają na wakacje. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że po dotarciu na miejsce prawie żaden z nich nie będzie mieć dostępu do sieci 4G. Trzech na czterech mieszkańców UE nie ma dostępu do połączeń mobilnych w sieci 4G/LTE tam, gdzie mieszka, a na obszarach wiejskich dostęp do sieci czwartej generacji praktycznie nie istnieje. Dla porównania − dostęp do sieci 4G ma 90 proc. mieszkańców USA.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: „W pełni popieram obywateli − podatników i wyborców − którzy chcą po prostu bez przeszkód korzystać ze swoich telefonów i tabletów. Też się irytuję, kiedy mój telefon nie działa, bo w Brukseli jest dostęp tylko do sieci 3G. To samo irytuje miliony ludzi każdego dnia.”

Fakty i liczby

  1. Trzy państwa członkowskie UE w ogóle nie mają dostępu do sieci 4G (Cypr, Irlandia, Malta).

  2. Jedynie Niemcy, Estonia i Szwecja posiadają zaawansowaną infrastrukturę 4G.

  3. Na terenach wiejskich w całej UE dostęp do sieci 4G praktycznie nie istnieje.

  4. Europa ma zaledwie 5 proc. udziału w połączeniach i abonamentach 4G na świecie.

„Nie tak powinna działać gospodarka. Oznacza to również, że ci Europejczycy, którzy mieszkają na wsi lub są na wakacjach, są traktowani jak obywatele drugiej kategorii”, powiedziała komisarz.

„Zapłaciliśmy za sprzęt i abonament na usługę przenośną, dlatego mamy prawo korzystać z niej bez względu na to, gdzie akurat jesteśmy”, podkreśliła.

Problem narasta

Neelie Kroes powiedziała: „Europejskie sieci są na granicy załamania. Mobilna transmisja danych ma wzrastać o 66 proc. rocznie, inteligentne urządzenia są już w tej chwili wszędzie a ich użytkownicy chcą móc na nich odtwarzać również pliki wideo. Bez udostępnienia większego zakresu widma nie uda nam się zapobiec katastrofie”.

To nie wina Unii

UE przeznaczyła duży zakres widma na potrzeby usług szerokopasmowych (i innych zastosowań — zob. IP/12/929), ponieważ było wiadomo, że zapotrzebowanie na transmisję danych radykalnie wzrośnie. Przydzielanie praw do korzystania z widma odbywa się jednak na poziomie krajowym. Problemy na poziomie krajowym powodują opóźnienia w procedurach i udzielaniu licencji, a operatorzy sieci komórkowych zapłacili na aukcji licencji tak dużo, że teraz, kiedy już zabezpieczyli sobie prawo do rozbudowy sieci, pozostało im na nią niewiele środków. Do tego fakt, że w Europie funkcjonuje 28 rynków krajowych, oznacza że operatorzy mają niewielkie szanse na opracowanie ogólnoeuropejskiej strategii komunikacji bezprzewodowej.

Efekt jest taki, że konsument cierpi, a Unia zostaje w tyle w światowym wyścigu do usług czwartej generacji.

Problemy finansowe

Ceny, jakie płacą firmy, mogą w jednym kraju UE być aż 50 razy wyższe niż w innym. To znak, że rynek nie jest w dobrej kondycji. Prawa do korzystania z widma są w Europie średnio prawie cztery razy droższe niż w USA.

Sytuacja, w której liczba firm stających do aukcji praw do korzystania z widma jest zbyt duża, szkodzi gospodarce, ponieważ:

  1. Wysokie ceny na aukcji oznaczają również, że firmy nie będą mogły pozwolić sobie na zainwestowanie w modernizację sieci 27 mld euro, czyli kwoty, jakiej wymaga ona zgodnie z wynikami badania dotyczącego wpływu technologii szerokopasmowych na społeczeństwo i gospodarkę.

  2. Z powodu opóźnień w rozbudowie sieci (inwestycje w infrastrukturę w ostatnich latach spadły) nie można rozpocząć nowej działalności gospodarczej, przez co do budżetów krajowych nie trafiają podatki od tych nowych rodzajów działalności.

  3. Przedsiębiorstwa są w niepewnej sytuacji finansowej (długi niektórych trzykrotnie przekraczają ich wartość giełdową).

Co robi w związku z tym Komisja?

  1. Prowadzi konsultacje na temat sprawniejszej koordynacji procedur udzielania zezwoleń na wykorzystanie widma radiowego. Umożliwiłoby to operatorom osiągnięcie korzyści skali wynikających z wprowadzania 4G na tej samej częstotliwości widma w kilku krajach równocześnie. Konsumenci skorzystaliby na tym, że sieć 4G będzie dostępna wcześniej.

  2. Przystępuje do wstępnej fazy realizacji − zgodnie z art. 6 ust. 2 programu polityki w zakresie widma radiowego, zezwalającego na harmonizację częstotliwości w UE do celów technologii 4G (870 MHz).

Więcej informacji

Agenda cyfrowa

Neelie Kroes

http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/wireless-europeBezprzewodowa Europa − w portalu poświęconym agendzie cyfrowej

http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/rspp-roadmap-wireless-europeProgram polityki w zakresie widma radiowego

#ConnectedContinent

Neelie Kroes w serwisie Twitter

Kontakt

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel.: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar