Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 25. jūlijā

Vai Eiropa ir kontinents, kurā ir labi sakari? Trim ceturtdaļām iedzīvotāju nav pieejams 4G mobilo sakaru tīkls!

Pašlaik Eiropas atpūtnieki dodas uz pludmalēm un kalniem, lai pavadītu vasaras atvaļinājumu. Jauni dati rāda, ka gandrīz nevienam no viņiem galamērķī nebūs pieejams 4G datu pārraides tīkls. Trim ceturtdaļām ES iedzīvotāju nav pieejams 4G/LTE mobilo sakaru tīkls pilsētā, kurā viņi dzīvo, un 4G nav gandrīz nekur laukos. Turpretim Amerikas Savienotajās Valstīs 4G ir pieejams vairāk nekā 90 % iedzīvotāju.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa teica: “Esmu iedzīvotāju, nodokļu maksātāju, balsotāju pusē. Viņi vienkārši grib, lai viņu tālruņi un planšetdatori darbojas. Tas ir kaitinoši, ka Briselē mans tālrunis nedarbojas, jo mums ir tikai 3G sakari. Katru dienu to pašu vilšanos piedzīvo miljoniem cilvēku.”

Vai jūs to zinājāt?

  1. Trijās ES dalībvalstīs vispār nav 4G sakaru.

  2. Tikai Igaunijā, Vācijā un Zviedrijā 4G mobilie sakari ir ieviesti plaši.

  3. Praktiski nekur ES lauku rajonos 4G nav vispār.

  4. Eiropā ir tikai 5 % no pasaules 4G pieslēgumiem un abonementiem.

“Tas nav pareizais ceļš, kurā vajadzētu iet ekonomikai. Tas nozīmē, ka pret laukos dzīvojošiem eiropiešiem un atpūtniekiem izturas kā pret otrās šķiras pilsoņiem”, teica priekšsēdētāja vietniece N. Krusa.

“Nav nozīmes tam, kur tieši jūs dzīvojat. Jūs maksājat naudu par savu ierīci un par mobilo sakaru abonementu, un tiem ir jādarbojas”, norādīja N. Krusa.

Stāvoklis pasliktinās

Nēlī Krusa norādīja: “ES ir uz mobilo sakaru tīkla sabrukuma sliekšņa. Prognozē, ka pasaulē mobilo sakaru intensitāte pieaugs par 66 % gadā, viedās ierīces ir it visur, un cilvēki grib tajās skatīties video. Ja mobilo sakaru spektru nepaplašinās, visa sistēma vienkārši sabruks.”

Nav pamata vainot ES

Apzinoties, ka pieprasījums pēc datu pakalpojumiem sprādzienveidīgi pieaug, ES ir padarījusi pieejamu ļoti plašu radiofrekvenču spektru, lai apmierinātu platjoslas bezvadu interneta vajadzības (sk. IP/12/929). Tomēr spektru sadala valsts līmenī. Valsts līmeņa problēmu dēļ aizkavējusies procedūra un licencēšana, savukārt izsoļu dēļ mobilo sakaru operatoriem atlicis maz līdzekļu tīklu izvēršanai, kaut arī viņi samaksājuši par tiesībām to darīt. Turklāt tirgus ir sadrumstalots 28 valstu vietējos tirgos. Līdz ar to mobilo sakaru operatoriem nav reālu iespēju īstenot visas ES mēroga mobilo sakaru stratēģiju.

Tāpēc cieš lietotāji un ES ir atpalikusi globālajās 4G “skriešanās sacīkstēs”.

Naudas grūtības

Cenas, ko maksā uzņēmumi, vienā ES dalībvalstī, var būt pat 50 reizes augstākas nekā citā ES valstī. Tā nav veselīga tirgus pazīme. Vidēji par tiesībām izmantot radiofrekvenču spektru ir jāmaksā četras reizes vairāk nekā ASV.

Radiofrekvenču izsolēs valstis uzņēmumus izspiež kā citronus, un tas kaitē ekonomikai, jo:

  1. izsoļu augsto cenu dēļ uzņēmumi nevar atļauties ieguldīt 27 miljardus eiro, kas saskaņā ar ES veiktu pētījumu nepieciešami tīkla modernizēšanai;

  2. tīkla izvēršana aizkavējas (pēdējos gados ieguldījumi infrastruktūrā ir samazinājušies), tāpēc jauna saimnieciskā darbība arī aizkavējas un valdība no tās negūst nodokļu ieņēmumus;

  3. uzņēmumiem ir finansiālas grūtības (dažu parādi trīs reizes pārsniedz to akciju vērtību biržā).

Ko šajā jomā dara Eiropas Komisija?

  1. Tā veic konsultācijas par daudz ciešāku spektra licencēšanas koordināciju. Tas operatoriem ļautu gūt apjomradītus ietaupījumus, jo tie varētu 4G ieviest vienā un tajā pašā radiofrekvencē vairākās valstīs uzreiz. Savukārt patērētājiem plašāks 4G segums būtu pieejams drīzāk.

  2. Saskaņā ar Radiofrekvenču spektra politikas programmas 6. panta 2. punktu sākusi izpildes sākotnējo fāzi (runa ir par atļauju izsniegšanu visā ES saskaņotam spektram, kas piemērots 4G (870 MHz).

Noderīgas saites

Digitalizācijas programma

Nēlī Krusa

“Bezvadu Eiropa” (Digitalizācijas programmas vietnē)

Radiofrekvenču spektra politikas programma

#ConnectedContinent

Sekojiet Nēlī Krusai “Twitter

Kontaktpersonas

E-pasts: comm-kroes@ec.europa.eu Tālr.: +32.229.57361 “Twitter”: @RyanHeathEU


Side Bar