Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. liepos 25 d.

Žemynas su išvystyta ryšių infrastruktūra? Trys ketvirtadaliai gyventojų negali naudotis 4G ryšiu!

Nauji duomenys rodo, kad vasaros atostogų į paplūdimius ir kalnus išvykę Europos poilsiautojai praktiškai neturės jokių galimybių naudotis 4G ryšiu. Trys ketvirtadaliai ES gyventojų negali naudotis 4G/LTE judriuoju ryšiu savo mieste, šio ryšio neturi praktiškai jokia kaimo vietovė. JAV 4G ryšiu gali naudotis daugiau kaip 90 % žmonių.

Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes: „Esu piliečių, mokesčių mokėtojų, rinkėjų pusėje, kurie tenori, kad jų telefonai ir planšetiniai kompiuteriai veiktų. Apmaudu, kai atvykus į Briuselį telefonas nebeveikia, nes čia yra tik 3G ryšys. Tokį apmaudą kasdien patiria milijonai žmonių.“

Ar žinote, kad…

  1. trijose ES valstybėse narėse iš viso nėra 4G tinklo;

  2. tik Vokietijoje, Estijoje ir Švedijoje 4G tinklas yra išplėtotas;

  3. ES kaimo vietovėse 4G ryšio praktiškai nėra;

  4. Europa turi vos 5 % pasaulio 4G jungčių ir abonementų?

„Taip valdyti ekonomikos negalima. Tai taip pat reiškia, kad į kaimo vietovėse gyvenančius europiečius ir poilsiautojus žiūrima kaip į antrarūšius piliečius,“ – piktinosi Komisijos pirmininko pavaduotoja N. Kroes.

„Sumokėjus už įrenginį ir abonementą, viskas turi veikti, kad ir kur būtumėme,“ – tvirtino N. Kroes.

Padėtis blogėja

Neelie Kroes: „ES balansuoja ant tinklo žlugimo ribos. Prognozuojama, kad pasaulinis judriojo ryšio duomenų srautas didės 66 % per metus, išmanieji įrenginiai paplitę visur ir žmonės per juos nori žiūrėti vaizdo siužetus ir filmus. Jeigu nebus skirta daugiau dažnių juostų, viskas sužlugs.“

Nereikia kaltinti ES

Žinodama, kad duomenų paklausa auga kaip ant mielių, ES skyrė labai daug radijo dažnių spektro juostų, kad patenkintų belaidžio plačiajuosčio ryšio poreikius (žr. IP/12/929). Tačiau dažnių juostos faktiškai skirstomos nacionaliniu lygmeniu. Procedūros ir licencijavimas vėluoja dėl nacionalinio lygmens problemų, o po aukcionų judriojo ryšio operatoriams, kurie įgijo teisę plėtoti tinklus, tam liko mažai apyvartinių lėšų. Be to, turint omenyje 28 nacionalinių rinkų susiskaidymą, aišku, kad judriojo ryšio operatoriai neturi jokių galimybių parengti ES masto judriojo ryšio strategijos.

Dėl to kenčia vartotojai, o ES 4G ryšio diegimo srityje atsilieka nuo kitų pasaulio šalių.

Lėšų problemos

Skirtingose ES šalyse bendrovių mokamos kainos gali skirtis iki 50 kartų. Tai nėra gerai veikiančios rinkos ženklas. Įsigyti radijo dažnių spektro naudojimo teises vidutiniškai kainuoja beveik 4 kartus brangiau nei JAV.

Kai šalys perspaudžia radijo dažnių spektro aukcionuose dalyvaujančias bendroves, tai neigiamai atsiliepia ekonomikai, nes:

  1. dėl didelių aukciono kainų bendrovės nebepajėgia skirti 27 mlrd. eurų investicijoms, kurių, ES atlikto tyrimo duomenimis, reikia tinklams atnaujinti;

  2. dėl uždelsto tinklo diegimo (investicijos į infrastruktūrą pastaraisiais metais mažėjo) kliudoma vystyti naują ekonominę veiklą ir valstybė iš jos negauna mokesčių;

  3. bendrovių finansinė padėtis tampa labai rizikinga (kai kurių jų skolos tris kartus viršija jų vertę vertybinių popierių biržoje).

Ką daro Komisija?

  1. Tariasi dėl daug didesnio dažnių spektro licencijavimo koordinavimo. Operatoriai galėtų naudotis masto ekonomija, kuri susidarytų keliose šalyse vienu metu įdiegus 4G ryšį vienoje dažnių juostoje, o vartotojai galėtų greičiau juo pradėti naudotis.

  2. Pradeda pirminį vykdymo etapą pagal Radijo spektro politikos programos 6 straipsnio 2 dalį dėl 4G ryšiui tinkamo suderinto ES radijo dažnių spektro (870 MHz) licencijavimo.

Naudingos nuorodos

Skaitmeninė darbotvarkė

Neelie Kroes

„Belaidė Europa“ skaitmeninės darbotvarkės svetainėje

Radijo spektro politikos programa

#ConnectedContinent

Neelie Kroes Twitter

Ryšiams:

E. paštas comm-kroes@ec.europa.eu, tel. +32 229 57361, Twitter @RyanHeathEU


Side Bar