Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 22. júla 2013

Diskusia o budúcnosti Európy: podpredsedníčka Viviane Redingová diskutuje s občanmi v Sofii

Bulharsko musí pokračovať v ceste reforiem a jeho občania v tomto procese zohrávajú kľúčovú úlohu,“ uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Redingová pred diskusiou s viac ako 250 občanmi o budúcnosti Európy, ktorá sa uskutoční zajtra (23. júla) v Sofii (Bulharsko).

Zajtrajšia akcia predstavuje už 25. diskusiu s občanmi, ktoré európski komisári spolu s politickými predstaviteľmi na vnútroštátnej aj miestnej úrovni a s poslancami Európskeho parlamentu usporadúvajú v celej Európskej únii. Každá diskusia sa zameriava na tieto tri hlavné témy: hospodárska kríza, občianske práva a budúcnosť Európy. Diskusiu v Sofii, ktorá sa bude konať 23. júla, otvorí prezident Bulharskej republiky Rosen Plevneliev.

Som rada, že sa na tejto diskusii spolu so mnou zúčastní aj prezident Plevniev – aby si vypočul názory bulharských občanov na to, čo od nás politikov očakávajú, pokiaľ ide o ich budúcnosť“, povedala podpredsedníčka Redingová zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo. „Práve v tomto čase, keď bulharskí občania vyjadrujú svoj postoj prostredníctvom pouličných protestov, je táto diskusia nielen aktuálna, ale aj potrebná. Očakávam, že to bude podnetný dialóg. Môj odkaz bude jasný: Komisia chce Bulharsku ponúknuť pomoc v boji proti korupcii a organizovanému zločinu a byť mu nápomocná pri uskutočňovaní reforiem súdnictva. Tieto kroky sú nevyhnutné na obnovenie dôvery a stability v krajine.

Diskusia sa bude konať v utorok (23. júla) od 10:00 do 12:00 (bulharského času; t. j. od 9:00 do 11:00 SEČ) vo Vojenskom klube, bulvár Car Osvoboditeľ 7, Sofia. Túto diskusiu bude moderovať pán Boyko Vassilev, ktorý v bulharskej národnej televízii vedie politickú diskusnú reláciu „Panorama“.

Diskusiu je možné sledovať v priamom prenose prostredníctvom web streamingu a vysielania na bulharskom kanáli BNT2. Občania z celej Európy sa do nej môžu zapojiť aj cez Twitter na #EUDeb8. Otázky je možné klásť aj prostredníctvom oficiálnej stránky zastúpenia Európskej komisie v Bulharsku na Facebooku.

Súvislosti

V čom spočívajú dialógy s občanmi?

V januári Európska Komisia otvorila Európsky rok občanov (IP/13/2), ktorý je venovaný občanom a ich právam. Počas tohto a budúceho roka budú členovia Európskej komisie spolu s politickými predstaviteľmi na vnútroštátnej a miestnej úrovni a s poslancami Európskeho parlamentu diskutovať s občanmi v celej EÚ o ich očakávaniach do budúcnosti.

Podpredsedníčka Redingová už viedla diskusie v Cádize (Španielsko), meste Graz (Rakúsko), Berlíne (Nemecko), Dubline (Írsko), Coimbre (Portugalsko), Solúne (Grécko), Bruseli (Belgicko), Esch-sur-Alzette (Luxembursko), vo Varšave (Poľsko) a v Heidelbergu (Nemecko). V celej Európskej únii bude počas roka 2013 a prvých mesiacov roka 2014 prebiehať mnoho ďalších dialógov a do diskusie s občanmi zo všetkých sociálnych skupín sa zapoja európski, národní aj miestni politici. Všetky diskusie môžete sledovať prostredníctvom webovej stránky: http://ec.europa.eu/european-debate.

Za dvadsať rokov od zavedenia občianstva EÚ sa dosiahlo veľa: podľa nedávneho prieskumu EÚ, ktorý bude uverejnený zajtra, sa v súčasnosti 62 % občanov cíti byť „Európanmi“. V Bulharsku je to 48 %. Práva plynúce z občianstva EÚ využívajú ľudia v celej Únii každý deň. Nie vždy sú si však ľudia vedomí existencie týchto práv. Napríklad asi šesť z desiatich Bulharov (57 %) uvádza, že nie sú o právach, ktoré ako občania EÚ majú, dobre informovaní.

To je dôvod, prečo Komisia vyhlásila rok 2013 za Európsky rok občanov. Stredobodom tohto roku sú práve občianske dialógy.

Prečo to Komisia robí práve teraz?

Pretože sa Európa nachádza na rázcestí. Budúcnosť Európy je aktuálnou témou diskusií, v rámci ktorých sa mnohí prihovárajú za vytvorenie politickej únie v podobe federácie národných štátov alebo spojených štátov európskych. Nadchádzajúce mesiace a roky budú pre budúcu orientáciu Európskej únie rozhodujúce. Ďalšia európska integrácia musí ísť ruka v ruke s posilnením demokratickej legitimity Únie. Umožniť občanom priamo vyjadriť svoj názor prostredníctvom týchto diskusií je preto dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Čo bude výsledkom týchto dialógov?

Pomocou spätnej väzby od občanov, ktorú poskytnú v rámci týchto dialógov, sa bude Komisia orientovať pri príprave plánov budúcej reformy EÚ. Jedným z hlavných cieľov dialógov bude aj pripraviť pôdu pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v roku 2014.

Dňa 8. mája 2013 Európska komisia uverejnila svoju druhú Správu o občianstve EÚ, v ktorej predložila 12 nových konkrétnych opatrení na riešenie problémov, s ktorými sa občania ešte stále stretávajú (IP/13/410 a MEMO/13/409). Správa o občianstve je reakciou Komisie na rozsiahlu online konzultáciu, ktorá prebiehala od mája 2012 (IP/12/461), a na otázky a návrhy o právach občanov a ich budúcnosti, ktoré boli vznesené v rámci občianskych dialógov.

Ďalšie informácie:

Ďalšie informácie o dialógu v Sofii:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/bulgaria/sofia/index_en.htm

Diskusie s občanmi o budúcnosti Európy:

http://ec.europa.eu/european-debate

Európsky rok občanov:

http://europa.eu/citizens-2013/sk/home

Európania majú slovo – výsledky konzultácie o právach občanov EÚ:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Domovská stránka podpredsedníčky Komisie a komisárky EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovej:

http://ec.europa.eu/reding

Podpredsedníčka Komisie na Twitteri: @VivianeRedingEU

Prispejte do diskusie na Facebooku:

http://www.facebook.com/ECinBulgaria a na Twitteri: @EC_in_Sofia and #EUdeb8

Kontaktné osoby:

Mina Andreeva (+32 2 299 1382)

Natasha Bertaud (+32 2 296 7456)

PRÍLOHA

1. Bulhari si myslia, že súčasnú krízu môže najúčinnejšie vyriešiť EÚ

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

2. Päť z desiatich Bulharov sa cíti byť občanmi EÚ, štyria z desiatich sú si vedomí, čo to znamená

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013

3. Bulhari pokladajú voľný pohyb osôb, tovaru a služieb za najvýznamnejší prínos EÚ

Zdroj: Štandardný Eurobarometer 79 – máj 2013


Side Bar