Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 22. července 2013

Diskuse o budoucnosti Evropy: Místopředsedkyně Komise Viviane Redingová bude diskutovat s občany v Sofii

Bulharsko musí pokračovat v reformách a jeho občané mají v tomto procesu klíčovou roli,“ prohlásila místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová před diskusí s více než 250 občany na téma budoucnosti Evropy, která se koná zítra (23. července) v bulharské metropoli Sofii.

Zítřejší akce je v pořadí už 25. dialogem s občany, které pořádají evropští komisaři po celé Evropské unii společně s národními a regionálními politiky a poslanci Evropského parlamentu. Hlavními tématy těchto debat jsou hospodářská krize, práva občanů a budoucnost Evropy. Debatu v Sofii, která se koná 23. července, zahájí prezident Bulharské republiky Rosen Plevneliev.

„Jsem ráda, že debaty se spolu se mnou zúčastní také prezident Plevneliev – aby si poslechl názory svých občanů a aby slyšel, co od nás politiků očekávají, pokud jde o jejich budoucnost,“ uvedla komisařka Redingová, která má na starosti spravedlnost, základní práva a občanství. „Teď, kdy o sobě občané Bulharska dávají vědět protesty v ulicích, je tato debata nejen aktuální, ale také nutná. Očekávám, že to bude podnětný dialog. Já hodlám jasně říci toto: Komise chce Bulharsku nabídnout pomoc v boji proti korupci a organizovanému zločinu a být mu nápomocna při provádění reformy soudnictví. Bez těchto kroků se totiž v Bulharsku nepodaří obnovit důvěru a stabilitu.“

Debata se koná v úterý (23. července) od 10 do 12 hodin (bulharského času; tj. od 9 do 11 hodin středoevropského času) ve Vojenském klubu, bulvár „Car Osvoboditel“ 7, Sofie. Debatu povede Bojko Vassilev, který v Bulharské národní televizi moderuje politický diskusní pořad Panorama.

Akce bude vysílána živě po internetu a na stanici BNT2. Díky Twitteru se do diskuse mohou zapojit i občané z celé Evropy, stačí použít hashtag #EUDeb8. Otázky lze klást také prostřednictvím oficiální stránky zastoupení Evropské unie v Bulharsku na Facebooku.

Souvislosti

O čem jsou dialogy s občany?

V lednu zahájila Evropská komise Evropský rok občanů (IP/13/2) – rok věnovaný občanům a jejich právům. V rámci tzv. dialogů s občany, které se budou během tohoto a příštího roku konat po celé Evropské unii, budou členové Evropské komise spolu s národními a regionálními politiky a poslanci Evropského parlamentu diskutovat s občany o jejich očekáváních do budoucna.

Podobné debaty již místopředsedkyně Redingová uspořádala ve španělském Cádizu, rakouském Štýrském Hradci, německém Berlíně, irském Dublinu, portugalské Coimbře, řecké Soluni, belgickém Bruselu, lucemburském Esch-sur-Alzette, v polské Varšavě a německém Heidelbergu. V roce 2013 a v prvních měsících roku 2014 proběhne v celé Evropské unii ještě mnoho takových dialogů. Do diskusí s občany z nejrůznějších společenských skupin se zapojí evropští, národní i regionální politici. Přehled všech dialogů je k dispozici na internetové stránce: http://ec.europa.eu/european-debate.

Od zavedení občanství EU před dvaceti lety se toho podařilo hodně: z nejnovějšího průzkumu EU, který bude zveřejněn zítra, totiž vyplývá, že „Evropany“ se dnes cítí být 62 % občanů. V Bulharsku jde o 48 % občanů. Občané Unie využívají svých práv každý den. Ne vždy jsou si ale lidé těchto práv vědomi. Například zhruba šest z deseti Bulharů (57 %) uvádí, že nejsou o právech, která jako občané EU mají, dobře informováni.

Proto Komise vyhlásila rok 2013 Evropským rokem občanů, jehož ústřední součástí jsou právě dialogy s občany.

Proč právě nyní?

Protože Evropa je na rozcestí. O budoucnosti Evropy se nyní hodně mluví – a mnozí hovoří o směřování k politické unii v podobě federace národních států nebo Spojených států evropských. Nadcházející měsíce a roky tak budou pro budoucí orientaci Evropské unie rozhodující. Další evropská integrace musí jít ruku v ruce s posilováním demokratické legitimity Unie. Umožnit občanům, aby se v této v této diskusi mohli přímo vyjádřit, je proto dnes důležitější než kdy předtím.

Jaký bude výsledek těchto dialogů?

Zpětná vazba od občanů, kterou se podaří během dialogů získat, bude pro Komisi vodítkem při zpracování plánů budoucí reformy EU. Jedním z hlavních cílů dialogů je také připravit půdu pro volby do Evropského parlamentu v roce 2014.

Dne 8. května 2013 vydala Evropská komise druhou Zprávu o občanství EU, která předkládá 12 nových konkrétních opatření k vyřešení problémů, se kterými se občané ještě stále potýkají (IP/13/410 a MEMO/13/409). Zpráva o občanství je odpovědí Komise na rozsáhlou online konzultaci, která probíhala od května 2012 (IP/12/461), a na otázky a náměty přednesené v dialozích s občany na téma práv občanů EU a jejich budoucnosti.

Další informace

Další informace o dialogu v Sofii:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/bulgaria/sofia/index_en.htm

Diskuse s občany o budoucnosti Evropy:

http://ec.europa.eu/european-debate

Evropský rok občanů:

http://europa.eu/citizens-2013/cs/home

Evropané mají slovo – výsledky konzultace o právech občanů EU:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Internetové stránky místopředsedkyně Komise a evropské komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové:

http://ec.europa.eu/reding

Místopředsedkyně Redingová na Twitteru: @VivianeRedingEU

Přispějte to debaty na Facebooku:

http://www.facebook.com/ECinBulgaria a na Twitteru: @EC_in_Sofia a #EUdeb8

Kontakt:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

PŘÍLOHA

1. Podle Bulharů je EU nejlépe schopna podniknout účinné kroky proti krizi

Zdroj: Standardní Eurobarometr 79 - květen 2013

2. Pět z deseti Bulharů se cítí být občany EU, avšak pouze čtyři z deseti vědí, co to obnáší

Zdroj: Standardní Eurobarometr 79 - květen 2013

3. Pro Bulhary je největším úspěchem EU volný pohyb osob, zboží a služeb

Zdroj: Standardní Eurobarometr 79 - květen 2013


Side Bar