Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 11. jūlijā

Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir diviem no pieciem Eiropas iedzīvotājiem

Jaunākie dati liecina, ka vairāk nekā 190 miljoniem iedzīvotāju ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK), kas ļauj saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību un tādējādi atpūsties bez rūpēm, ceļojot Eiropas Savienībā, Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Islandē. EVAK lietotāju skaits aizvien pieaug, un 2012. gadā EVAK saņēmuši par 15 miljoniem vairāk iedzīvotāju salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Eiropas nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs Lāslo Andors sacīja: "Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir patiess veiksmes stāsts, jo patlaban divi no pieciem eiropiešiem izmanto šo karti, kas ļaus tiem ietaupīt laiku un naudu gadījumā, ja viņi saslimst vai nokļūst nelaimes gadījumā ceļojuma laikā citā valstī. Vairumā gadījumu EVAK darbojas nevainojami. Tomēr, ja dalībvalsts nav izpildījusi savus pienākumus atbilstoši ES tiesību aktiem un atsakās atzīt šo karti, Komisija rīkosies, lai aizsargātu Eiropas pilsoņu tiesības."

EVAK apliecina, ka personai ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību uzņēmējvalsts veselības aprūpes sistēmā ar tādiem pašiem nosacījumiem un par tādu pašu samaksu, kā attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Piederības valsts veselības apdrošināšanas iestāde izsniedz karti bez maksas. EVAK nevar izmantot, lai segtu plānotu ārstēšanos citā valstī.

Slimnīcām, kuras sniedz valsts veselības aprūpes pakalpojumus, jāatzīst EVAK. Vairumā gadījumu pacienti, kuri uzrāda EVAK, saņem vajadzīgo medicīnas aprūpi un bez sarežģījumiem saņem izdevumu atmaksu. Ja EVAK netiek pieņemta, pacientiem jāsazinās ar attiecīgo tās valsts veselības aprūpes iestādi, kurā viņi atrodas. Tālruņu numuri ārkārtas gadījumiem ir viegli atrodami, izmantojot EVAK aplikāciju viedtālruņiem un planšetdatoriem (skatīt turpmāk). Ja karte joprojām netiek pieņemta, pacientiem jāvēršas pēc palīdzības savas piederības valsts veselības aprūpes iestādē. Ja jautājums aizvien netiek risināts, pacientiem jāsazinās ar Eiropas Komisiju. Komisija var izskatīt sūdzības un iesniegt jautājumu attiecīgās valsts iestādēs, kā tā nesen rīkojās saistībā ar Spāniju (IP/13/474). Pārkāpumu procedūras tiks sāktas pret dalībvalsti, kas nepiemēro ES tiesību aktus par EVAK lietošanu.

Lejupielādējiet aplikāciju!

EVAK aplikācija sniedz informāciju par karti, neatliekamās palīdzības tālruņa numurus, ietvertos medicīniskās palīdzības veidus un izmaksas, informāciju par atlīdzības pieprasīšanu un kontaktinformāciju, ar ko sazināties kartes nozaudēšanas gadījumā. Aplikācija aptver 27 ES valstis, Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un Šveici. Tā ir pieejama 24 valodās ar iespēju pāriet no vienas valodas uz citu. Aplikācija tiks drīzumā pielāgota, ņemot vērā neseno Horvātijas pievienošanos Eiropas Savienībai.

Aplikācija neaizstāj EVAK.

Sīkāka informācija

Eiropas veselības apdrošināšanas karte

Lāslo Andora tīmekļa vietne

Lāslo Andors tviterī

Abonējiet e-pastā Eiropas Komisijas bezmaksas jaunumus par nodarbinātību, sociālajām lietām un iekļautību.

Kontaktpersonas :

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Cécile Dubois (+32 2 295 18 83)


Side Bar