Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. liepos 11 d.

Šiandien įsigalioja naujos ES taisyklės, padėsiančios kovoti su klaidinančia informacija ir užtikrinsiančios, kad ES būtų parduodami saugesni kosmetikos gaminiai

Nuo šiandien parduotuvėse parduodami kosmetikos gaminiai (tiek pagaminti ES, tiek importuoti iš trečiųjų šalių) turėtų visiškai atitikti Kosmetikos gaminių reglamento reikalavimus, kuriais vadovaujantis užtikrinami griežtesni saugumo standartai ir teikiama daugiau informacijos vartotojams.

Už vartotojų reikalų politiką atsakingas Europos Komisijos narys Nevenas Mimica sakė: „Dabar vartotojai yra geriau apsaugoti ir gauna aiškesnę informaciją apie visus perkamus kosmetikos gaminius, ar tai būtų kasdienio vartojimo prekės, kaip dantų pasta, ar grožio gaminiai, kaip lūpų dažai ar losjonas po skutimosi. Dėl naujų taisyklių taip pat lengviau užtikrinamas nuostatų vykdymas, nes perkami gaminiai nekelia abejonių ir nepasitikėjimo.“

Didesnis pasitikėjimas turėtų būti naudingas tiek gamintojams, tiek vartotojams. Kosmetikos pramonėje yra daug pasaulinio masto pirmaujančių gamintojų (apskritai gamintojų yra daugiau kaip 4 000), todėl ši pramonė svarbi globalizuotoje ekonomikoje veikiančiai ES. Šiame sektoriuje tiesiogiai ir netiesiogiai dirba daugiau kaip 1,5 mln. žmonių.

2009 m. Tarybos ir Parlamento priimtu Kosmetikos gaminių reglamentu padaryti šie esminiai pakeitimai:

Sugriežtinti kosmetikos gaminių saugumo reikalavimai. Dabar gamintojai prieš pateikdami gaminį rinkai turi pagal konkrečius reikalavimus parengti gaminio saugos ataskaitą.

Nustatyta „atsakingo asmens“ sąvoka. Rinkai gali būti teikiami tik tie kosmetikos gaminiai, kuriems ES paskirtas atsakingas juridinis ar fizinis asmuo. Pagal naująjį Kosmetikos gaminių reglamentą galima tiksliai nustatyti atsakingą asmenį; be to, reglamente aiškiai apibrėžtos pareigos. Atsakingas asmuo privalo saugoti gaminio informacijos bylą, kurioje yra prieinamas galiojantis gaminio saugos vertinimas, skirtas nacionalinių rinkos priežiūros institucijų patikroms.

Centralizuotas pranešimas apie visus ES rinkai pateiktus kosmetikos gaminius. Gamintojas turės pranešti apie savo gaminį tik vieną kartą ES Pranešimo apie kosmetikos gaminius portale (CPNP). Įvykus nelaimingam atsitikimui, apsinuodijimų kontrolės centrų darbuotojai, naudodami portale saugomą informaciją, galės labai greitai sužinoti gaminių sudėtį, o vykdydamos priežiūrą kompetentingos institucijos galės lengvai prieiti prie informacijos apie visus ES rinkai pateiktus kosmetikos gaminius.

Nustatyta, kad būtina pranešti apie didelį nepageidaujamą poveikį. Atsakingas asmuo privalės pranešti apie didelį nepageidaujamą poveikį kompetentingoms nacionalinėms institucijoms. Institucijos taip pat rinks informaciją, kurią teiks, pavyzdžiui, vartotojai ir sveikatos apsaugos darbuotojai, ir privalės ja dalytis su kitomis ES valstybėmis narėmis.

Naujos nanomedžiagų naudojimo kosmetikos gaminiuose taisyklės. Dažikliams, konservantams ir UV spindulių filtrams, įskaitant nanomedžiagas, turi būti išduoti konkretūs leidimai. Jeigu Komisijai kils abejonių, bus būtina ES lygmeniu visapusiškai įvertinti gaminių, kuriuose yra kitų nanomedžiagų, kurioms Kosmetikos gaminių reglamentu nenustatyta kitokių apribojimų, saugą. Nanomedžiagas privaloma nurodyti sudedamųjų dalių sąraše prie veikliosios medžiagos pavadinimo skliausteliuose pridedant žodį „nano“, pvz., „titano dioksidas (nano)“.

Be to, šiandien priimtu naujuoju Komisijos reglamentu nustatyti bendri kosmetikos teiginių kriterijai. Gamintojai, norintys ant savo gaminio užrašyti teiginį, pvz., ant dezodoranto užrašyti: „Veikia 48 valandas“, turės laikytis šešių bendrų kriterijų: teisinio atitikimo, teisingumo, pagrįstumo faktais, sąžiningumo, nešališkumo ir sprendimų pagrindimo informacija. Nacionalinės kompetentingos institucijos galės tikrinti teiginius pagal šiuos kriterijus.

Pagrindiniai faktai

  • Kosmetika – tai ne tik makijažas, kvepalai ir losjonai, bet ir vartotojų sveikatai ir gerovei būtini gaminiai, pvz., nuo saulės poveikio apsaugantys gaminiai, dantų pasta, muilas ir šampūnai.

  • 2009 m. priimtas naujas Kosmetijos gaminių reglamentas įsigalioja 2013 m. liepos 11 d. praėjus pereinamajam laikotarpiui, kuris buvo nustatytas, kad pramonė galėtų prisitaikyti prie naujų taisyklių. Pirmieji Europos teisės aktai dėl kosmetikos gaminių buvo priimti prieš 35 metus ir ne mažiau kaip 7 kartus buvo iš esmės peržiūrėti.

Daugiau informacijos

http://ec.europa.eu/consumers/sectors/cosmetics/index_en.htm

Komisijos nario N. Mimicos svetainė:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/mimica/index_en.htm

Komisijos nario N. Mimicos paskyra „Twitter“ tinkle: @MimicaEU

Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinio direktorato paskyra „Twitter“ tinkle: @EU_Consumer

Asmenys ryšiams:

Frédéric Vincent (ad interim) tel. +32 2 298 71 66

Aikaterini Apostola tel. +32 2 298 76 24


Side Bar