Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 8 lipca 2013 r.

Popyt na szybkie łącza: 45 proc. europejskich użytkowników internetu pragnie polepszyć swoje połączenie internetowe lub zmienić dostawcę na zapewniającego szybsze łącze

Według najnowszego ogólnoeuropejskiego badania dotyczącego sposobów korzystania z internetu przez Europejczyków szybkość łącza internetowego staje się najważniejszym kryterium dla użytkowników internetu. Prawie połowa (45 proc.) europejskich gospodarstw domowych polepszyłaby swój abonament internetowy lub zmieniła dostawcę na zapewniającego szybsze łącze, co oznacza, że szybkość łącza internetowego staje się ‑ obok ceny ‑ najważniejszym czynnikiem determinującym wybór planu internetowego.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: „Konsumenci coraz częściej dbają o to, by ich internet był wystarczająco szybki między innymi do oglądania filmów. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą z domu prędkość internetu wpływa również na konkurencyjność. Dokonując wyboru, konsumenci zwracają obecnie uwagę zarówno na prędkość, jak i na cenę."

Badanie wykazało również, że ponad połowa (54 proc.) gospodarstw domowych ogranicza swoje krajowe i międzynarodowe połączenia telefonii komórkowej ze względu na koszty. Kroes stwierdziła: „Żyjemy w epoce smartfonów, w której wysokiej jakości usługi telefonii komórkowej stanowią niezbędny element codziennego życia. Jest nie do przyjęcia, żeby połowa użytkowników ograniczała długość rozmów przez telefon komórkowy ze względu na koszty, a także by brak jednolitego rynku usług internetowych sprzyjał takim ograniczeniom.” Jednakże badanie z 2013 r. wykazało wynoszący 11 proc. spadek (z 60 proc. do 49 proc.) ilości osób zaniepokojonych wysokością kosztów połączeń z innymi sieciami telefonii komórkowej. Świadczy to o tym, że wysiłki Komisji na rzecz ograniczenia stawek za zakończenie połączenia w sieci komórkowej mają pozytywne skutki dla klientów.

Z badania Eurobarometru płyną następujące wnioski:

Prędkość odgrywa coraz większą rolę

  1. Dzięki konkurencji udało się zapewnić przystępne ceny, ale konieczne będzie podjęcie większych wysiłków w celu spełnienia wymagań dotyczących większej prędkości.

  2. Około 40 proc. respondentów napotkało trudności związane z dostępem do treści i aplikacji internetowych z powodu niewystarczającej prędkości lub przepustowości.

Jakość usług

  1. 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że czasami napotyka trudności związane z dostępem do treści internetowych lub miało zablokowane aplikacje na swoich telefonach komórkowych (o 4 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2011 r.). Problemy pojawiają się najczęściej podczas prób oglądania filmów (42 proc.), słuchania muzyki (22 proc.), darmowego pobierania filmów (22 proc.), oglądania transmisji na żywo (20 proc.) lub grania w gry internetowe (19 proc.).

  2. Zastrzeżenia wzbudzała również jakość dźwięku. Tylko 38 proc. respondentów przyznało, że jakość dźwięku w ich telefonach komórkowych jest bardzo dobra w porównaniu z 49 proc. w przypadku telefonów stacjonarnych i 25 proc. w przypadku połączeń przez internet.

Otwarty internet i neutralność sieci

  1. Blokowanie dostępu do filmów jest jedną z najbardziej irytujących kwestii w odniesieniu do neutralności sieci i praw autorskich.

  2. 34 proc. dorosłych użytkowników korzysta z usług telefonii internetowej (wzrost w stosunku do 27 proc. w 2012 r.).

Tendencje zachowań konsumenckich

  1. 44 proc. gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden abonament internetu mobilnego (wzrost w stosunku do 30 proc. w 2012 r.).

  2. 45 proc. gospodarstw domowych posiada pakiet usług komunikacyjnych (np. pakiet, w skład którego wchodzi telewizja, szerokopasmowy dostęp do internetu, telefon, usługi telefonii komórkowej) od tego samego dostawcy.

  3. 40 proc. ankietowanych (spośród wspomnianych 45 proc. gospodarstw domowych) rozważało możliwość zmiany dostawcy pakietu usług komunikacyjnych, przy czym 29 proc z nich uważa, że nie jest łatwo porównać warunki oferowane w pakietach.

Kontekst

Badanie dotyczące korzystania przez gospodarstwa domowe ze środków łączności elektronicznej przeprowadzane jest corocznie od 2006 r. Pełny tekst sprawozdania zostanie opublikowany w najbliższych tygodniach.

Badanie ma na celu wspieranie rozwoju polityki w dziedzinie łączności elektronicznej za pomocą regularnie gromadzonych danych i informacji na temat tendencji w zakresie nastawienia wśród gospodarstw domowych i osób indywidualnych do świadczenia podstawowych usług łączności elektronicznej.

Prace w terenie na potrzeby badania przeprowadzono w marcu 2013 r. Badanie przeprowadzono wśród 27 786 respondentów z różnych reprezentatywnych grup społecznych i demograficznych ludności UE poprzez bezpośrednie rozmowy w domu. Ponieważ prace w terenie przeprowadzono przed oficjalną datą przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej w dniu 1 lipca 2013 r., wyniki są przedstawiane odrębnie w odniesieniu do UE 27 i Chorwacji, a wartości średnie UE dotyczą tylko UE 27.

Przydatne linki

Tabela wyników agendy cyfrowej

Agenda cyfrowa

Neelie Kroes

Neelie Kroes w serwisie Twitter

Kontakt

Email: comm-kroes@ec.europa.eu Tel: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar