Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 30. janvārī

ES balva par izciliem sasniegumiem veselības žurnālistikā — jau ceturto gadu

Tonio Borgs, par veselību un patērētāju politiku atbildīgais Eiropas Komisijas loceklis, apbalvošanas ceremonijā Briselē vakar vakarā paziņoja Eiropas Savienības veselības aizsardzības ceturtās žurnālistikas balvas ieguvējus. Konkursā tika vērtēti no visām ES dalībvalstīm iesniegti 557 žurnālistu raksti, kuru temats bija veselības aprūpe un pakalpojumi veselības jomā, papildu "īpašo balvu" piešķirot par rakstu, kura tematika ir smēķēšanas atmešana. Konkursa uzvarētāji ir:

1. vieta: Petr Třešňàk par rakstu "Piedzīvojumi 14. palātā" žurnālam "Respekt" (Čehija). Rakstā aprakstīta psihiatriskā slimnīca, kurā ārstējas smagā stāvoklī esoši pacienti, un kāds slimnieku kopējs, kura nesavtīgais darbs mainījis slimnīcas pacientu ikdienu.

2. vieta: Ailbhe Jordan par rakstu "Vai skrīnings ir tukša naudas izšķiešana?" laikrakstam "Medical Independent" (Īrija). Autore rakstā pievēršas debatēm par vēža diagnostikas – īpaši krūts vēža diagnostikas – ieguvumiem un lietderību.

3. vieta: Daniela Cipolloni par rakstu "Meli, ko izplata privātās nabassaišu asins bankas" žurnālam "Oggi Scienza" (Itālija). Kā liecina raksta nosaukums, rakstā aplūkots pretrunīgi vērtētais jautājums par jaundzimušo nabassaišu asiņu uzglabāšanu turpmākām medicīniskām manipulācijām.

Īpašās balvas ieguvējs: Tobias Zick par vispusīgu rakstu "Sabiezējušā gaisā" žurnālam "Neon" (Vācija). Rakstā izpētīts, cik ļoti smēķēšana Vācijā no populāras nodarbes pārtapusi par nepopulāru darbību, un ir dots ieskats par tabakas kontroli no vēsturiskā, politiskā, juridiskā un filosofiskā viedokļa.

Apbalvošanas ceremonijā komisārs T. Borgs sacīja: "Visi četri šodien apbalvotie žurnālisti godīgi un tieši apraksta izvēlētos tematus un savos rakstos nevairās no patiesības. Lai gan visi raksti ir par atšķirīgiem tematiem – garīgā veselība, vēža diagnostika, cilmes šūnu bankas un tabakas kontrole – tajos visos ir aplūkoti sarežģīti jautājumi, par kuriem nepieciešams diskutēt Eiropas Savienības mērogā."

Plašāka informācija

ES žurnālistikas balva veselības aizsardzības jomā, kuru pasniedz nu jau ceturto gadu, ir paredzēta tam, lai vairotu sabiedrības informētību par svarīgiem veselības jautājumiem, kas ietekmē cilvēku dzīvi visā Eiropas Savienībā, – tie ir jautājumi, kurus Eiropas Komisija risina ar tiesību aktiem vai citiem pasākumiem. Balvas nolūks ir veicināt un apbalvot izcilu žurnālistiku veselības aizsardzības jomā visā Eiropā.

Galvenā tēma šajā gadā atkal bija kampaņa “Eiropa pacientiem”, kas ietver plašu ar veselības aprūpi un pacientu drošumu saistītu apakštēmu loku. Tematu sarakstam tika pievienota aktīvu un veselīgu vecumdienu tēma, jo 2012. gads bija Eiropas Aktīvu vecumdienu un paaudžu solidaritātes gads. Turklāt jau otro gadu tika pasniegta "īpašā balva" par smēķēšanas atmešanas tematu, kas ir viena no Komisijas prioritātēm saistībā ar tabakas apkarošanu.

Uzvarētāju izraudzīšanās notika divās kārtās. Valstu žūrijas izvēlējās vienu valsts finālistu galvenajā kategorijā un dažos gadījumos atsevišķu finālistu īpašajā kategorijā “Smēķēšanas atmešana”. Tad par 4 uzvarētājiem Briselē vienojās ES žūrija, kurā bija Eiropas Komisijas ierēdņi, sabiedrības veselības eksperti un žurnālisti. Visi finālisti tika uzaicināti uz Briseli, lai piedalītos žurnālistiem paredzētajā seminārā un apbalvošanas ceremonijā.

Pirmo trīs vietu ieguvēji šogad saņēma šādas balvas:

  • 1. vieta: 6 000 eiro,

  • 2. vieta: 2 500 eiro,

  • 3. vieta: 1 500 eiro.

  • Īpašā balva par smēķēšanas atmešanas tematiku: 3 000 eiro1.

Plašāku informāciju par ES žurnālistikas balvu veselības aizsardzības jomā var saņemt un uzvarētāju un finālistu rakstus var lasīt šajā īpaši izveidotajā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/index_en.htm

Twitter: @EU_Health

Kontaktpersonas

Shirin Wheeler (+32 2 296 65 65)

Annemarie Huber (+32 2 299 33 10)

1 :

Šo balvu finansē no ES Veselības programmas budžeta.


Side Bar