Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 28 czerwca 2013 r.

Debata na temat przyszłości Europy: wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding rozmawia z obywatelami w Esch/Alzette (Luksemburg)

W 13 państwach członkowskich odbyło się już 21 dialogów z obywatelami. W niedzielę to obywatele Luksemburga będą mieli okazję podzielić się z politykami swoimi opiniami, komentarzami, wizjami i pytaniami dotyczącymi przyszłości Europy, konsekwencji kryzysu gospodarczego i praw obywateli UE. Tego dnia wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding spotka się w Esch/Alzette wraz z luksemburskim ministrem pracy Nicolasem Schmitem, deputowanym do Parlamentu Europejskiego Charlesem Goerensem oraz przewodniczącym belgijskiej partii CDH Benoît Lutgenem, w ramach dialogu obywatelskiego w Rockhal w Esch-Belval z około 400 obywatelami, aby porozmawiać o ich oczekiwaniach, obawach i nadziejach dotyczących przyszłości Europy.

„To właśnie w Luksemburgu idea europejska jest widoczna na co dzień: przekraczanie granic jest tu codziennością. Europa jest codziennością. Oczekuję więc, że dyskusja będzie żywa i pojawi się wiele idei, pomysłów i opinii na temat roli i przyszłości Europy” - powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. „Europa stoi obecnie na rozdrożu i właśnie teraz potrzebujemy jasnej wizji, w którą stronę iść w nadchodzących latach. Zdanie obywateli jest teraz szczególnie ważne. Moje przesłanie: Europa musi wspierać obywateli. Czy wy jesteście gotowi, aby wspierać Europę?”

Dyskusję w Esch/Alzette poprowadzi Joseph Rodesch, który jest znany w Luksemburgu jako „Mr. Science”. Dwugodzinna dyskusja obejmie trzy zagadnienia: kryzys finansowy i gospodarczy, prawa obywateli oraz przyszły rozwój Unii Europejskiej.

Debata odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 czerwca, od godz. 14.00 do godz. 16.00 w dużej sali koncertowej w Rockhal w Esch-Belval.

Będzie ona na żywo transmitowana w internecie jako webstreaming. Obywatele z całej Europy będą mogli również uczestniczyć w niej za pośrednictwem serwisu Twitter, wykorzystując hashtag #EUDeb8. Zainteresowane osoby mogą również dyskutować na stronie internetowej 30juinrockhal.eu i zadawać Viviane Reding pytania w przygotowaniu do dialogu.

Kontekst

Jaki jest cel dialogu z obywatelami?

W styczniu Komisja Europejska ogłosiła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli (IP/13/2), poświęconym prawom obywateli. Przez cały rok członkowie Komisji, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz politycy z państw członkowskich osobiście prowadzą debaty w całej UE w ramach spotkań z obywatelami dotyczące ich oczekiwań związanych z przyszłością Europy.

Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding uczestniczyła już w dyskusjach z obywatelami w Kadyksie (Hiszpania), Grazu (Austria), Berlinie (Niemcy), Dublinie (Irlandia), Coimbrze (Portugalia), Salonikach (Grecja) i Brukseli (Belgia). Do lutego 2014 r. w całej Unii Europejskiej odbędzie się przynajmniej 21 kolejnych dialogów, w ramach których wielu europejskich, krajowych i lokalnych polityków podejmie debatę z obywatelami ze wszystkich środowisk. Wszystkie debaty można śledzić na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/european-debate/index_en.htm.

W ciągu dwudziestu lat, które upłynęły od momentu wprowadzenia obywatelstwa UE, wiele udało się osiągnąć: niedawno opublikowane badanie UE wykazało, że 63 % obywateli uważa się za „Europejczyków”. W Luksemburgu liczba ta jest jeszcze wyższa: 83% (zob. załącznik).

W całej UE obywatele na co dzień korzystają z przysługujących im praw. Równocześnie jednak nie zawsze są ich w pełni świadomi. Na przykład około 37% Luksemburczyków (a 54% wszystkich Europejczyków) ciągle jeszcze uważa, że nie są wystarczająco poinformowani o swoich prawach jako obywatele UE.

Dlatego też Komisja uczyniła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli, poświęconym obywatelom i przysługującym im prawom. Głównym elementem debaty dotyczącej przyszłości Europy są dialogi obywatelskie.

Dlaczego Komisja prowadzi ten dialog właśnie teraz?

Ponieważ Europa znajduje się obecnie na rozdrożu. O jej przyszłości rozmawiają dziś wszyscy, a przy tym wiele osób opowiada się za przekształceniem jej w unię polityczną, federację państw lub stany zjednoczone Europy. Nadchodzące miesiące i lata będą decydujące dla rozwoju Unii Europejskiej. Dalsza integracja europejska musi iść w parze ze wzmocnieniem legitymacji demokratycznej Unii.

Jaki będzie wynik tych spotkań?

Głosy obywateli zebrane podczas spotkań pomogą Komisji w sporządzeniu planów przyszłej reformy UE i zmian traktatowych, w obliczu których się znajdujemy. Jednym z głównych celów jest również przygotowanie gruntu pod wybory europejskie, które odbędą się w 2014 r.

Dnia 8 maja 2013 r. Komisja opublikowała ponadto drugie sprawozdanie na temat obywatelstwa europejskiego, w którym zaproponowała w Europejskim Roku Obywateli 12 nowych działań służących rozwiązaniu nadal istniejących problemów obywateli (IP/13/410 i MEMO/13/409). Sprawozdanie na temat obywatelstwa jest wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji internetowych przeprowadzonych w maju 2012 r. (IP/12/461). oraz kwestii poruszonych i sugestii poczynionych podczas dialogów obywatelskich na temat unijnej polityki w zakresie obywatelstwa.

Więcej informacji:

Dalsze informacje na temat dyskusji odbywających się w Brukseli:

http://ec.europa.eu/belgium/events/130405_debates_en.htm.

Debaty z obywatelami na temat przyszłości Europy:

http://ec.europa.eu/european-debate/index_en.htm.

Europejski Rok Obywateli:

http://europa.eu/citizens-2013/pl/home

Europejczycy mają głos - Wyniki konsultacji społecznych na temat praw obywateli Unii

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_en.pdf

Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reding/index_en.htm

Viviane Reding na Twitterze: @VivianeRedingEU

Dołącz do debaty na Twitterze: #EUdeb8

Kontakt:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

ZAŁĄCZNIK

1. Dziewięciu na dziesięciu Luksemburczyków czuje się Europejczykami, jednak czterech na dziesięciu chce wiedzieć więcej o swoich prawach

2. Dla Luksemburczyków największymi osiągnięciami Unii są pokój w Europie i swoboda przemieszczania się


Side Bar