Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 28. jūnijā

Debates par Eiropas nākotni – Komisijas priekšsēdētāja vietniece Redinga tiekas ar pilsoņiem Ešā pie Alzetas, Luksemburgā

Pēc tam, kad 13 Eiropas Savienības dalībvalstīs jau ir noticis 21 dialogs ar pilsoņiem, svētdien būs kārta pilsoņiem Luksemburgā – viņi varēs izklāstīt politiķiem savas domas, uzskatus un vīzijas, kā arī uzdot jautājumus par Eiropas nākotni, ekonomikas krīzes sekām un ES pilsoņu tiesībām. Pilsoņu dialoga ietvaros Komisijas priekšsēdētāja vietniece Viviāna Redinga kopā ar Luksemburgas darba ministru Nikolasu Šmitu, Eiropas Parlamenta deputātu Šarlu Gērensu un Beļģijas partijas CDH priekšsēdētāju Benuā Lutgenu svētdien Ešas-Belvales koncertzālē (Rockhal) tiksies ar aptuveni 400 pilsoņiem, lai diskutētu par viņu gaidām, rūpēm un cerībām saistībā ar Eiropas nākotni.

„Tieši Luksemburgā mēs katru dienu saskaramies ar Eiropas ideju – robežu šķērsošana ir ikdiena. Eiropa ir ikdiena. Tāpēc es sagaidu aktīvas debates ar daudzām idejām, ierosinājumiem un viedokļiem par Eiropas lomu un nākotni”, teica Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece un ES tiesiskuma, pamattiesību un pilsonības komisāre Viviāna Redinga. „Eiropa šobrīd atrodas krustcelēs, un tieši tāpēc mums tagad ir vajadzīga skaidra vīzija par virzību nākamajos gados. Pilsoņu viedoklis šobrīd ir svarīgāks nekā jebkad līdz šim. Mans vēstījums ir šāds: Eiropai ir jākalpo pilsoņiem. Vai jūs esat gatavi kalpot Eiropai?”

Ešā pie Alzetas notiekošo diskusiju vadīs Jozefs Rodešs, kuru Luksemburgā pazīst kā „Mr. Science”. Divu stundu gaitā tiks apspriestas trīs tematiskas jomas: finanšu un ekonomikas krīze, pilsoņu tiesības un turpmākā Eiropas Savienības attīstība.

Debates notiks šo svētdien, 30. jūnijā, no plkst. 14.00 līdz 16.00 Rockhal lielajā koncertzālē Ešā-Belvalē.

Debates varēs vērot tiešraidē, kas tiks straumēta tīmeklī. Pilsoņi no visas Eiropas var arī piedalīties debatēs, izmantojot Twitter (birka: #EUDeb8). Turklāt ieinteresētie pilsoņi var piedalīties diskusijā, apmeklējot tīmekļa vietni 30juinrockhal.eu un uzdodot Viviānai Redingai jautājumus pirms dialoga sākuma.

Vispārīga informācija

Ko apspriež dialogos ar pilsoņiem?

Eiropas Komisija janvārī uzsāka Eiropas Pilsoņu gadu (IP/13/2), kas ir veltīts pilsoņiem un viņu tiesībām. Visa gada garumā ES komisāri, Eiropas Parlamenta deputāti un dalībvalstu politiķi „pilsoņu sanāksmēs” visā Eiropas Savienībā apspriedīs ar cilvēkiem to, ko viņi sagaida attiecībā uz Eiropas nākotni.

Komisijas priekšsēdētāja vietniece Redinga ir jau piedalījusies diskusijās Kadisā (Spānijā), Grācā (Austrijā), Berlīnē (Vācijā), Dublinā (Īrijā), Koimbrā (Portugālē), Salonikos (Grieķijā) un Briselē (Beļģijā). Līdz 2014. gada februārim Eiropas Savienībā ir paredzēts vēl vismaz 21 dialogs ar pilsoņiem, kuru gaitā Eiropas, valsts un vietēja līmeņa politiķi diskutēs ar pilsoņiem no visām sabiedrības grupām. Debatēm var sekot šādā tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm.

20 gadu laikā kopš ES pilsonības ieviešanas ir daudz sasniegts – nesen publicēts ES apsekojums liecina, ka 63 % no visiem iedzīvotājiem jūtas piederīgi Eiropai. Luksemburgā šis rādītājs ir ievērojami lielāks, proti, 83 % (skatīt pielikumu).

Visā ES pilsoņi ikdienā īsteno savas tiesības. Taču viņi ne vienmēr pilnā apmērā apzinās šīs tiesības. Piemēram, vēl aizvien apmēram 37 % no visiem luksemburgiešiem (un 54 % Eiropas iedzīvotāju) uzskata, ka viņi nav pietiekami informēti par savām ES pilsoņu tiesībām.

Tādēļ Komisija ir pasludinājusi 2013. gadu par Eiropas Pilsoņu gadu, kas ir veltīts pilsoņiem un viņu tiesībām. Pilsoņu dialogi ir centrālais elements šajās diskusijās par Eiropas nākotni.

Kāpēc Komisija organizē šo dialogu tieši tagad?

Eiropa pašlaik ir krustcelēs. Eiropas nākotne pašlaik ir ļoti aktuāls jautājums. Bieži tiek runāts Politisku savienību, Nacionālu valstu federāciju vai Eiropas Savienotajām Valstīm. Turpmākie mēneši un gadi būs izšķirošie Eiropas Savienības attīstībai. Turpmākai Eiropas integrācijai jānotiek vienlaikus ar Savienības demokrātiskās leģitimitātes stiprināšanu.

Kas tiks panākts dialoga rezultātā?

Pilsoņu atsauksmes palīdzēs Komisijai rīkoties, plānojot turpmāko ES reformu un gaidāmos ES Līguma grozījumus. Viens no svarīgākajiem mērķiem ir arī sagatavoties 2014. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Turklāt Komisija 2013. gada 8. maijā publicēja otro ziņojumu par Savienības pilsonību, kurā tā Eiropas Pilsoņu gada ietvaros ierosināja 12 jaunus un konkrētus pasākumus, lai risinātu vēl pastāvošās problēmas, ar ko pilsoņi saskaras (IP/13/410 un MEMO/13/409). Ziņojums ES pilsonību tika izstrādāts, pamatojoties uz 2012. gada maijā uzsākto liela mēroga apspriešanu tiešsaistē (IP/12/461) un uz pilsoņu dialogu gaitā izvirzītajiem jautājumiem un ierosinājumiem par Komisijas politiku ES pilsonības jomā.

Plašāka informācija

Plašāka informācija par diskusiju Briselē:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm.

Diskusijas ar pilsoņiem par Eiropas nākotni:

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm.

Eiropas Pilsoņu gads:

http://europa.eu/citizens-2013/lv/home.

Eiropiešiem ir savs viedoklis – sabiedriskās apspriešanas par ES pilsoņu tiesībām rezultāti:

http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_lv.pdf.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieces un ES tiesiskuma komisāres Viviānas Redingas tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reding/index_en.htm.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieces Redingas Twitter konts: @VivianeRedingEU.

Līdzdalība debatēs, izmantojot Twitter: #EUdeb8

Kontaktpersonas:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

PIELIKUMS

1. Deviņi no desmit Luksemburgas iedzīvotājiem jūtas piederīgi Eiropai, taču četri no desmit Luksemburgas iedzīvotājiem vēlas saņemt vairāk informācijas par savām tiesībām

2. Luksemburgas iedzīvotāji uzskata, ka miers Eiropā un tiesības uz brīvu pārvietošanos ir lielākie Savienības sasniegumi


Side Bar