Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 25. jūnijā

Starptautiskā diena pret narkomāniju un narkotiku nelikumīgu tirdzniecību – Eiropas Komisija aicina ES mērogā aizliegt sintētisko narkotiku 5-IT

Sagaidot Starptautisko dienu pret narkomāniju un narkotiku nelikumīgu tirdzniecību, Eiropas Komisija šodien ierosināja ES mērogā aizliegt 5-IT – sintētisku vielu, kurai ir stimulējoša un halucinogēna iedarbība. Komisija ir lūgusi ES dalībvalstis novērst šīs narkotiskās vielas brīvu izplatību visā Eiropā, piemērojot tai kontroles pasākumus.

5-(2-aminopropil)indolam, kas pazīstams arī ar nosaukumu 5-IT, jau pašlaik kontroles pasākumus piemēro vismaz septiņās ES valstīs (Austrijā, Kiprā, Dānijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā un Zviedrijā), kā arī Norvēģijā. Laikā no 2012. gada aprīļa līdz augustam vien ar to ir saistīti 24 nāves gadījumi četrās ES valstīs.

"5-IT ir kaitīga psihoaktīvā viela, un ir zināms, ka tā nogalina," sacīja Komisijas priekšsēdētāja vietniece un ES tiesiskuma komisāre Viviāna Redinga. “Es aicinu dalībvalstis ātri pieņemt Komisijas priekšlikumu, lai šai vielai piemērotu krimināltiesiskus pasākumus.”

Līdz šim ir ziņots par vismaz 24 nāves gadījumiem četrās dalībvalstīs (Vācijā, Ungārijā, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē), kur pēcnāves analīžu paraugos 5-IT konstatēts vai nu viens pats, vai arī savienojumā ar citām vielām. Tāpat 21 gadījumā ir ziņots par intoksikāciju bez nāves iestāšanās, kura bija saistīta ar šo jauno psihoaktīvo vielu.

Ar Komisijas šodien pieņemto priekšlikumu tiktu aizliegta 5-IT ražošana un tirdzniecība, paredzot par to kriminālatbildību visā Eiropā. Tagad ES valstu valdībām ir jālemj par to, vai ar kvalificētu balsu vairākumu Padomē piešķirt šiem pasākumiem likuma spēku.

Jauns tiesiskais regulējums psihoaktīvo vielu jomā

Pēdējo gadu laikā jaunas psihoaktīvas vielas ir radušās vēl nepieredzētā apmērā – pagājušajā gadā tika ziņots par 73 šādām vielām, un tas ir trīsreiz vairāk nekā 2009. gadā.

“Jaunu psihoaktīvo vielu straujā izplatība ir viena no lielākajām narkotiku apkarošanas politikas problēmām. Iekšējā tirgū bez robežām mums ir nepieciešami kopīgi ES noteikumi, lai risinātu šo problēmu,” piebilda Komisijas priekšsēdētāja vietniece Redinga. “Turpmāko mēnešu laikā esmu ieplānojusi iesniegt stingrāku ES tiesisko regulējumu attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām, lai ES spētu rīkoties ātrāk un efektīvāk.”

Aptuveni 40 pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas risina ar narkotikām saistītus jautājumus, 24. un 25. jūnijā tikās ar Komisiju, lai apspriestu, kā risināt jaunos uzdevumus narkotiku apkarošanas jomā. ES Pilsoniskās sabiedrības forums narkomānijas jautājumos sniedz Komisijai informāciju par galvenajiem jautājumiem narkotiku apkarošanas jomā, tostarp, kā samazināt narkotiku pieprasījumu, un par starptautiskā līmeņa debatēm par pasaules mēroga narkotiku kontroles sistēmas efektivitāti.

Vispārīga informācija

5-(2-aminopropil)indols, jeb 5-IT, ir sintētiska viela, kurai ir stimulējoša un halucinogēna iedarbība. 5-IT galvenokārt ir pieejams pulvera veidā, kā arī tabletēs un kapsulās, tas ir nopērkams internetā un īpašos veikalos (head shops), un to bieži reklamē kā "pētniecības ķīmisko vielu”. Tas ir arī konstatēts par Benzo Fury dēvēta izstrādājuma, ko tirgo kā “legālu eiforijas izraisītāju” (legal high), paraugos, kā arī tabletēs, kas līdzinās ecstasy.

Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrā (EMCDDA), kurš atrodas Lisabonā, tika veikts zinātnisks riska novērtējums, kas parādīja, ka 5-IT var izraisīt būtisku negatīvu ietekmi, piemēram, tahikardiju un hipertermiju, un tas izraisīt arī acu zīlīšu paplašināšanos, uzbudinājumu un drebuļus. 5-IT nav ārstnieciskas vērtības, nedz arī cita likumīga mērķa tā lietošanai. Šo vielu kontrolē vismaz septiņās ES valstīs (Austrijā, Kiprā, Dānijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā un Zviedrijā), kā arī Norvēģijā.

Komisija izstrādāja priekšlikumu pēc tam, kad tika izveidota jaunu psihoaktīvo vielu riska novērtēšanas un kontroles procedūra, kas noteikta Padomes Lēmumā 2005/387/TI. Padome 2013. gada 22. janvārī lūdza novērtēt 5-IT radīto risku.

Komisija 2010. gadā ierosināja un panāca ES mēroga aizliegumu narkotiskajai vielai mefedronam, kas līdzinās ecstasy (MEMO/10/646), bet 2013. gada sākumā – amfetamīnam līdzīgajai narkotiskajai vielai 4-MA (IP/13/75). Eiropas Komisija 2011. gada 25. oktobrī paziņoja par ES noteikumu pārstrādāšanu attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām, kuru iedarbība imitē tādas bīstamas narkotikas kā ecstasy vai kokaīns un kuras ir kļuvušas par arvien lielāku problēmu (IP/11/1236). Tiesību akta priekšlikumu paredzēts izstrādāt 2013. gadā.

ES 2012. gadā konstatēja 73 šādas vielas, kas ir rekordliels skaitlis un kāpums salīdzinājumā ar 24 vielām 2009. gadā. Šīs vielas arvien vairāk ir pieejamas internetā un ir strauji izplatījušās daudzās dalībvalstīs, kuras saskaras ar grūtībām nepieļaut šo vielu tirdzniecību.

Saskaņā ar Eirobarometra pārskatu 2011. gadā jaunās vielas, kuru iedarbība imitē nelegālās narkotikas, kļūst arvien populārākas, jo 5 % Eiropas jauniešu atzīst, ka ir tās lietojuši. Šie rādītāji visaugstākie ir Īrijā (16%), tai seko Polija (9%), Latvija (9%), Apvienotā Karaliste (8%) un Luksemburga (7%). Eirobarometrs atklāj, ka visās 27 ES dalībvalstīs lielākā daļa jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem atbalsta šo vielu aizliegšanu.

Plašāka informācija

Eiropas Komisija – Narkotiku kontroles politika

http://ec.europa.eu/justice/anti-drugs/index_en.htm

Komisijas priekšsēdētāja vietnieces un ES tiesiskuma komisāres Viviānas Redingas tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/reding

Priekšsēdētāja vietnieces Twitter konts: @VivianeRedingEU

Kontaktpersonas :

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)


Side Bar