Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 25. jūnijā

Priekšsēdētāja vietnieks S. Kallass atklāj jaunu informatīvo kampaņu par pasažieru tiesībām

Pirmo reizi vēsturē miljoniem atpūtnieku, kuri šovasar ceļos pa Eiropas Savienību, varēs izmantot plašas pasažieru tiesības, — tiklab ceļojot ar lidmašīnu vai vilcienu, kā ar kuģi vai autobusu. Tomēr izpēte liecina, ka divas trešdaļas pasažieru savas tiesības nezina. Tālab Komisija sāk jaunu kampaņu, lai daudzos cilvēkus, kuri gatavojas šovasar ceļot, informētu par to, kādas pasažieru tiesības viņiem ir un kā tās var nepieciešamības gadījumā izmantot.

No 25. līdz 28. jūnijam Briselē, Atēnās-Pirejā un Sofijā tiks rīkota kampaņas atklāšana, un Varšavā būs informatīva diena par aviopasažieru tiesībām.

Par mobilitātes un transporta politiku atbildīgais priekšsēdētāja vietnieks Sīms Kallass sacīja: “Miljoniem eiropiešu atvaļinājuma laikā vēlas atpūsties. Lielais vairākums ceļos bez raizēm, tomēr jārēķinās, ka reizēm var atgadīties kļūmes. Šovasar pirmo reizi vēsturē atpūtnieki var ceļot pa visu Eiropu — no Londonas līdz Lisabonai un Ļubļanai, — zinādami, ka ES tiesību akti viņiem garantē pasažieru tiesības, lai kur viņi arī dotos un kādu transportlīdzekli neizmantotu. Pasažieriem savas tiesības jāzina, lai viņi tās spētu izmantot. Šī kampaņa viņiem palīdzēs būt informētākiem.”

Kampaņas atklāšana

Jaunā divu gadu kampaņā Eiropas lidostās, kuģu ostās, autoostās un vilcienu stacijās būs izlikti saistoši plakāti un būs pieejamas skrejlapas un arī informācija internetā visās ES valodās. Tā būs turpinājums pašreizējai kampaņai un it īpaši centīsies uzlabot informētību par jaunajām kuģu pasažieru tiesībām un par autobusu pasažieru tiesībām.

Priekšsēdētāja vietnieks S. Kallass jauno kampaņu oficiāli atklās 26. jūnijā plkst. 15.00 pēc Viduseiropas laika Briseles Zuid/Midi vilcienu stacijā Eiropas Patērētāju centra stendā (pie iekšzemes reisu informācijas punkta), un pēc tam Salon de Disctrict zālē (22. terminālī) notiks sanāksme ar ieinteresētajām personām un žurnālistiem. Visu dienu pasažieri būs laipni lūgti piedalīties īsā viktorīnā, kuras uzvarētāji varēs iegūt dažādas ierīces. Pasākumā piedalīsies

 1. Valsts sekretārs vides, enerģētikas un mobilitātes jautājumos Melhiors Vatelets (Melchior Wathelet),

 2. Beļģijas valsts dzelzceļa mātesuzņēmuma “SNCB/NMBS” vadītājs Jannī Hāks (Jannie Haeck),

 3. Beļģijas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldes “Infrabel” vadītājs Liks Lallemands (Luc Lallemand),

 4. uzņēmuma “SNCB/NMBS” vadītājs Marks Deshēmākers (Marc Descheemaecker),

 5. Eiropas Dzelzceļu kopienas izpilddirektors Libors Lohmans (Libor Lochman).

Nedēļas gaitā kampaņu atklās ar uzrunām vēl trīs vietās Eiropā:

 • Atēnu-Pirejas ostas terminālī ceturtdien, 27. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 14.00 pēc Viduseiropas laika uzstāsies Komisijas Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorāta direktors Fotis Karamitsoss (Fotis Karamitsos);

 • Sofijas autoostā piektdien, 28. jūnijā no plkst. 10.00 līdz 15.00 pēc Viduseiropas laika;

 • aviopasažieru tiesību dienā Varšavas lidostā sadarbībā ar Eiropas Patērētāju centru piektdien, 28. jūnijā būs sabiedrisks pasākums plkst. 10.00–16.00 un preses pasākums plkst. 11.00–13.00 pēc Viduseiropas laika.

Kāpēc ir šī jaunā kampaņa?

 1. 59 % ES aviopasažieru nezina savas tiesības ceļojot, 34 % tās zina, bet 7 % vēl nav viedokļa par šo jautājumu.[2]

 2. 66 % ES iedzīvotāju nezina savas līgumiskās tiesības, pērkot braukšanas biļeti, 34 % tās zina.[3]

 3. Sestajai daļai eiropiešu ir invaliditāte. Turklāt, Eiropas sabiedrībai kļūstot vecākai, būs arvien vairāk tādu pasažieru, kuriem invaliditātes vai kustību traucējumu dēļ būs nepieciešama īpaša palīdzība. Pasažieru tiesību jomā viens no tiesību aktu mērķiem ir invalīdiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem dot tādas pašas iespējas ceļot kā citiem iedzīvotājiem.

 4. ES ir pirmā teritorija pasaulē, kur visu transporta veidu (gaisa, dzelzceļa, ūdens, autobusu) pasažieriem ir visaptverošs tiesību kopums. Cilvēkiem ir jāzina vairāk par tiesībām, kas viņiem nu garantētas ar ES tiesību aktiem.

Kur noskaidrot pasažieru tiesības?

Ir atklāta kampaņas tīmekļa vietne, kurā ir informācija par visiem transporta veidiem. Tā sagatavota visās oficiālajās ES valodās.

Kampaņas videomateriāli un plakāti:

http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/lv/32-campaign.html

Papildu informācija: http://ec.europa.eu/transport/passengers/index_en.htm

Varat ielūkoties arī Komisijas tīmekļa vietnē par ES pasažieru tiesībām.

Ir pieejama mobilā lietojumprogramma par visiem transporta veidiem četrām mobilajām platformām: Apple iPhone un iPad, Google Android, RIM Blackberry un Microsoft Windows Phone 7. Programma ir pieejama 22 ES valodās. Tajā ir izskaidrotas pasažieru tiesības katrā iespējamā problēmas situācijā un norādīts, kam var adresēt sūdzības.

Lejupielādējiet viedtālruņa lietojumprogrammu par pasažieru tiesībām

jebkurai platformai.

MEMO/13/608

Kontaktpersonas:

Helen Kearns (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd (+32 2 295 74 61)

[ :

2] 2009. gada Eirobarometra ziņojums par aviopasažieru tiesībām

[ :

3] 2009. gada Eirobarometra ziņojums par aviopasažieru tiesībām


Side Bar