Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. sausio 28 d.

Iniciatyvos „Grafenas“ ir „Žmogaus smegenų projektas“ nugalėjo didžiausiame istorijoje mokslinių tyrimų pažangumo konkurse tebesitęsiant kovai dėl ilgalaikio mokslo finansavimo

Šiandien Europos Komisija paskelbė daugiamilijardinio ateities ir besiformuojančių technologijų (ABT) konkurso nugalėtojus. Geriausiomis pripažintoms grafeno ir žmogaus smegenų tyrimo iniciatyvoms per 10 metų bus skirta po milijardą eurų jungiant mokslą ir technologijas kurti pasaulyje lygių neturinčiam mokslui. Kiekvienoje iniciatyvoje dalyvauja tyrėjai iš ne mažiau kaip 15 ES valstybių narių ir beveik 200 mokslinių tyrimų institutų.

Vykdant iniciatyvą „Grafenas“ bus tiriamos ir panaudojamos šios perversmą moksle sukėlusios anglies atmainos unikalios savybės. Grafenas – nepaprastas fizikinių ir cheminių savybių derinys: tai pati ploniausia medžiaga, daug geresnė elektros laidininkė nei varis, 100–300 kartų tvirtesnė už plieną ir pasižyminti unikaliomis optinėmis savybėmis. Grafeną, galintį tapti XXI amžiaus stebuklingąja medžiaga (XX amžiuje ja buvo plastikas) ir pakeisti silicį IRT gaminiuose, naudoti tapo įmanoma 2004 m. Europos mokslininkų dėka.

Vykdant „Žmogaus smegenų projektą“ bus sukurtas didžiausias pasaulyje eksperimentinis įrenginys siekiant sukonstruoti patį tiksliausią smegenų modelį, tirti, kaip veikia žmogaus smegenys, ir galiausiai rasti individualiems poreikiams pritaikytus neurologinių ir susijusių ligų gydymo būdus. Šiuo moksliniu tyrimu dedamas mokslinis ir techninis pamatas medicinos pažangai, dėl kurios gali iš esmės pagerėti milijonų europiečių gyvenimo kokybė.

Europos Komisija 10 metų rems „Grafeno“ ir „Žmogaus smegenų“ projektus kaip ateities ir besiformuojančių technologijų pavyzdines iniciatyvas pagal savo mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programas. Nuolatinis finansavimas visu projektų laikotarpiu bus skiriamas pagal ES mokslinių tyrimų bendrąsias programas, daugiausia pagal programą „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), dėl kurios šiuo metu deramasi Europos Parlamente ir Taryboje.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Europos kaip žinių milžinės padėtis priklauso nuo gebėjimo neįmanomą paversti įmanomu ir panaudoti geriausias idėjas. Šiuo daugiamilijardiniu konkursu įvertinami Europos mokslo pasiekimai ir parodoma, kad išsikėlę aukštus tikslus Europoje galime plėtoti geriausius mokslinius tyrimus. Kad Europa liktų konkurencinga, kad ji ir toliau būtų mokslo proveržių centru, per ateinančias savaites ES vyriausybės privalo susitarti dėl programos „Horizontas 2020“ plataus užmojo biudžeto.“

Projektui „Grafenas“ vadovauja prof. Jaris Kinaretas iš Švedijos Chalmerso universiteto. Pavyzdinėje iniciatyvoje dalyvauja per 100 mokslinių tyrimų grupių ir 136 pagrindiniai tyrėjai, tarp jų – keturi Nobelio premijos laureatai. „Žmogaus smegenų projekto“, kuriam vadovauja prof. Henry'is Markramas iš Lozanos federalinės politechnikos mokyklos, dalyviai – mokslininkai iš 87 institucijų.

Kompiuterijos ir mokslo pagrindu ateityje bus bendradarbiavimas. Ateities ir besiformuojančių technologijų pavyzdinių iniciatyvų programa yra pasaulio mastu beprecedentė pastanga palaikyti šią mokslo raidos tendenciją. Pavyzdinių iniciatyvų atrankos konkursas paskatino naujo masto ir trukmės bendradarbiavimą. Įprastus dvejų–ketverių metų finansavimo ciklus pakeitus 10 metų ir suteikus didžiulę finansinę paskatą, projektų pasiūlymų mokslinis lygis gerokai pakilo. Dėl to ilgainiui Europa gaus daugiau naudos, įskaitant naujas technologijas ir spartesnį inovacijų diegimą.

Pagrindiniai faktai

„Horizontas 2020“ yra nauja ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa, kurią Komisija pateikė su 2014–2020 m. ES biudžeto pasiūlymu. Siekdama, kad moksliniai tyrimai ir inovacijos labiau padėtų skatinti augimą ir užimtumą, Komisija septyneriems metams pasiūlė plataus užmojo – 80 mlrd. eurų – biudžetą, į kurį įtraukta ir pati ateities ir besiformuojančių technologijų pavyzdinė programa.

Geriausiomis pripažintoms iniciatyvoms bus skirta iki 54 mln. eurų pagal Europos Komisijos IRT 2013 m. darbo programą. Lėšų dar bus gauta pagal kitas ES mokslinių tyrimų bendrąsias programas, iš privačių partnerių, įskaitant universitetus, valstybių narių ir pramonės.

Grafenas. Panašu, kad ilgainiui ši medžiaga taps tiek pat svarbi kiek plienas arba plastikas. Grafeno moksliniai tyrimai – tai besiformuojančios praktikoje greitai pritaikomos nanotechnologijos pavyzdys, kai akademinėse laboratorijose padaryti atradimai sparčiai paverčiami prietaikomis ir komerciniais produktais. Grafenas ir susijusios medžiagos trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu gali iš esmės paveikti informacijos ir ryšių technologijas: grafeno komponentai gali būti integruojami į siliciu grindžiamą elektroniką ir palaipsniui pakeisti silicį arba juos panaudojant gali būti kuriamos visai naujos prietaikos. Grafeno moksliniai tyrimai gerokai paveiks ne tik informacijos ir ryšių technologijų, bet ir energetikos, transporto bei sveikatos priežiūros sritis.

„Žmogaus smegenų projektas“. Įgyvendinus šią iniciatyvą neurologijoje ir neuroinformatikoje imituojant smegenų veiklą bus renkami ir integruojami eksperimentiniai duomenys. Taip bus nustatomos ir užpildomos mūsų žinių spragos. Medicinai šio projekto rezultatai bus svarbūs tuo, kad derinant juos su ligų ir vaistų imitavimu bus lengviau nustatyti tikslesnę diagnozę. Kompiuterijoje nauji sąveikiojo itin spartaus skaičiavimo metodai, skatinami smegenų veiklos imitavimo reikmių, turės įtakos daugeliui pramonės sričių, o pagal smegenų modelį kuriant prietaisus ir sistemas bus įveikti esminiai dabartinių technologijų energijos vartojimo efektyvumo, patikimumo ir programuojamumo apribojimai, atveriant kelią sistemoms, kurių ypatybės bus panašios į žmogaus smegenų gebėjimus.

Naudingos nuorodos

Žr. MEMO/13/36

Skaitmeninės darbotvarkės svetainė

Neelie Kroes interneto svetainė

Neelie Kroes paskyra tinkle Twitter

Contatti:

Ryan Heath (+32 2 296 17 16), Twitter: @RyanHeathEU

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar