Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 14. júna 2013

Komisár Hahn víta otvorenie „mosta Nová Európa“, mocného symbolu európskej spolupráce

Komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn bude dnes svedkom historického momentu medzi Bulharskom a Rumunskom a ich susediacimi regiónmi Vidin a Calafat počas slávnostného otvorenia mosta spájajúceho tieto dve krajiny. Komisára Hahna bude sprevádzať bulharský prezident Plevneliev a predseda vlády Oresharski, ako aj rumunský predseda vlády Ponta. Na financovanie nedávno pomenovaného „mosta Nová Európa“ prispelo EÚ sumou 106 miliónov EUR a je to len druhý most pozdĺž 630 km dlhej hranice medzi týmito susediacimi krajinami. Pre EÚ má tento most zásadný strategický význam: je kľúčovou spojkou na ceste, ktorá sa môže tiahnuť zo severnej Európy a baltských krajín cez strednú Európu po Rumunsko a Bulharsko, prípadne až Grécko.

Konštrukcia mostu začala v roku 2007, ale o plánoch naň sa začalo diskutovať už skoro pred 15 rokmi. Pomocou stratégie EÚ pre podunajskú oblasť a jej jedinečnej metódy spolupráce kombinovanej s intervenciou komisára Hahna sa tento projekt dotiahol do úspešného konca.

Pri príležitosti otvorenia komisár uviedol: „Tento most je významným symbolom regionálnej politiky EÚ spájajúcim spoločenstvá a tvoriacim dôležité obchodné spojenia. Dnes sa most Nová Európa neotvára len pre dopravu, ale prináša celý rad príležitostí pre podnikanie a výskum na oboch stranách rieky, aj vo väčších vzdialenostiach.“

Ďalej dodal: „Som si istý, že spolupráca medzi Rumunskom a Bulharskom, ktorú sme pomohli posilniť prostredníctvom podunajskej stratégie a ktorá umožnila realizáciu tohto projektu, sa stane stimulom väčšieho počtu spojení a prinesie rozsiahle výhody obom krajinám.“

Most Nová Európa oficiálne známy ako most Calafat-Vidin tvorí základnú súčasť prioritných cestných a železničných dopravných koridorov EÚ a očakáva sa, že radikálne zníži čas cestovania pasažierov a čas prepravy tovaru medzi juhovýchodnou Európou, Tureckom a strednou Európou. Tento most dosiahne svoj plný potenciál po úplnom pripojení na modernizovanú železničnú a cestnú sieť na oboch stranách. Rumunsko a Bulharsko už začali so zriaďovaním týchto dôležitých liniek.

Súvislosti

Komisia úzko monitorovala proces výstavby mosta, aby pomohla zabezpečiť jeho rýchlu realizáciu. Celkové náklady na projekt boli 282 miliónov EUR, ktoré boli kryté z fondov EÚ (vo výške 106 miliónov EUR) v kombinácii s národným financovaním a so súkromnými investíciami vo forme grantov a pôžičiek. Most bol postavený v oblasti, kde má Dunaj šírku približne 1 300 metrov. Most má dĺžku asi 1,8 km a má 4 cestné pruhy, jednu železničnú koľaj, chodníky pre chodcov a cyklistov.

Ďalšie informácie

Most Nová Európa

www.danube-region.eu

Twitter: @EU_Regional @JHahnEU

Kontaktné osoby:

Shirin Wheeler (+32 2 296 65 65)

Annemarie Huber (+32 2 299 33 10)


Side Bar