Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 14 czerwca 2013 r.

Komisarz Hahn przyjmuje z zadowoleniem otwarcie „Mostu Nowej Europy” jako sugestywnego symbolu współpracy europejskiej

Komisarz UE ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn, uczci dziś historyczną chwilę w stosunkach między Bułgarią i Rumunią oraz sąsiadującymi regionami Widin i Calafat, biorąc udział w ceremonii otwarcia mostu łączącego te dwa kraje. W uroczystości oprócz komisarza Hahna wezmą udział również obecny prezydent Bułgarii Plewneliew i premier Bułgarii Oreszarski oraz premier Rumunii Ponta. Most nazwany niedawno „Mostem Nowej Europy” otrzymał pomoc inwestycyjną od UE w wysokości 106 mln euro i jest dopiero drugim mostem na liczącej 630 km granicy między tymi dwoma państwami. Most ten ma duże znaczenie strategiczne dla UE – jest kluczowym ogniwem trasy sięgającej od Europy Północnej i krajów bałtyckich przez Europę Środkową, Rumunię i Bułgarię aż do Grecji.

Prace nad projektem mostu rozpoczęto w 2007 r., lecz plan ten był już przedmiotem dyskusji prawie 15 lat wcześniej. Strategia UE na rzecz regionu Dunaju ze względu na swoją wyjątkową metodę współpracy oraz zaangażowanie komisarza Hahna umożliwiły pomyślne ukończenie tego projektu.

Wypowiadając się na temat otwarcia, komisarz powiedział: „Ten most jest silnym symbolem polityki regionalnej UE łączącej wspólnoty i tworzącej ważne powiązania gospodarcze. Dziś Most Nowej Europy nie tylko zostaje otwarty dla ruchu, lecz również otwiera cały szereg możliwości dla przedsiębiorców i naukowców na obu brzegach rzeki i znacznie dalej”.

Komisarz dodał: „Jestem przekonany, że współpraca między Rumunią i Bułgarią, w której umacnianiu pomagamy poprzez strategię na rzecz regionu Dunaju, i która umożliwiła realizację tego projektu, będzie zachętą do większej liczby połączeń i przyniesie ogromne korzyści obu państwom”.

Most Nowej Europy, oficjalnie znany jako most Calafat-Widin, stanowi istotny element priorytetowych dla UE korytarzy drogowych i kolejowych; oczekuje się, że skróci on znacznie czas podróży pasażerów i przewozu towarów między Europą Południowo-Wschodnią, Turcją i Europą Środkową. Most w pełni wykorzysta swój potencjał po jego pełnym połączeniu ze zmodernizowanymi sieciami kolejowymi i drogowymi po obu stronach. Rumunia i Bułgaria rozpoczęły już tworzenie tych kluczowych powiązań.

Kontekst

Komisja ściśle monitorowała proces budowy mostu w celu zapewnienia szybkiej realizacji. Łączne koszty projektu wyniosły 282 mln euro — z czego część pochodzi z funduszy unijnych (106 mln euro), a część z funduszy krajowych i inwestycji prywatnych w formie dotacji i pożyczek. Most zbudowano w miejscu, w którym Dunaj ma około 1300 metrów szerokości. Most ma około 1,8 km długości i ma dwie dwupasmowe jezdnie, jedną linię kolejową oraz chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe.

Więcej informacji

New Europe Bridge

www.danube-region.eu

Twitter: @EU_Regional @JHahnEU

Kontakt:

Shirin Wheeler (+32 2 296 65 65)

Annemarie Huber (+32 2 299 33 10)


Side Bar