Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 14 czerwca 2013 r.

Rusza kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia

Od dzisiaj można zgłosić swój artykuł do udziału w kolejnej edycji europejskiego konkursu dla dziennikarzy – „Zdrowie UE”. Do udziału zapraszamy dziennikarzy z całej UE! Zwycięzcy konkursu zyskają międzynarodowe uznanie za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie o tematyce zdrowotnej oraz nagrody pieniężne. Termin nadsyłania zgłoszeń on line na tej stronie internetowej upływa 30 września 2013 r. Kolejna, piąta już edycja konkursu ma ten sam cel co poprzednie – promować i nagradzać najlepsze artykuły informujące społeczeństwo o tym, jak dbać o zdrowie, o opiece zdrowotnej oraz o prawach pacjentów. Ponieważ Chorwacja przystępuje do UE 1 lipca tego roku, w konkursie mogą już wziąć udział dziennikarze z aż 28 krajów!

Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg powiedział: „Informowanie ogółu społeczeństwa o kwestiach związanych ze zdrowiem jest szalenie ważne. Dziennikarze odgrywają pierwszoplanową rolę w tym procesie, dostarczając czytelnikom informacji o tym, jak zachować zdrowie, jak korzystać z praw przysługujących pacjentom lub jak poruszać się po systemach opieki zdrowotnej. Dlatego już po raz piąty zapraszamy dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowotną do udziału w konkursie na najlepszy artykuł w tej dziedzinie.”

Tematy

Tematy ogólne tegorocznej edycji to profilaktyka, opieka zdrowotna, systemy opieki zdrowotnej oraz prawa pacjenta. Tematy szczegółowe to:

 1. opieka zdrowotna za granicą

 2. choroby rzadkie

 3. dawstwo i przeszczepianie narządów

 4. pracownicy służby zdrowia

 5. bezpieczeństwo pacjenta i zakażenia szpitalne

 6. choroby przewlekłe: nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzyca

 7. szczepienie przeciwko grypie i szczepienia u dzieci

 8. racjonalne stosowanie antybiotyków

 9. proces starzenia się i różne formy demencji

 10. aktywność i zdrowie w podeszłym wieku

 11. produkty farmaceutyczne

 12. czynniki mające wpływ na stan zdrowia: papierosy, alkohol, odżywianie i aktywność fizyczna.

Nagrody

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 6,5 tys. euro, a zdobywcy nagrody drugiej i trzeciej odpowiednio 4 tys. euro i 2,5 tys. euro.

Wybór zwycięzców i wręczenie nagród

W każdym państwie UE pierwsze, krajowe jury, w którego skład wejdą dziennikarze i eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej, wybierze jednego krajowego finalistę. Spośród 28 finalistów drugie jury – na szczeblu unijnym – wybierze następnie trzech zwycięzców. 28 finalistów zaproszonych zostanie na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli na początku przyszłego roku.

Regulamin

 1. Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletnimi obywatelami jednego z 28 państw członkowskich UE lub na stałe w nim zamieszkiwać.

 2. Każdy z uczestników może przedstawić nie więcej niż dwa artykuły, natomiast zgłoszenia od zespołów będą przyjmowane pod warunkiem, że zespół nie liczy więcej niż pięć osób.

 3. Wszystkie zgłoszone artykuły muszą być artykułami pierwotnie opublikowanymi w prasie drukowanej lub w serwisie internetowym w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 września 2013 r. oraz muszą być napisane w jednym z urzędowych języków UE.

 4. Długość artykułu nie powinna przekraczać 20 tys. znaków (ze spacjami).

 5. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na poświęconej mu stronie internetowej.

Zgłosić artykuł lub uzyskać więcej informacji można na tej stronie:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize

Strona internetowa komisarza Tonio Borga:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/borg/index_en.htm

Polub konkurs na Facebooku: EU Health Prize for Journalists

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia na Twitterze: @EU_Health

Kontakt:

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)


Side Bar